Skype за macOS сега е компатибилен со допирната лента на новиот MacBook Pro

Секогаш кога производителот издава нова функција или карактеристика што е успешна кај корисниците, програмерите брзо избираат да додадат поддршка, се додека производителот тоа го дозволува. Тоа веќе се случи во тоа време со Touch ID на iPhone, иако компанијата не го објави API до следната година. Сепак, момците од Купертино немаа проблем да ослободат API за програмерите брзо да ги ажурираат своите апликации и да го направат компатибилен со Touch Bar, бидејќи во спротивно неговото спроведување не би имало никаква смисла, за разлика од Touch ID. 

Во моментов има многу апликации како што се Fantastical 2, 1Password, Office, Photoshop, Final Cut ... што веќе се компатибилни со овој OLED екран на допир, каде што се прикажани најкористените опции кога работиме со апликацијата. Најновата апликација што е ажурирана за да биде компатибилна со Touch Bar е Skype, платформата за повици и видео повици на Мајкрософт.

На овој начин кога ќе ја извршиме апликацијата, ќе можеме остварете повици директно од допирната лента без да комуницирате со глувчето или тастатурата. Понатаму, откако ќе се најдеме на повик, Touch Bar-от ќе ни ги покаже името и аватарот на корисникот, можноста за овозможување на видеото, замолчување на разговорот и закачување на телефонот. Логично можеме да ја контролираме јачината на разговорот, како и да го замолчиме.

Верзијата што ни нуди поддршка за Touch Bar е број 7.48, па доколку имате некој од новиот MacBook Pro со Touch Bar, веќе е потребно време да се ажурира на оваа најнова верзија, особено ако користите Skype. Ова најново ажурирање Само што ја носи оваа интеграција како новина, бидејќи Мајкрософт го искористи чекорот за решавање на мали грешки и дефекти, карактеристични за секоја апликација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Manuel dijo

    Јас ја надградив Skype верзијата 7.48 и сè уште немам поддршка за Touch Bar (MacBook Pro 15 ″ 2016). Дали е потребно да ја деинсталирате и инсталирате повторно од официјалната страница?