Smartmi Air Purifier, многу компетентен прочистувач со филтри H13

Прочистувањето на воздухот стана модерна грижа, но не помалку важно, токму тука анализиравме бројни прочистувачи кои ни помагаат да го одржиме нашиот дом што е можно почист и без алергени, нешто што треба да се цени во овие времиња. Под-брендот на Xiaomi кој е со нас долго време не би можел да недостасува во нашиот каталог за анализа.

Го анализираме новиот Smartmi Air Purifier, прочистувач на воздух комплетен по дизајн и функционалност со филтри H13 кои ветуваат одлични перформанси. Ќе го разгледаме овој производ кој е со средна цена во однос на опсегот на овие типови уреди за да видиме дали навистина вреди или не.

Дизајн и материјали: Лесно, но извонредно реновирање

Како што добро знаете, претходниот Smartmi производ од оваа големина и опсег беше целосно квадрат, со заоблени агли, да, но далеку од дизајнот што го нуди овој Smartmi прочистувач на воздух. Сепак, традиционалната палета на бои се одржува, на пример. И покрај сето ова, мат белата пластика се задржува како главен конструктивен елемент, придружена со целосно цилиндричен дизајн што ја прави да изгледа покомпактно и пред се подобро обработено во сите аспекти.

Неизбежно не потсетува на i3000, прочистувач на Philips кој е практично идентичен, како по дизајн, така и поради фактот што LED панелот се наоѓа во горниот дел и е тој што ни овозможува целосно прилагодување на параметрите на прочистувачот на воздух. Прирачник. Споредбите се омраза, да, но кога ги анализираме производите од специфичен опсег, немаме друг избор освен да ги споменеме и оние со кои тие се најмногу поврзани. Општо земено, како и сите производи на оваа подмарка на Xiaomi, се соочуваме со добро завршен уред кој е пријатен за око и на допир.

Технички карактеристики

Овој Smartmi прочистувач на воздух има како што не би можело поинаку со WiFi конекција и ова ни овозможува да го контролираме прочистувачот преку апликацијата Xiaomi Mi Home достапна за iOS и Android, Покрај тоа што го синхронизираме со главните виртуелни асистенти, очигледно зборуваме за Amazon Alexa и Google Assistant, а не за Siri или оние кои потекнуваат од Apple HomeKit, иако другите производи на Xiaomi ја имаат таа интеграција. Покрај ова и самата рачна контрола, имаме режим „AUTO“ кој врши интелигентна оптимизација на брзината на прочистување според различните сензори што се наредени на задната страна на Smartmi Air Purifier, режимот што главно го препорачувам. .

Имаме неколку нивоа на вентилација, бидејќи режимот со низок шум нуди околу 19 dB, доволно за да го слушне вентилаторот, но да не предизвика непријатност во текот на денот. За ноќе го имаме „ноќниот режим“ кој во голема мера ја ограничува оваа брзина и го подобрува одморот.

На ист начин, за да комуницираме со уредот што можеме да го искористиме или неговиот екран на допир, или гестикуларен систем преку сензори за близина што ќе ни овозможи да ги извршиме главните прилагодувања без да мора да го допираме панелот на допир во горната област. Нашата интеракција со системот за гестови не беше многу добра, би рекол дека претпочитам прилагодување со апликација или директно со допирање на екранот.

Капацитет за прочистување

Овде, прочистувачот на воздух Smartmi го прави останатото. За почеток, имаме HEPA H13 филтер кој е способен да апсорбира лоши мириси, чад, честички TVOC (типични за производи за чистење) и секако полен. Во панелот ќе можеме да најдеме информации и за PM2.5 што го имаме во воздухот и за индикаторот за статус TVOC, покрај уште еден показател за режимот на работа, температурата и секако индексот на влажност кој се наоѓа на локацијата на прочистувачот на воздухот.

Во овие термини и искористувајќи го неговиот „интелигентен“ двоен сензор, откриваме дека со користење на околу дванаесет прочистувања на воздухот на час, овој уред теоретски може да исчисти околу 15 квадратни метри за пет минути, така што овој особено би се препорачал за двојно соби или мали дневни соби, во никој случај за поголеми полни соби или ходници. Сепак, неговиот високоефикасен филтер со активен јаглен користи три механизми:

 • Примарен филтер за прашина, коса и големи честички
 • Вистински HEPA филтер H13 кој филтрира 99,97% од честичките елиминирајќи дури и бактерии и бактерии
 • Активиран јаглерод за апсорпција на формалдехид, чад и лоши мириси заедно со VOCs.

Во ефикасноста би зборувале за 400 m3 на час за полен и исто за CADR честичките, додека имаме продолжена површина на филтер-хартија од 20.000 cm3. На овој начин, ќе филтрира 99,97% од честичките помали од 0,3 нанометри, како и останатите елементи за кои зборувавме претходно.

И покрај официјалниот статус на производот, не успеав да го најдам филтерот посебно, чија издржливост исто така не е специфицирана и со неа ќе управува апликацијата Mi Home или самиот уред за предупредување на екранот, штета. Замислувам дека ќе пристигнат повеќе дистрибутери на филтрите, во моментов не можам да прецизирам ниту цена ниту пак продажното место каде што можете да ги купите, од моја гледна точка нешто пресудно при купувањето на производ со овие карактеристики, без разлика колку долго филтерот има висока издржливост.

Мислење на уредникот

Се соочуваме со прочистувач кој технички и на хартија нуди многу добри карактеристики, ако е можно подобар од неговите ривали по иста цена, па дури и значително супериорен. Имаме за 259 евра многу комплетен прочистувач кој ги има сите карактеристики што би ги очекувал од ваков производ. За жал, не можам да се откажам од негативната точка дека не можам да најдам достапност на резервни делови на продажни места како што се Компонентите за компјутер или Амазон, кои се референца во Шпанија, освен фактот дека тие може да бидат достапни на сајтови како AliExpress.

Smartmi прочистувач на воздух
 • Оценка на уредникот
 • 3.5 ratingвезден рејтинг
259
 • 60%

 • Smartmi прочистувач на воздух
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 13 ноември 2021
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Прочистување
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 80%
 • Conectividad
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 70%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 75%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • Поврзување и карактеристики
 • H13 филтер

Contras

 • Не најдов лесно резервни делови
 • Засега нема достапност на главните веб-локации

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.