Snapchat се ажурира со интересни подобрувања

Snapchat

Апликацијата за „приватна“ брза порака Snapchat само што се ажурираше со сочни подобрувања, меѓу нив наоѓаме нови значки за подобро препознавање на нашите контакти, нов дел наречен „Потребна е Loveубов“ (Потребна е loveубов) и ноќен режим за камерата.

Snapchat претрпе силно влечење во последно време, почнувајќи од кога беше предложено да се блокираат клиенти од трети страни кои ненадејно пробија со благодатта на Snapchat да можат да ја ограничат контролата над она што го праќате, и за разговор и за мултимедијални датотеки и кои дозволуваат (или дозволуваат) за да ги зачувате овие датотеки, па дури и историјата на разговорот.

Значење на емотиконите на Snapchat

Емотикони на Snapchat

Snapchat одамна започна да блокира клиенти од трети страни, нешто што сигурно не беше добро видено од многу корисници. Можеби за да се компензира за ова движење, апликацијата сега се ажурираше пред скоро една година со интересни вести. Меѓу овие новини можеби имаше и една што се истакнуваше над другите: некои нови смешковци на Snapchat во форма на емоџи што се појавуваат веднаш до прегледот на разговорите. Но, што значат овие мали лица и други симболи? Па, иако е веројатно дека веќе ги познавате и го знаете нивното значење, ние ќе ви објасниме подолу.

Смешко лице

Смајли емотикон

Ако видиме насмеано лице покрај еден од нашите контакти, тоа значи дека тој контакт е еден од нашите најдобри пријатели на Snapchat, но не и најдоброто од сите. Бидејќи има само едно место резервирано за најдобрите, овој пријател може да биде второто, третото или повеќе, но, освен ако не продолжиме да разговараме со него и да ја смениме неговата икона во златно срце, тој не е најдобар .

Најсмеано лице

Снепчет насмеано лице

На Snapchat имаме два вида лица со насмевки: повеќе дискретно во кое е само устата закривена и очите се затворени и друго поизразено со отворени очи и во кои се гледаат забите. Ако ја видиме втората од овие насмевки над еден од нашите контакти, тоа значи дека нашиот најдобар пријател број 1 е неговиот најдобар пријател број 1.

Не е најлесно лице за гледање, бидејќи ако имам пријател по име Висенте како мој најдобар пријател број 1, Висенте треба да биде и најдобар пријател на третиот пријател по име Андрес, така што Висенте треба да има двајца најдобри пријатели број 1.

Лице со очила за сонце

Лице со очила за сонце

Ако го видиме лицето со очила за сонце до еден од нашите контакти, тоа не значи дека овој контакт е во област каде што е многу сончево, не. Она што значи е тоа еден од нашите најдобри пријатели е еден од неговите најдобри пријатели. На пример, имам контакт по име Пепе, кој е еден од моите најдобри пријатели (тој би можел да биде најдобар, но не и ако тој пријател е најдобар и од двајцата, за кој има друга икона). Имам уште еден пријател на Snapchat по име Хозе. Па, ако Пепе е еден од најдобрите пријатели на osозе, ќе разгледам емоџи на лице со очила за сонце во разговорот на osозе, osозе ќе го види емоџи на лицето со очила за сонце над мојот разговор, а Пепе не може да види ниту една икона или да ја види еден со страничен поглед, чие значење исто така ќе го објасниме подоцна.

Мало лице гледа странично

Мало лице гледа странично

Овој емотикон е широко користен во многу ситуации од различна природа. Може да значи нешто како „Те имам видено“, може да значи „да, да…“ или дури и дека ти се допаѓа личноста на која it испраќаш. За среќа, на Snapchat неговото значење е многу појасно: ако видиме лице да гледа странично покрај еден од нашите контакти, тоа значи дека ние сме ваш најдобар пријател, но тој или таа не е наш. На пример, ако сум разговарал многу со мојата пријателка Пепа и Пепа веќе не Snapchat со друга личност, ние ќе бидеме една од нејзините најдобри пријатели. Но, ако имаме Snapchatted повеќе со друга личност, ќе имаме друг или друг најдобар пријател. Во овој случај, ќе видиме лице кое изгледа разочарано над разговорот на Пепа и Пепа ќе види насмеано лице.

Златно срце

Snapchat златно срце емотикон

Ако видиме златно срце на разговорот на еден од нашите контакти, се претпоставува дека имаме добра врска на Snapchat со таа личност. Златното срце значи дека ние ние сме вашиот најдобар пријател број 1 и таа личност е наш најдобар пријател број 1. Велат дека кој има пријател има богатство, нели? Па, тоа богатство е претставено на Snapchat со емоџи со златно срце.

Лалама

Икона за пламен на Snapchat

El пламен икона Со англосаксонскиот израз би можеле да кажеме дека во моментот сме „во пламен“ со таа личност. Во спортови како што е кошарката, особено ако е НБА затоа што се игра во земја во која се зборува англиски, кога играч шутира неколку пати по ред и постигнува погодоци, се вели дека тој е „во пламен“, чиј директен превод е „вклучено“, но повеќе би го користеле зборот „вклучен“. На Snapchat, ако го видиме пламенот над разговорот на еден наш контакт, тоа значи дека сме „вклучени“ во тој контакт, во смисла дека ние бевме во Snapchatting со него или неа (испратени и примени пораки) за време на неколку последователни дена. Логично, како и сите ленти, пламенот ќе се изгаси ако престанеме да разговараме со тој контакт.

Други нови карактеристики на ажурирањето на Snapchat

Покрај симболите на Snapchat што ги споменавме, има и подобрувања во камерата и тоа сега е А. икона на полумесечина покрај прекинувачот за блиц, со притискање на тоа, апаратот ќе ја подигне ISO чувствителноста на снимање појасни фотографии во услови на слаба осветленост, иако мора да бидеме свесни дека ова доведува до губење на квалитетот на резултатот, оставајќи повеќе бучава на сликата:

Snapchat камера

И, конечно, ќе имаме нов дел наречен „Ним им треба loveубов“ во кои ќе се појават контакти на кои сме испраќале слики, но од која било причина престанавме да го правиме тоа.

Помеѓу оваа и новата мерка на Snapchat за блокирајте ја употребата на апликации од трети страни и со тоа да се спречи нарушувањето на приватноста на нејзините корисници, апликацијата и услугата заземаат добар курс и дека тие веќе се успешна опција во однос на испраќање фотографии, за разлика од Whastapp, овие луѓе знаат дека да се биде на врвот повлекува голема одговорност, и тие се на работа со нови карактеристики што нè охрабруваат да продолжиме да ја користиме нивната апликација, нови карактеристики што се додаваат на презентираните неодамна, како што е делот «Откријте», каде што можеме да видиме мали приказни од глобално признати канали како што е National Geographic.

Што се однесува до употребата на апликации од трети страни, кој и да го проба во моментов, најверојатно е дека ќе добие грешка во која се вели дека не може да се поврзе со серверот, во случај да не го добие, прашање на време е, Snapchat го укинува пристапот до нивните сервери со овој вид неофицијални апликации, што од огромна корист ни носи.

Откако беа објавени информациите за шпионажа на НСА, сè повеќе сме корисници кои повеќе гледаат на нашата приватност. Во врска со апликациите за пораки, иако WhatsApp продолжува да доминира на овој пазар, ние исто така баравме опции кои ни ветуваат (иако би можеле да не лажат) поголем степен на приватност, како што е Telegram, една од најбезбедните апликации достапни за секоја платформа, или Snapchat, друга многу безбедна апликација која исто така ни нуди многу интересни функции.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

33 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   erik dijo

  Корисниците на Виндоус Телефон имаат голема корист од блокирање на апликации од трети страни, особено поради опцијата што официјално ни ја даваат, што НИКОГА е и не присуствува на никакво тврдење за поддршка. Засрамено и многу непрофесионално. Ниту еден извршен директор не смее да дозволи неговата компанија да се затвора на пазарот, а помалку на оној каде корисниците викаат за тоа.

 2.   Еуге dijo

  Настрана лице е веројатно дека со лицето што го имате ќе го добиете златното срце! Ј

 3.   Ана dijo

  Настрана лице значи дека таа личност ве има за најдобри пријатели, а вие не!

 4.   Едгар dijo

  Зошто броевите се до емотиконите?

 5.   Бебе? dijo

  Верувам, како што вели Ана, дека странично се соочува некој што ве има за најдобри пријатели, а вие не.

 6.   Maury dijo

  Според мене, странично лице е кога ќе направите неколку слики од екранот на другата личност ...

 7.   Алхекса dijo

  Што значат броевите?

 8.   Марија dijo

  Лицето кое изгледа слабо значи дека сте негов најдобар пријател но тој не е ваш !!!

 9.   маргарита dijo

  броевите што значат

 10.   Ханија dijo

  Што значи малото лице што ги покажува двата дела на забите ????? <—— esaaa !!

 11.   Андреа dijo

  Лицето на ???? што значи тоа?

 12.   Brenda dijo

  И што значи руменилото лице?

 13.   CCCC dijo

  Лицето кое гледа странично значи дека лицето ве има меѓу неговите омилени, но вие ја немате таа меѓу вашите омилени

 14.   Хуан Колила dijo

  Ви благодарам многу на сите за вашата соработка, го ажурирав записот заснован на фактот дека има неколку луѓе кои се совпаѓаат со некое значење, што ме тера да верувам дека е вистина (и како што видов е вистина во реалниот живот, така проверено).
  Конечно видов дека прашувате за нови лица, вистината е дека не сум ги видел, ако можете да објавите скриншот ќе започнам да истражувам за тоа, не заборавајте да ја споделувате статијата, не за ништо, туку затоа што Јас бев првиот Откако ги видов, малку се изгубив и ова може да им помогне на луѓето да знаат за што станува збор, срдечен поздрав до сите читатели кои ја овозможуваат нашата работа! 😀

 15.   Ханија dijo

  Сакав да објавам фотографија за лицето во кое се сомневав, но не можам или не знам како да ја објавам

  1.    Хуан Колила dijo

   Ви благодарам многу што сакавте да придонесете ^^ за да ја поставите фотографијата, можете да ја поставите на „http://www.imgur.com/“ и подоцна да објавите линк до неа тука, со среќа!

 16.   Грав dijo

  Што значат бројките ?????

 17.   Јулија dijo

  Јас не ја добивам месечината затоа што видеата стануваат потемни без мое желба

 18.   мануела dijo

  За оние кои прашуваат за лицето кое се насмевнува и е црвено, тоа значи дека таа личност е најдобриот пријател на вашиот најдобар пријател

 19.   Лендечи dijo

  Што значат броевите?

 20.   Келимар Перез Рамирез dijo

  Добивам оган

 21.   Jaime dijo

  Дали некој знае што е ова лице на привремена работа?

 22.   Xavier dijo

  Може ли некој да каже што значат бројките?

 23.   Клари dijo

  Малото лице на забите? значи дека тие го делат истиот најдобар пријател # 1

  Поедноставување
  ? обајцата се # 1 од другите
  ? тие имаат број 1 иста личност
  ? Тие се најдобри пријатели
  ? сподели најдобар пријател
  ? вие сте во неговите најдобри пријатели, но тој не е во вашите
  ? тие честопати грабнат

 24.   Жозе dijo

  Како да направам полумесечината да се појави покрај блицот? Некој да ми каже како да го направам тоа!?

 25.   Xavier dijo

  Како да го направам тоа што ме фаќа полулума на Snapchat.

 26.   Алберто dijo

  Бројките ќе бидат деновите во кои активно зборувавте ... затоа излегуваат покрај огнот

 27.   Henry dijo

  Што значи сивиот квадрат за разговор?

 28.   ПОВЕЕ dijo

  Што значи сивиот квадрат за разговор?

 29.   Миг dijo

  А црвеното срце?

 30.   Бритничг89 dijo

  Зошто полумесечината не се појавува покрај блицот на мојот snapchat?

 31.   Erick dijo

  Дали некој знае која е иконата ?? во сиво ??

 32.   Erick dijo

  Дали некој знае што значи иконата испратена порака, но во сива боја?