Soundcore Space A40, поништување на шум и висока верност [Преглед]

Soundcore Space A40 - Затворено

Soundcore продолжува да работи на понудата на висококвалитетни алтернативи за звук и одлична функционалност, како би можело да биде поинаку. Hi-fi аудио секцијата на Anker неодамна го објави доаѓањето на овој ултра-квалитетен модел Space A40, како и новиот Space Q45.

Имате закажано со нас, ги анализираме слушалките Soundcore Space A40, со звук со висока верност, одлична автономија и поништување на шумот. Откријте со нас сите негови функционалности, дали навистина вредат и што се способни да направат овие Space A40.

Материјали и дизајн: Направено во Soundcore

Можеби ќе ви се допаѓа повеќе или можеби помалку, но лесно е да се идентификуваат аудио системите Soundcore, Звучниот дел на Анкер, бидејќи тие имаат свој дизајн и личност.

Кутијата е прилично компактна, како и нивните слушалки со „копче“ кои продолжуваат да се издвојуваат од опашката што ги имаат многу други слушалки TWS кои се толку вообичаени на пазарот. Со мат финиш на кутијата, нешто што го претпочитам бидејќи му дава поголем отпор, има низа LED диоди со индикатор за автономија на предната страна и USB-C порта на задната страна за полнење, до која е копчето за поврзување.

Soundcore Space A40 - Отворено

Уредот го тестираме во црно, иако можете да ги купите и во бела и убава сина боја. Слушалките се едноставни, а воочениот квалитет на кутијата е доста висок, особено ако се земе предвид леснотијата на тоа.

Технички карактеристики

За да ни понуди звук со висока резолуција, имаме и блиндиран драјвер и конечно динамичен драјвер од 10,6 милиметри. Така користи технологија за коаксијален звук ACAA 2.0 со активно поништување на шумот преку систем за прилагодување вклучувајќи внатрешни микрофони.

Да се ​​понуди најдобар звук со висока резолуција, користејќи ги неговите алгоритми (рака под рака со апликацијата) и Технологија HearID Sound 2.0, резултатот што го добивме е доста висок.

Soundcore Space A40 - Дизајн

Поддржаните аудио кодеци се LDAC, AAC и SBC, во принцип ќе имаме звук со висока резолуција иако тие не одат рака под рака со стандардот aptX на Qualcomm. Исто така, треба да се напомене дека тие се независни вистински безжични слушалки, ќе можеме да ги користиме посебно без никаков проблем.

Немаме целосни информации за внатрешниот хардвер во однос на поврзаноста, знаеме дека е Bluetooth 5.2 и дека гореспоменатото Кодекот LDAC ни овозможува пристап до звук со висока резолуција, односно со три пати повеќе податоци од стандардниот формат Bluetooth.

Апликацијата е неопходен придружник

Официјалната апликација, компатибилен со iOS и Андроид, е најдобрата компанија што може да ја има Suncore Space A40. Со него и неговата специфична верзија за слушалки, ќе можеме:

 

 • Променете ги поставките за контрола на допир
 • Ажурирајте го фирмверот
 • Регулирајте ги системите за поништување на бучава (ANC)
 • Изберете од 22 системи за изедначување
 • Направете сопствено изедначување
 • Направете го HearID 2.0 Fit тестот
 • Направете го тестот за да изберете соодветност на перниците

Несомнено, поради сложеноста и своите можности, апликацијата е додаток кој им дава вредност на слушалките и искрено, има диференцирачка вредност во однос на конкуренцијата. Сметам дека е строго неопходно да се преземе апликацијата за да ни понуди најдобри резултати.

Квалитет на звук и откажување на звукот

Фирмата одлучи да се обложи повеќе на музика, регулирајќи ги своите средни и басови нешто подобро во ова издание. Иако гласните ноти се малку затегнати, сепак добиваме некаков удар. Доста лесно разликуваме голем дел од инструментите без проблем. 

Имаме солидна основа на средни, кои ќе направат да блесне најкомерцијалната музика, но кои се многу подобрени во однос на претходните изданија на Soundcore, особено посветени на издигнување на басовите, идеален за регетон или замка што изобилува толку многу денес. На љубителите на рокот сè уште им е доста тешко.

Soundcore Space A40 - тезги

Мора да имаме на ум дека LDAC кодекот е компатибилен само со уреди со Android или компјутери, ама ништо на ајфонот кај што сме ги тестирале, иако искрено, тешко ми е да разликувам LDAC од AAC. Звукот се подобрува, од моја гледна точка, кога ќе го исклучиме поништувањето на шумот.

Шесте интегрирани микрофони со вештачка интелигенција го прават поништувањето на бучавата на овие Soundcore Space A40 исклучително добро и ние успеавме да го цениме тоа во нашите тестови. И покрај сето ова, можеме да искористиме три различни алтернативи во зависност од нашите вкусови и потреби. како што викаа HearID ANC го идентификува акустичното ниво на надворешноста и внатрешноста на увото, затоа можеме да прилагодиме три нивоа на поништување на бучавата од најниско до највисоко во зависност од видот на бучавата што ја перципираме. Сето ова без да се заборави митскиот „режим на транспарентност“, кој функционира како шарм.

Повици, игри и автономија

Што се однесува до повиците, наоѓаме одличен резултат со малку бучава, така што можеме да ги користиме дури и во повеќе работна средина отколку во игра. И покрај ова, имаСистеми за намалување на доцнењето со кои можеме да управуваме преку апликацијата.

Што се однесува до автономијата, ќе добиеме 5 часа со аудио со висока резолуција LDAC, 8 часа со активирано поништување шум и 10 часа со исклучување на шум.

Покрај приклучокот за полнење USB-C, можеме да ги искористиме предностите неговото безжично полнење, како добар „премиум“ уред што е.

Мислење на уредникот

Бевме пријатно изненадени од нивниот аудио квалитет, во ред и детално каде можеме да најдеме секакви хармонии и фреквенции. Поништувањето на бучавата е извонредно, и пасивно и активно, а неговите добри микрофони дадоа одличен одговор на потребата од остварување повици или видеоконференции. Bluetooth конекцијата е стабилна во сите погледи.

Имаме прилично кружен производ што ќе можете да го купите на официјалната веб-страница на Soundcore (од Анкер) за 99,99 евра во трите верзии во боја кои се достапни.

Простор А40
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
99,99
 • 80%

 • Простор А40
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 11 септември на 2022
 • Дизајн
  Уредник: 70%
 • конфигурација
  Уредник: 80%
 • Квалитет на аудио
  Уредник: 90%
 • АНЦ
  Уредник: 90%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 95%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Градежни материјали
 • ANC аудио квалитет
 • цена

Contras

 • антички дизајн
 • бучни микрофони

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->