Spotify најавува купување на MightyTV

Spotify

За доста време се шпекулираше дека Spotify Може да биде повеќе од заинтересирано да се направи скок во светот на аудиовизуелните содржини. Сега се чини дека оваа идеја почнува да се оформува благодарение на најавата што познатата платформа штотуку ја објави во врска со аквизицијата на MightTV, една од најпопуларните услуги за препораки за содржини поврзани со телевизијата во моментот.

Во моментов ова е движење што сопствениците на платформата штотуку го направија, од една страна, вистината е дека можеби не е најдобрата опција, и покрај фактот дека во принцип тие ја имаат потребната инфраструктура за да се тркалаат и, пред сè, огромен број на корисници со кои ќе започнат да создаваат влечење, вистината е дека тие мора да се соочат со диверзификација во однос на видовите содржини во нивните апликации што ќе им донесе многу работа на нивните развивачи.

MightyTV и целата нејзина технологија стануваат сопственост на Spotify.

Во овој момент, морам да ве потсетам дека не многу одамна Spotify исто така ги објави вестите поради купувањето на Соналитик, друга компанија посветена на препорака на содржина, иако, во конкретниот случај, се однесуваше на музичката индустрија. Според многу публикации што го дефинирале, Соналитик беше еден вид Шазам, апликација можеби попопуларна во Шпанија, но со многу поголема моќ и наменета за нејзината публика да научи за нови видови музика, песни, па дури и уметници.

Во моментов можеме само да почекаме бидејќи, како што е логично, од друга страна, од Spotify не сакаше да открие какви планови имаат за MightyTV или директно за технологијата за препорака на вашата содржина. Во моментов претпоставуваме дека сè ќе продолжи да биде насочено кон понатамошно подобрување на корисничкото искуство, иако, вистината е дека, како што велат, „кога ќе се огласи реката, водата носи“ и можеби не сме далеку од тоа да ги видиме првите обиди на Spotify во светот на видеото.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.