Spotify станува најдобриот сојузник на најголемите етикети

Spotify

Дискографските куќи и одговорните за пропагирање на музиката конечно сфатија дека радијата и физичкиот формат им се одбројани деновите. Иако е вистина дека најдобриот начин да му се заблагодариме на музичката содржина на вашиот идол е да го купите неговиот албум, сè повеќе корисници знаат дека деловната плоча не соодветствува со содржината што ја нудат, па затоа и платформите Интернет музички брендови како Spotify и Apple Музиката стана популарна и привлече милиони клиенти кон нивните месечни претплати. Најновите податоци оставаат огромни бројки за тоа како Spotify ги зачувува сметките на големите дискографски куќи и музичката индустрија воопшто.

И, тоа е дека според Меѓународната федерација на рекордна индустрија, компаниите за производство на музика успеале да фактурираат во текот на оваа година не помалку од 15.700 милиони евра. Количината на пари воопшто не е лоша, всушност е за 5,9% повеќе од минатата година. Но Како се смени ситуацијата толку многу во индустријата што падна за повеќе од 40% во последните дваесет години? Голем дел од вината е на дигиталниот пазар, Spotify, iTunes, Apple Music и останатите деривати.

Поконкретно, половина од прометот на овие компании веќе доаѓа од овој вид медиуми, бидејќи тие служат музика по желба и секојдневно не помалку од 112 милиони корисници кои плаќаатАко сметаме бесплатни корисници, мора да насочиме до 212 милиони луѓе. Ова значи дека индустриската музика го најде својот најдобар сојузник на Интернет, веќе ја заврши битката за нелегални преземања, всушност, пиратската содржина падна за не помалку од 20,5% како што ни е кажано во Дигитална економија, што е одлична вест за здравјето на дигиталните содржини.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.