Uber ќе продолжи со тестирање на автономни автомобили во наредните месеци

Дури и директори на Убер се ангажирани како да се хонорарни работници

Убер останува во центарот на полемиката по кобната несреќа во која загина жена во САД. Истрагата за оваа несреќа продолжува и веќе постојат индиции за можната причина за споменатата несреќа. Поради оваа причина, тестовите со автономните автомобили на компанијата се привремено запрени. Иако извршниот директор на Uber потврдува дека веќе работат на ова враќање.

Ова беше коментирано на конференција деновиве. Некои изјави кои појаснуваат дека компанијата сака да продолжи со своите планови. Иако земајќи предвид дека истрагата укажува дека причината за несреќата би била дефект на софтвер, тие изгледаат донекаде ризични изјави.

 

Всушност, Националниот одбор за безбедност во сообраќајот (НТСБ) сè уште нема издадено прелиминарен извештај. Што повеќе, на компанијата во моментов и е забрането да работи во Аризона и Калифорнија. Така, нема да им биде лесно кога ги прават овие тестови што ги сакаат.

Критиките за овие изјави не се одвиваат бавно. Од сега што првите истражувања покажуваат дека причината за оваа несреќа е софтверот Uber, што има некаков неуспех, се чини донекаде ризично да се каже дека тестирањето веќе се разгледува. Тогаш кога се чини дека сè е против компанијата.

Всушност, Се вели дека Uber наскоро може да ја изгуби лиценцата за својот проект за автономни автомобили. Иако не е познато дали ова навистина ќе се случи или е само уште една гласина. Но, гледајќи ја моменталната состојба, вистината е дека не би било премногу големо изненадување.

Се чини дека компанијата би сакала да продолжи со тестирање со своите автономни автомобили во Питсбург, единствената страница на која досега немале никакви проблеми. Значи, ќе биде потребно да се види дали ова враќање ќе биде објавено наскоро или работите ќе се влошат за Uber.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.