Алтернативи на WhatsApp по купувањето од страна на Facebook

facebook-buy-whatsapp

Една вест што патува низ светот во овој момент е токму таа, односно за различното алтернативи што би можеле да ги користиме откако WhatsApp беше купен од Фејсбук минатата среда за приближно 16 трилиони долари.

Иако Фејсбук би коментирал дека услугата WhatsApp ќе остане недопрена и нема да претрпи никакви промени, денес веќе има голем број на луѓе кои се чувствуваат несигурни во таква ситуација. Поради оваа причина, неколку алтернативи што би можеле да ги користите ако WhatsApp (поточно Фејсбук) ги промени своите политики и започне да наплаќа за услугата за пораки, веќе се објавени, алтернативи што ќе ги споменеме во овој напис.

Вибер, првата алтернатива на WhatsApp

Viber Тоа е уште една услуга за пораки што би можеле да ја искористиме како алтернатива на WhatsApp; Иако исто така беше неодамна купен за бројка од 900 милиони, неговите корисници уживаат во писмената и говорна порака потполно бесплатно, нешто што може да се восхитува на повеќе од 200 милиони мобилни уреди што ги имаат во моментов. Оние кои ја користат услугата да остварете повици до корисници кои не се членови на Вибер, тие мора да платат 1,9 центи во минута.

Viber

Предноста е во тоа Viber има десктоп апликација, што значи дека можеме добро да ја користиме услугата од конвенционален компјутер. Во моментов Viber е достапна и за iOS, BlackBerry, Андроид и Виндоус Телефон 8.

Кик, нашата втора алтернатива на WhatsApp

Одлична опција е токму таа, која започна како наменска апликација за мобилните телефони BlackBerry во 2009 година. Постојат околу 100 милиони корисници кои сега уживаат во својата услуга за пораки потполно бесплатно.

Кик

За разлика од WhatsApp (и други слични услуги), Кик не е потребен телефонски број за да функционира; Уште повеќе, канадската компанија во моментов ја нуди оваа алатка и за Android и за iOS, откако ја разви својата верзија за да се користи од прелистувач. Тековната компатибилност на Кик е со iOS, BlackBerry, Android и Windows Phone 8.

WeChat, нашата трета алтернатива за WhatsApp

Во своето потекло, оваа кинеска курирска услуга беше наречена Weixin, која започна како прилично едноставна опција во споредба со другите слични услуги. Подоцна стана еден вид социјална мрежа со кои доби повеќе корисници и следбеници.

WeChat

Меѓу најозлогласените услуги што може да се споменат на WeChat, неговите корисници ќе имаат можност да споделувајте фотографии, испраќајте СМС-пораки, групни пораки, остварувајте говорни повици, а исто така и видео повици, можност за споделување со контакт (пријател) на локацијата каде што сме, меѓу многу други функции; WeChat е компатибилен и со BlackBerry, со Windows Phone 8, iOS и Android.

Танго, нашиот четврти предлог како алтернатива на WhatsApp

Друга добра опција и алтернатива во исто време за WhatsApp е танго, што не е ништо повеќе од апликација за пораки што во моментов има голем прием; Според нејзините развивачи, токму сега тангото станува многу важна социјална мрежа на пазарот.

Танго

Најважните танго услуги што можат да се истакнат вклучуваат употреба на СМС-пораки, и гласовни и видео повици, можноста за споделување слики и фотографии, споделување музика на Spotify, местото каде што сме и играта во која би можеле да уживаме во одреден момент; Tango засега е компатибилен со Windows Phone 7, iOS и Android, има и десктоп верзија што ќе ни овозможи да го користиме на компјутер.

Line, петта алтернатива на WhatsApp

Line е несомнено една од услугите за пораки на мобилни уреди што водеа голема војна со WhatsApp и каде што тие сакаа да ја подобрат услугата за двојна проверка; On Line се наведува дека испратената порака е прочитана, додека на WhatsApp само се сугерира дека пораката е примена.

ЛинијаЕдинствениот недостаток што може да се појави на Line е во набавката на нови налепници, кои се веќе платени.

Телеграма, друга дополнителна алтернатива за употреба наместо WhatsApp

Ако продолжиме внатре нашето пребарување за алтернатива на WhatsApp, така Телеграмот може да биде добра опција, бидејќи овој софтвер е класифициран како побезбеден од гореспоменатиот. Меѓу своите најзначајни предности, Телеграм има можност за испраќање поголеми датотеки отколку што може во моментов WhatsApp, апликацијата е потполно бесплатна, што сугерира дека не треба да ги плаќаме 0,89 евра што ни ги даде во секое време. Предложени во последниот и секако исто така можете да направите привремени и тајни разговори, нешто што WhatsApp го нема во моментот.

телеграма

Иако е сè уште рано да се префрламе од WhatsApp на која било од алтернативите што ги именувавме (да не го спомнувам Skype на повеќе од Viber, Tango и останатите), добро вреди да се земат предвид во случај нешто да започне да се расипува според нашите барања. Без сомнение во тоа за многумина ќе биде многу тешко да мора да ја напуштат оваа курирска услуга, кој и покрај тоа што имаше голем број грешки по соодветните надградби, сепак е омилен кај многумина дури и со овие проблеми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.