Виндоус 10 нема да достигне 1.000 милијарда корисници според распоредот

Windows 10

На 29 јули 2015 година Мајкрософт беше официјално претставен Windows 10, новата верзија на неговиот популарен оперативен систем кој беше преполн со новости и со цел брзо достигнување на милиони компјутери ширум светот.

Успехот на новиот неколку дена откако ја достигна својата прва година на пазарот е несомнен, но облогот што компанијата го режираше Сатја Надела го направи на денот на нејзиното официјално лансирање, достигнувањето на 1.000 милиони инсталации до 2018 година се чини многу одамна.

И тоа е дека денес новиот оперативен систем е веќе инсталиран во вкупно 350 милијарди уреди, бројка под она што се очекуваше во Редмонд. Ова главно се должи на стравот на многу корисници да го напуштат својот многу сакан и скоро совршен Виндоус 10, иако Виндоус 10 може да се преземе бесплатно за оваа група корисници.

Во моментот оваа информација не е официјална, но многу гласини веќе сугерираат дека Мајкрософт би можел да објави нови мерки многу скоро, така што ќе продолжи брзиот раст на Виндоус 10. Меѓу мерките може да биде и можноста за продолжување на времето за бесплатно ажурирање на новиот софтвер за голем број на корисници и со тоа да се убедат многуте корисници кои сè уште користат Виндоус 7 да направат скок кон новата верзија на Виндоус.

Дали се префрливте на новиот Виндоус 10?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Pablo dijo

    Здраво, дали мислевте на неговиот многу сакан и скоро совршен Виндоус 7 (не Виндоус 10). Се најдобро.