Windows 8.1 автоматски ќе ги криптира хард дисковите на вашиот компјутер

криптираат хард дискови во Windows 8.1

Пријатна вест за некои и комплицирана за други е она што беше споменато неодамна во врска со новото ажурирање што би го имал Windows 8.1; воопшто, хард дисковите што се поврзани внатре во компјутерот ќе биде автоматски шифрирана, иако со оваа состојба ќе се справиме под одредени услови.

Покрај тоа што се вест, тие се мали трикови што треба да ги земеме предвид кога сакаме шифрирајте ги нашите хард дискови на компјутер Виндоус 8.1; лИли дека прво мора да го земеме предвид, е ако направивме ажурирање од Виндоус 8 на Виндоус 8.1, ситуација што ќе биде многу поинаква кога станува збор за криптирање на хард дисковите, отколку кога сме го користеле инсталерот на чист начин на овој неодамнешен систем што работи Microsoft.

Како да го криптирате и вратите клучот во Windows 8.1

Во Виндоус 7 беше навикнато BitLocker кога станува збор за криптирање на нашите хард дискови или надворешен уред за складирање (како USB флеш-уред), нешто што теоретски ќе биде различно во Windows 8.1, иако, на одреден начин, држејќи го истиот принцип. Ако сè уште не знаете како да криптирате и причината зошто оваа операција треба да се изврши во Виндоус 7, Ве покануваме да ја прочитате соодветната статија што ја објавивме пред некое време. Враќајќи се на нашиот случај, ако имаме стекнато оригинална лиценца за Windows 8.1 и ја инсталираме од нула (чиста инсталација) на компјутерот, оперативниот систем ќе достигне креирајте код за шифрирање на хард дискови, доделување на корисничка лозинка за да може да ја поврати нивната содржина во случај на тоа да биде потребно. Истата ситуација не би се постигнала преку ажурирање, иако со малку посложен процес, корисникот може лесно да го криптира својот хард диск.

Единственото нешто што е потребно за оваа операција да се изврши (според Мајкрософт), е да се обиде поврзете го компјутерот со сметка на Microsoft, кој ќе биде домаќин на клучот за враќање на нивните сервери; На овој начин, ако во одреден момент нашите хард дискови се блокирани и не можеме да им пристапиме, имајќи сметка на Outlook.com може да ни ја испрати оваа лозинка преку е-пошта. Мерката има за цел да ги заштити информациите зачувани на компјутерот, во случај на загуба или кражба.

вратете го клучот за шифрирање од компјутер

Сега, некој би можел да сугерира дека ако нашиот компјутер Виндоус 8.1 стане блокиран поради шифрирање на хард дисковите, би било практично невозможно да се повратат податоците присутни таму од истиот компјутер. Претходно, ќе беше извлечен на тврдиот диск за да го поврзе со друг компјутер и со тоа да ги врати информациите присутни таму. Теоретски, со новата функција што Мајкрософт би ни ја понудил, ова веќе не би било можно; како што знам вратете ја лозинката за е-пошта од Outlook.com, корисникот ќе мора одете на услугата Мајкрософт за да може кодот да ви биде испратен или отклучете го клучот со СМС порака.

Како можам да оневозможам шифрирање на уредот

Според „Мајкрософт“, не треба да има никаква логична причина да се оневозможи шифрирање на уредот, иако ако некој сака, тоа може да го стори лесно од поставките за Виндоус 8.1; За да го постигнеме ова, треба да ги следиме само следниве чекори:

 • Започнете со Windows 8.1 и подоцна, одете на работната површина.
 • Направете комбинација на копчиња Win + C за да се појави опцијата «Променете ги поставките за компјутер»Во десната странична лента.
 • Ние кликнуваме на конфигурација.

Конфигурација на компјутер

 • Од новиот прозорец што се појавува, одете во делот од «Компјутер и уреди".
 • Конечно кликнуваме на «Информации за компјутер«

Тоа е сè што треба да сториме, да можеме да се восхитуваме дека сите уреди за складирање на нашиот компјутер мора да се наоѓаат на десната страна; Ако еден од нив е блокиран, ќе треба да притиснеме само на соодветното копче за да го отклучиме; обратен случај може да се направи и од тука, односно можеме да го притиснеме копчето за да ја активираме шифрирањето на нашиот хард диск.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.