Xiaomi го најавува Redmi Note 4 со 5,5 ″ екран, чип Helio X20 и батерија од 4.100 mAh

Редми Забелешка 4

Xiaomi штотуку го најави Redmi Note 4, моделот најнов паметен телефон од компанијата на серијата Редми на настан што се случи пред неколку часа во Кина. Паметен телефон кој го следи големиот успех на оваа серија и е во тој конкурентен опсег на цени помеѓу 150-250 долари, каде што многу терминали се борат.

Xiaomi Redmi Note 4 се карактеризира со тоа што има 5,5 инчен 1080p екран Со заоблен стаклен панел, тој има дета-јадрен чип MediaTek Helio X20 и работи благодарение на прилагодениот слој MIUI 8 базиран на Android 6.0 Marshmallow (достапно со часови за повеќе терминали) Исто така, мора да ја истакнеме нејзината задна камера од 13 MP со автоматски фокус за откривање на фази (PDAF) што е способен за фокусирање за само 0,3 секунди.

За разлика од тоа Задна камера од 13 MP со PDAF и дво-тон LED блиц, има еден на предната страна за селфи од 5MP. Уште еден од телефоните што се качува на веќе задолжителниот автомобил на сензорот за отпечатоци кој се наоѓа во задниот дел.

Редми Забелешка 4

Во однос на дизајнот, има метално тело и заоблени агли. Тој нуди поддршка за 4G LTE мрежи, освен VoLTE (Глас преку LTE).

Спецификации на Xiaomi Redmi Note 4

 • 5,5 инчи (1920 x 1080) Full HD 2.5D закривен стаклен екран, до 72% опсег на бои NTSC, сооднос на контраст 1000: 1
 • Дека-јадрен чип MediaTek Helio X20 со такт од 2.1 GHz
 • GPU на Mali-T880MP4
 • 2 GB RAM меморија со 16 GB простор за складирање / 3 GB RAM меморија со 64 внатрешна меморија, може да се прошири со microSD
 • MIUI 8 базиран на Android 6.0 Marshmallow
 • Хибридна двојна SIM (микро + нано / microSD)
 • Задна камера од 13 MP со PDAF, дво-тон LED блиц, бленда f / 2.0
 • Предна камера од 5 MP, бленда f / 2.0, леќи со агол од 85 степени
 • Сензор за отпечатоци, инфрацрвен сензор
 • Димензии: 151 x 76 x 8,35 mm
 • Тежина: 175 грама
 • 4G VoLTE, Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth 4.2, GPS + GLONASS, USB Type-C
 • Батерија од 4.100 mAh

Овој паметен телефон може да се набави на златни, сребрени и сиви бои, и нејзината цена, за верзијата на 2 GB RAM и 16 GB внатрешна меморија ќе биде 135 долари за промена, додека варијантата од 3 GB RAM и 64 GB внатрешна меморија достигнува до 180 $.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.