Xiaomi ги престигнува Fitbit и Apple и веќе е првиот производител на носечки уреди на планетата

Xiaomi

Кинескиот гигант Xiaomi продолжува да расте внатре и надвор од својата татковина. Толку многу што за прв пат ги надмина Apple и Fitbit и стана најголемиот светски производител на уреди за носење.

Ова го открива извештајот подготвен од фирмата за анализа Strategy Analytics во кој се рефлектира притисокот на Xiaomi, истовремено со Продажбата на уредите Fitbit падна за 40 проценти во текот на вториот квартал од 2017 година.

Xiaomi го продолжува својот подем

Според последното учат подготвено од Strategy Analytics, Xiaomi успеа да ги надмине Apple и Fitbit со што стана најголем продавач на уреди за носење на планетата. Според овој извештај, кинеската компанија ќе продадеше 3,7 милиони единици во текот на вториот квартал на 2017 година, наспроти 3,4 милиони на Fitbit и 2,8 милиони на Apple во истиот период, иако реалноста „Епл“ ќе доживееше релативен раст поголем од кинеската фирма. Освен овие три марки, има и други 11,7 милиони продадени уреди за носење продадени во текот на вториот квартал на 2017 година, што е еквивалентно на 54 проценти од вкупниот број.

Во однос на процентите, и Xiaomi и Apple доживеале раст секоја година, со кои се соочува падот на Fitbit. Во оваа смисла, додека Xiaomi отиде од 15 на 17 проценти, Apple порасна од 9 на 13 проценти, што е за два процентни поени повеќе од кинеската фирма. Спротивно на тоа, Fitbit остави 13% удел на пазарот, преминувајќи од 26% минатата година на 16% со кои го заврши вториот квартал на 2017 година.

Испраќање на апарати за носење од производители во текот на вториот квартал на 2017 година на глобално ниво (во милиони единици) | ИЗВОР: Анализа на стратегија

Два бренда во пораст, два начина на разбирање на секторот

Зачудувачки е тоа двете фирми што пораснаа во сегментот за носење, Apple и Xiaomi, нудат толку различни пристапи кон овој сектор. Од своја страна, Xiaomi има широк спектар на производи што можат да се носат или да се носат по многу конкурентни цени кои вклучуваат сензори за отчукувања на срцето и други карактеристики и функции (сите го знаеме Mi Band чиј втора генерација можно е да се купат во Шпанија за цена од 25-30 евра). Напротив, Apple го има само Apple Watch, паметен часовник со јасен премиум пристап и многу покомплетен во однос на функциите и одликите и чиј најевтин модел започнува од 369 €. Така, може да се наведе дека двете компании ги претставуваат двете крајности на пазарот, додека позицијата на Fitbit може да биде помеѓу едното и другото.

Нил Мавстон, од фирмата одговорна за оваа студија, Strategy Analytics, го истакна тоа во моментот Fitbit ризикува да подлегне на како што си го именувал „движење на клешти“ помеѓу најевтините паметни ленти што ги продава Xiaomi и паметните часовници со премиум опсег дизајнирани од Apple.

Непосредна иднина на Xiaomi и Apple

По нешто разочарувачки неколку години во кои Xiaomi се обиде, без многу успех, да го одржи експлозивниот раст на своите почетоци, моментумот на малопродажба во Кина, заедно со нејзиниот напредок во Индија (двата најголеми светски пазари) каде што компанијата оствари милијарда приходи во текот на изминатата година, го внесе брендот во оптимизам, толку многу што неговиот извршен директор, Лес Junун, зборува за „голема пресвртница во нејзиниот раст“.

И кога станува збор за Apple, Strategy Analytics забележува дека гласините што може да ги вклучува следната генерација на Apple Watch забележителни подобрувања во вашиот пристап кон мониторингот на здравјето, може да послужи како поттик за Apple да го врати првото место. Сепак, во моментот, фирмата за анализа посочува дека токму овој недостаток на повеќе опции за следење на здравјето е во корист и одржување на Xiaomi, предизвикувајќи многу корисници да се одлучат за неговите поевтини опции.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.