Xiaomi Mi 6 сега е официјален со спектакуларен дизајн и без 3,5мм приклучок

Денес е денот кога „кинескиот Apple“ Xiaomi го претстави својот нов предводник и вистината е дека се соочуваме со навистина спектакуларен уред што се однесува до дизајнот, но тој не потпаѓа во спецификациите како што беше најавено во протекувањето и гласини за овие месеци. Покрај сето ова што е многу добро, Xiaomi го избира патот на Apple, HTC и другите компании отстранување на 3,5 mm аудио приклучок. Во секој случај, моќниот внатрешен хардвер со своите Qualcomm Snapdragon 835, 6 GB RAM меморија а во однос на дизајнот, керамичкиот модел „Ceramic Edition“ со керамички заден дел и 18-каратно златно обложување околу сензорите во задните камери.

Спектакуларниот дизајн на Xiaomi Mi 6

Xiaomi е јасна дека дизајнот на уредот е првото нешто што влегува во очите на корисникот кој сака да купи паметен телефон и во овој случај можеме да кажеме дека нивните дизајни отсекогаш биле спектакуларни. Во овој случај новиот Xiaomi Mi 6 има челична рамка и кривата на стаклото е слична на претходниот модел, но овој пат низ целиот уред што му дава спектакуларен дизајн на голо око. На закривеното стакло во Xiaomi тие истакнаа дека им е тешко да се произведат бидејќи тие сакаа да го стврднат за да се спротивстави на ударите (затоа што е повеќе изложено со тие рамки) и потребни се 12 дена да се заврши процесот од 40 чекори за да се зацврсти до оптимална состојба, според Xiaomi.

Достапните бои се сребрена, црна, сина и бела. Во случај на сребрениот модел „Silver Edition“, тој не би бил достапен од моментот на лансирање, така што во принцип останавме со три бои. Од друга страна, треба да се напомене дека моделот Ceramic Edition ќе биде достапен од првиот момент, но тој ќе биде нешто поскап од останатите.

Оставивме а мала галерија со слики од овој нов Xiaomi Mi 6 заедно со спектакуларниот модел на керамика:

Спецификациите на новиот Mi 6

Во оваа смисла ние веќе го кажуваме тоа тоа е спектакуларно моќен уред, имаме отпорност на прскање, но ништо да го навлажни уредот. Останатите најистакнати внатрешни хардверски спецификации се како што следува:

 • 835-битен процесор Qualcomm Snapdragon 64, осум јадра и графички процесор Adreno 540
 • 5,15-инчен FHD екран со осветленост од 600 nit
 • 6 GB RAM меморија LPDDR4X
 • Две достапни верзии од 64 GB и 128 GB соодветно
 • Двојна задна камера 12MP + 12 MP и стабилизатор со 4 оски
 • 3350 mAh батерија
Од друга страна, гледаме како има значително отсуство во делот на уредот и ова е 3,5мм приклучок. Ова, според Xiaomi, е разгледана и проучена одлука за одржување на минималистички дизајн и ќе биде задолжително да се користат Bluetooth или USB C приклучоци за поврзување на слушалки. Што се однесува до читачот на отпечатоци, сметаме дека е сместен во предниот дел веднаш под екранот, без дополнителни новини во врска со ова, Режим на портрет Тие исто така најавија во презентацијата и тоа е очигледно слично на iPhone 7 Plus, добивајќи ја таа заматеност во задниот дел на сликата наречена боке. 

Цените и достапноста

 Новиот модел на Xiaomi ќе биде достапен во продавниците во Кина од 28 април, откако ќе се појави официјално во продажба, официјалните цени ќе можат да се потврдат. Во моментов, она што го имаме на маса се приближните цени и изненадуваат како и секогаш ... Во случајот на 6 GB RAM и 64 GB внатрешна меморија цената е околу 340 евра за промена, за моделот со 6 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија цената е околу 390 евра и за моделот 6 GB RAM меморија, 128 GB внатрешна меморија Ceramic Edition е 410 евра.
Тие навистина ни изгледаат како цени на рушење, но мора да се стави до знаење дека тие се приближни и дека овие уреди не се официјално продадени надвор од Кина, што несомнено нè остава надвор од секаков вид гаранција и нè принудува да купуваме преку е-трговија или слично. Во секој случај тоа е навистина спектакуларно.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.