Хахот на „Јаху“ влијаеше на сите нивни кориснички сметки

Google

Јаху не престанува да лаже, и ако не, барем тоа е впечаток што го дава во однос на неговите безбедносни пропусти.

Во 2013 година, Јаху претрпе напад во кој беа изложени сите 3.000 милијарди кориснички сметки Сепак, оваа информација е обелоденета сега затоа што порано, и само три години по она што се случи, бројката што беше дадена беше многу помала.

Никој не избега од хакерот кој го претрпе Јаху

Големото кршење на податоците што Јаху го претрпе во август 2013 година, влијаеше на три милијарди кориснички сметки на компанијата што беа активни во тоа време. Вака соопштение за печатот неодамна издадена од компанијата Веризон, матична компанија на Јаху, откако ја презеде функцијата на почетокот на годината. Сепак, вистината е дека бројот на погодените со текот на времето се зголемува сè додека не се достигне вкупниот број.

Yahoo

Кога проблемот излезе на виделина, а дури три години по настаните, во 2016 година, првите бројки зборуваа за 500 милиони погодени сметки. Набргу потоа, Јаху тврди дека хакерот влијаел на 1.000 милијарда сметки, односно третина од вкупниот број на сметки што постоеле во тоа време. И сега, повеќе од четири години по настанот, токму „Веризон“ потврдува дека, благодарение на новата достапна технологија и истражната работа спроведена „со помош на надворешни експерти за судска медицина“, нападот беше многу посериозен бидејќи ги зафати сите сметки на Yahoo во 2013 година.

Yahoo

Запомнете дека информациите што беа изложени се состоеја од имиња, адреси на е-пошта, телефонски броеви, датуми на раѓање, лозинки, како и безбедносни прашања и одговори и шифрирани и некриптирани. Во однос на податоците, како што се банкарски сметки или информации за кредитни и / или дебитни картички, сè уште не е целосно јасно дали тие биле изложени или не.

Во меѓувреме, Веризон вели дека тимот на Јаху продолжува да презема значителни чекори за подобрување на безбедноста. Како да верувате!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.