YouTube ќе ви овозможи да купувате билети за концерти

 

Продавајте билети на YouTube

Да се ​​биде во можност да пребарувате видеа на барање е моментален тренд на потрошувачкиот пазар. На оваа технологија и се придружија важни важни агенти како Нетфликс или Амазон. Тоа е повеќе, „Епл“ силно обложува на овој вид содржина. Сепак, не смееме да заборавиме дека пионерот - поточно, оној што го популаризираше - на целото ова видео во стриминг тоа беше YouTube.

Оваа социјална мрежа или видео услугата преку Интернет нуди канали од различни теми и од кои живеат се повеќе производители. Погледнувајќи го популарниот Youtubers ќе знаете дека сите депонираат важни суми пари месечно. Уште повеќе, не само што станува збор за прашањето за прегледување на количината, туку и рекламирањето и спонзори или спонзори.

Продавајте билети за концерт на YouTube

Меѓу најпопуларните канали се оние на уметниците: тие ги нудат своите најнови изданија преку YouTube и добиваат голем удел на прегледи месечно - станува збор за милиони. Но, оди чекор напред, Гугл - сопственик на услугата со години - се согласи со една од најважните платформи во САД за продажба на билети преку Интернет. Зборуваме за Ticketmaster.

Соработката ќе се состои во нудење на уште еден бонус за фановите на уметниците и олеснување на присуството на нивните најнови концерти. Како? Многу едноставно. Копчето за купување ќе биде додадено во полето за опис на видеото што ќе го пренасочи корисникот кон Ticketmaster за да изврши купување. Процентот на профит на Google не е деклариран, но тоа сигурно е значајна бројка.

исто така, оваа нова услуга на YouTube за купување билети преку Интернет Првично ќе се спроведува во САД. Сега, сè покажува, како што е наведено од порталот Работ, што ќе се спроведува на глобално ниво, претпоставуваме во зависност од прифаќањето на следните месеци во Соединетите држави.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.