Acer станува партнер на програмата ПРВА LEGO лига во Шпанија

ДЕВОЈКИТЕ ПРВИ е иницијатива која се обидува да даде стипендии за девојчиња помеѓу 10 и 16 години кои имаат интерес во различни области како што се наука, математика, инженерство или технологија. Благодарение на оваа стипендија тие ќе можат да учествуваат во ПРВАТА ЛЕГО-лига. Acer најавува дека станува партнер во оваа иницијатива, нудејќи стипендии за тимови за девојчиња за да можат тие да учествуваат.

Acer постигна договор со фондацијата Scientia во наредните 3 години да биде партнер во оваа ПРВА иницијатива за ДЕВОЈКИ. Значи, добро познатиот производител ќе понуди стипендии на тимови составени од девојки кои ќе учествуваат во програмата ПРВА ЛЕГО-лига. Овие стипендии сакаат да го промовираат женскиот талент во областите на СТЕМ.

Оваа програма има важен напредок на пазарот и има зголемено присуство во медиумите. Acer се надева дека вашата соработка ќе ви помогне за поголем број девојки да имаат пристап до тоа и на тој начин да можат да ги развиваат своите таленти во овие области на науката или технологијата.

Прва лига за девојки

Благодарение на стипендиите, тие бараат охрабрувајте матични вокации кај девојчиња на возраст од 10-16 години. Промовирајте го женскиот талент во научни и технолошки струки, давајќи им видливост и поттикнувајќи доверба во нивните способности. Покрај тоа што во иднина има повеќе жени на овие полиња, нешто што денес е сè уште малцинство.

Првата иницијатива за девојки се обидува да ги промовира опкружувањата за учење на СТЕМ на постојана основа. ДОпокрај зајакнување на самодовербата и самодовербата кај учениците, негувајте поддршка на заедницата меѓу еднаквите, поттикнувајте интерес на студентките за СТЕМ кариери и вклучете ја нивната непосредна околина. Нешто во кое Acer сака да ја понуди својата поддршка.

Бидејќи една од последиците е фокус на женскиот талентПокрај приближувањето на младите до ова работно опкружување и овозможување да знаат повеќе за начинот на кој работат многу компании во секторот. Или во иднина имате можност да работите во компании како Acer, некои од најважните во оваа област.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)