Создавач на преводи AHD: Креирајте преводи без многу искуство за филм

Создател на преводи за AHD 00

Сите ние барем еднаш во животот уживавме во филм преземен од мрежа, што дури можеше да биде оној многу близу до објавување ширум светот. Ако е така, сигурно нема да ги најдете преводите што му припаѓаат, што претставува голем проблем затоа што можеби не разбирате апсолутно ништо од тоа што ликовите го кажуваат во секоја од нивните сцени.

Исто така, може да постои можност да сте создале филм (домашен или за натпревар), што може да го имате на шпански јазик подобри резултати ако предложите преводи на други јазици (Англиски или француски). Покрај ова, мора да земете предвид и дека има луѓе со проблеми да ја слушаат вашата продукција, а тоа е изговор да може да се создадат преводи на ист јазик (на шпански), така што наведените луѓе ќе можат да читаат што се развива во секоја од нив. од овие сцени. Ние всушност би можеле да најдеме многу изговори за да започнеме да создаваме свои преводи на филмови, да може да се користи алатка наречена "AHD Subtitles Maker" за да се направи тоа без поголемо познавање на овие техники.

Преземете «Создател на преводи за AHD» бесплатно

Една од првите предности што ќе ја откриеме е дека «Создавач на преводи за AHD»Дали е алатка што можете да ја преземете и користите целосно бесплатна; единствената лоша работа е што оваа алтернатива е компатибилна само со Виндоус. Откако ќе отидете на URL-то на инвеститорот, можете да видите дека има верзија за инсталирање и преносна верзија; Ако сакате само да ја тестирате нејзината ефикасност, препорачуваме да го преземете второто. Откако ќе го сторите тоа, треба да барате во директориумот (отпакуван) за датотеката "asm" бидејќи ова е извршна. Постојат неколку други датотеки со слично име, кои всушност се додатоци на општата апликација.

Создавач на преводи за AHD

Кога ја извршувате датотеката што ја споменавме, веднаш ќе се појави прозорец многу сличен на оној што го сместивме на врвот; има скокачки прозорец кој делува како „асистент за работа“, на кој можете да одите во зависност од работата што сакате да ја завршите. На пример, можете да креирате нов проект, да го отворите оној што претходно сте го креирале, да преобразувате помеѓу форматите на датотеки со поднаслов и неколку други дејства.

Како да го увезам мојот филм во апликацијата?

Постојат огромни и добри функционалности што би можеле да ги користиме со „AHD Subtitles Maker“ кога создаваме преводи за одреден филм или исто така, модифицирајќи некој од оние што можевме претходно да ги преземеме. Една од малите недостатоци што откривме е дека нема опција за увоз на филмот на кој сакаме да поставиме превод. Тука треба само да прифатите мал трик:

  • Отворете го истражувачот на датотеки во Windows
  • Одете до местото каде што е филмот.
  • Изберете го филмот и повлечете го на интерфејсот «AHD Subtitles Maker».

Создател на AHD преводи01

Beе можете да забележите дека во тој момент се појавува скокачки прозорец во кој се споменува дека апликацијата ќе ви помогне преземете превод од мрежата. Ако филмот не е ваш, тогаш можете да се обидете да ја погледнете оваа датотека; Ако филмот е ваш, тогаш бескорисно ќе се обидете да најдете превод за нешто што сè уште не е објавено на мрежата, треба да изберете „не“ за да ја продолжите својата работа во оваа апликација.

Како да креирам преводи за мојот прв филм?

Откако ќе го интегрирате вашиот филм во интерфејсот «AHD Subtitles Maker», сега треба само да започнете со создавање на траката (каналите) и текстовите што одговараат на секоја од сцените.

Создател на AHD преводи02

Првиот е направен со симболот „+“ на десната страна (каде што стои поднаслов), треба да го дефинирате јазикот на кој ќе се појави вашиот придонес со титлите. Вториот дел наместо тоа треба да биде направен од „Податоци за титлите“, каде што треба да го користите само десното копче на глувчето за да креирате нов превод, што всушност ќе биде текстот на сцената каде што ќе биде насочен исто.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.