Алкател ја обновува својата палета уреди за сите буџети

Француската фирма Алкател ја искористи рамката MWC за презентирајте го својот нов облог за 2018 година во комбинација со производителот TCL Со уредите од Серија 5, Серија 3 и Серија 1 погодни за целата публика и џеб, иако не очекуваме некој врвен тип со импресивни одлики.

„Алкател 5“ ни нуди терминал од 5,7 инчи во формат 18: 9 со метална рамка со единечен капак. Серијата Алкател 3 е составена од три модели од 5,5, 5,7 и 6 инчи во формат 18: 9 до многу содржани цени додека Серија 1 ни нуди терминал од 5,3 инчи со ист формат на екранот за помалку од 100 евра.

Фирмата целосно го преобликува дизајнот на сите свои модели за оваа година, дизајн кој се карактеризира со прифати формат на екран 18: 9, формат што станал А. мора да има за повеќето производители. Во однос на моќноста, Алкател во комбинација со ТЦЛ се определија за азиската фирма МедитаТек и верзијата на оперативниот систем за сите нови терминали е Android Nougat 7.1 иако наоѓаме некои модели со Android Oreo 8.0, негативна точка што може да влијае на продажбата , сè додека е приоритет за потенцијалните купувачи, иако за цената по која тие достигнуваат на пазарот, не можете да побарате повеќе.

Треба да се запомни дека производителот TCL е истиот што е задолжен и за производство на терминалите BlackBerry Преку договорот што го постигна со канадската компанија, иако цената на терминалите што ги лансира на пазарот не ги прави уреди за целата публика, спротивно од она што можеме да го најдеме на терминалите на Алкател, модели што Презентацијата и детално подолу.

Алкател серија 5

Спецификации на Алкател 5

Алкател 5 го намали долниот преден простор за издолжување на екранот, оставајќи доволно простор на горниот дел за поставување на предната камера и соодветните сензори. Екранот се држи до страничните рамки, рамки со метален финиш што даваат многу елегантен и удобен допир.

Екранот ни нуди а Резолуција од 5,7 инчи FullHD + со резолуција 18: 9, придружуван од 6750-јадрен процесор MediaTek MT8, 3 GB RAM и 32 GB внатрешна меморија, простор што можеме да го прошириме со користење на microSD картички. Има чип NFC и нема врска со слушалки затоа што ни нуди USB-C конекција.

Алкател 5 интегрира а систем за препознавање на лице заедно со сензор за отпечатоци од задната страна, задна камера од 12 mpx со бленда f / 2.0 и две предни фотоапарати од 13,5 mpx наменети за loversубителите на селфи фотографии. Алкател 5 е со цена од 229 евра и ќе се појави на пазарот во следните неколку дена.

Алкател серија 3X

Спецификации на Алкател 3

Алкател 3 е најосновниот модел во овој опсег, со а 5,5-инчен екран со HD + резолуција, придружуван од 6739-јадрен процесор MediaTek MT4 со 2 GB RAM и 16 GB внатрешна меморија што може да се прошири преку microSD картички. На задниот дел од уредот наоѓаме задна камера од 13 mpx каде исто така наоѓаме сензор за отпечатоци и на предната страна 5 mpx што ни овозможува да користиме препознавање на лице за отклучување на терминалот.

За разлика од Алкател 5, овој модел има microUSB конекција и приклучок за слушалки. Батеријата е 3.000 mAh и управувана е од Android 8.0 Oreo. Почетната цена на Алкател 3 е 149 евра и нема да се појави на пазарот до март.

Спецификации на Алкател 3Х

Алкател 3Х расте до 5,7 инчи со HD + резолуција, придружуван од 6739-јадрениот процесор MeditaTek MT4, 3 GB RAM и 32 GB внатрешна меморија што може да се прошири преку microSD картички. На задниот дел наоѓаме систем со двојна камера од 13 и 5 mpx, последниот широк агол, покрај читачот на отпечатоци, додека во предниот дел наоѓаме 5 mpx камера со систем за препознавање на лице.

Алкател 3X батеријата достигнува 3.000 mAh, димензии од 153,5 x 71,6 x 8,5 mm и затвореник од 144 грама, е напојувано со Android 7 NougatИма microUSB конекција, 3,5 мм порта за слушалки и има почетна цена од 179 евра и ќе се појави на пазарот во април.

Спецификации на Алкател 3V

Alcatel 3V е врвен модел од оваа серија, со а 6-инчен екран, со FullHD + резолуција. Процесорот, пак, е 8735-јадрен MediaTek MT4 со 3 GB RAM меморија. Што се однесува до внатрешната меморија, ние наоѓаме 32 GB проширување до 128 GB преку картички microSD.

На задната страна, го наоѓаме сензорот за отпечатоци и две 12 и 2 mpx камери со ефект на портрет режим и 5 mpx предна со препознавање на лице. За да управуваме со целиот уред, наоѓаме во Android Oreo 8.0, батерија од 3.000 mAh. Приклучокот за поврзување е microUSB и ни нуди 3,5 мм приклучок за слушалки. Почетната цена на Alcatel 3V е 189 евра и веќе е достапна.

Алкател серија 1

Спецификации на Алкател 1Х и Алкател 1Ц

Влезот и основната гама на Алкател се наоѓаат во моделите 1X и 1C, чија единствена разлика се наоѓа во 4G што не е присутна во моделот 1C наменети за земјите во развој каде овој тип на мрежа допрва треба да пристигне и нема да го стори тоа наскоро.

Серијата 1 Алкател ни нуди а 5,3 инчен екран, повторно во формат 18: 9 со решение 960 x 480 dpi. Процесорот MediaTek MT6739 е одговорен за управување со уредот придружен со 1 GB RAM и 16 GB простор за складирање што може да се прошири преку картички microSD. Овој терминал не ни нуди читач на отпечатоци од задната страна, каде што наоѓаме задна камера со 8 mpx и предна камера со 5 mpx што интегрира систем за препознавање на лице.

Android 8.1 Oreo Go ќе биде задолжен за управување со овој уред, кој како и останатите терминали ни покажува microUSB конекција, приклучок 3,5 mm, димензии од 147,5 x 70,6 x 9,1 mm и тежина од 151 грам. Лансирање на двата терминали Предвидено е за месец април по цена од 89,99 евра за моделот 1C само со 3G чип и 99,99 евра за Алкател 1Х компатибилен со 4G мрежи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Микел dijo

  Што се случи со новите телефони на Алкател!
  Спектакуларен дизајн, многу комплетен на ниво на технички спецификации и цена, тие се одлични за сè што носат. Одлична работа од компанијата.