Alexa ги проширува и нуди видео повици од iOS, Android и Kindle Fire

Амазон Алекса

Алекса, личен асистент на Амазон, продолжува да бележи постојан напредок на пазарот. Досега неговата употреба е ограничена на некои земји. Но, на одредени пазари Alexa се позиционираше како неприкосновен лидер во својот сектор. Поради оваа причина, од Амазон сакаат нивниот асистент да продолжи со нивното проширување на пазарот. Сега, најавени нови карактеристики на волшебникот.

Компанијата одлучи да додаде уште неколку функции на својот асистент. Бидејќи тие влегуваат во светот на видео повиците. Да бидам поконкретен, видео повик преку Alexa се проширува на Kindle Fire, уреди со Android, а исто така на iPad и други уреди со iOS.

Ова е важен чекор за асистентот на Амазон. Бидејќи се обидува да започне да доминира и во земјите на нејзините ривали. За она што го сакаат надминете го „Помошникот на Google“ на уредите со Android. Што е огромна закана за Google.

Видео повици на Алекса

Новата функција што тие ја воведуваат е онаа на видео повици и испраќање пораки од овие уреди. За да го направите ова, едноставно мора да ја имате инсталирано апликацијата Alexa на уредот. Исто така, корисникот не треба да прави ништо. Треба само да зборувате и да побарате од асистентот да ја заврши домашната задача. Тие нема да мораат да пишуваат во кое било време.

Едноставно, повикајте ја Алекса и кажете повик (име на контакт). На овој начин асистентот од Амазон ќе започне видео повик со таа личност. Функција што може да биде многу корисна и се издвојува по леснотијата со која може да се користи.

Амазон успешно влезе на пазарот на паметни асистенти. Алекса е огромен хит во земји како САД. Значи, прашање на време е да го има и на европските пазари. Со функции како оваа, тие сигурно ќе го направат тоа малку покомплицирано за вашата конкуренција.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.