Амазон го воведува целиот спектар на звучници за Ехо со Алекса

2019 година изгледа дека ќе биде дефинитивна година на паметни звучници, или поточно, да му обезбедиме на нашиот дом таа вештачка интелигенција што може да ни го олесни животот многу благодарение на интернетот на нештата. И ние велиме 2019 бидејќи е година во која може да се смести во Шпанија, но вистината е дека денес веќе имаме 3 главни интелигентни системи на пазарот: Google Home, HomePod на Apple и најново: Amazon Echo.

И токму последново е оној што ви го донесуваме денес, систем, оној на Alexa, која слета во нашата земја со голем асортиман на уреди кои несомнено ќе се прилагодат на нашите потреби. По скокот, ви ги даваме сите детали за новиот опсег на звучници ехо дека Амазон започна во Шпанија, некои изненадувачки звучници по најприфатлива цена... Секако, веќе ви велам дека ако размислувате да добиете паметен звучник, Amazon Echo е една од најдобрите опции на пазарот, а најдоброто од сите е што има Amazon објавен со промотивна цена.

Ехо, предводник на Амазон

Ако има паметен звучник со одлична звучност, тоа е Амазон Ехо, Предводникот на Амазон, крајниот паметен звучник. И, само треба да го пробате за да видите дека, во смисла на „паметен“, тој е далеку од светлосни години од звучникот на Купертино: HomePod на Apple.

Треба да мислите дека не секогаш бараме звучник што ќе ни овозможи акустично искуство од 10, најнормално е што ако купиме паметен звучник, сакаме токму тоа: звучникот да реши што ни треба. И тоа е она што секој говорник во семејството Ехо го прави со Алекса, но добрата работа во врска со ова Амазонско ехо е што исто така ни дава обезбедува одличен квалитет на звук.

Прекрасен дизајн, иако може да се подобри, покриен со прекрасна ткаенина во разни бои што го пренесува звукот до совршенство. 7 микрофони, како и со другите звучници во семејството Ехо, се оние кои се впостојано чекајќи да го изговориме зборот АлексаВо тој момент Амазон и конкретно Алекса започнуваат да обработуваат што ќе и кажеме за да ни ги понудат бараните информации. Веќе толку карактеристично светлиот ореол ќе го означи статусот на нашето Amazon Echo во секое време. И да, можете да го деактивирате микрофонот кога сакате.

Ехо Плус, паметната моќ

Ако Амазонскиот ехо е предводник на момците од Безос, тогаш Ехо Плус тоа е ажурирање на тој популарен паметен звучник. Му приоѓаме во потрага по тој Плус што го придружува неговото име, барајќи што го прави поразличен од неговиот помлад брат ... Разлики има, да, но на ниво на просечен корисник нема толку многу ...

И тоа е дека на ниво на звук Ехо Плус очигледно се подобрува со тоа што има нешто поголеми звучници, совршен за покривање на средна просторија, и исто така совршен за придружување со други Amazon Echos за покривање поголеми простори. Секако, најинтересното нешто во врска со овој Ехо Плус е тоа што во него е вграден контролорот за автоматизација на домот Зигби што ќе ви овозможи да контролирате паметни уреди како Philips Hue без потреба од средни мостови (нешто што ќе го поевтини купувањето други паметни гаџети).

Го направивме наш главен звучник во дневната соба за да го тестираме со телевизорот Amazon Fire Stick, иако мора да се каже дека во моментот не можеме да го контролираме Stick со Alexa, да можеме поврзете се преку Bluetooth со Echo Plus. Резултат: моќен звучник за гледање на нашите омилени филмови и ТВ серии без потреба да распоредиме голем звучен систем во нашата соба.

Дали го препорачувам Amazon Echo Plus? да, секогаш и кога размислувате да го направите вашиот дом паметен дом, или барем задоволете ја вашата желба за паметни гаџети. Ако не, препорачувам да се одлучите за нормалното Amazon Echo, нема многу разлика ниту во звукот ... Секако, во однос на дизајнот на звучниците, мора да се каже дека повеќе ни се допадна Ехо Плус.

Ехо Точка и Ехо Спот, мали изненадувања

Ако зборуваме преносливост и продуктивност мора да зборуваме за Echo Dot и Echo Spot, две различни опции, но на кои се приклучува преносливоста. Echo Dot е најевтината опција за звучници со Алекса, има мал звучник што го тестира во спална соба нуди прифатлив звук. Најдоброто од ова Echo Dot е тоа што можеме да го поврземе со друг звучник што го имаме дома со излез на звук од минихек што го има, за да можеме да ја искористиме технологијата Alexa во Echo Dot и да го користиме звучникот што сакаме да слушаме музика.

Многу поинтересно би било Echo Spot, звучник кој исто така вклучува мал екран, и дозволете ми да ви го кажам тоа Ехо е тоа што најмногу ме изненади. Дали е тој совршен придружник на нашата ноќна маса, или од нашата работна маса. Визуелно можеме да конфигурираме a часовник да имате време при рака, или примаат во форма на видео какви било информации од вештините на Алекса (Оние мали апликации на „Алекса“ со кои сме во тек со сè што сакаме). Звукот што го нуди е многу сличен на оној на Echo Dot, но поентата да имате екран е да ја однесете оваа интелигенција на Alexa на повисоко ниво.

И не сакаме да заборавиме на тоа Echo Sub, додаток на Amazon Echo создадена од сопствените момци на Амазон (вреди да се искористи): а 100w напоен сабвуфер што ќе ја зголеми таа аудиофилна нијанса што би можеле да го добиеме со Amazon Echo. Како што веќе рековме, единствениот Amazon Echo не создава одлична звучна сензација, но ако комбинираме две заедно со Echo Sub, искуството може да биде прилично корисно. За време на презентацијата на Амазон, можевме да ги тестираме во 2.1 конфигурација и вистината е дека создаде доста интересна звучна атмосфера.

Алекса над Ехос на Амазон

Да, знаеме дека многумина од вас сакаат да ја поканат Алекса да дојде во вашиот дом, но не сакате да инвестирате во звучници создадени од Амазон кога има многу други опции од реномирани производители. Амазон знае, што Амазон нема да знае? И затоа тие сакаа да можеме да ги држиме звучниците други производители кои ја вклучуваат технологијата Алекса.

Можевме да тестираме звучници од реномирани фирми Харман или Сонос, покрај другите многу подостапни фирми како што се „Енергетски систем“ или „Хама“, и вистината е дека сите работат како шарм. И најдобриот дел е што технологијата на Alexa оди далеку подалеку од звучниците на Amazon Echo.Можевме дури и да ги тестираме на слушалките што ги гледате подолу од брендовите Јабра или Бозе, слушалки кои ни овозможуваат секогаш да бидеме во контакт со виртуелниот асистент на Амазон. Многу интересна операција што може да ги засенчи виртуелните асистенти како Siri или Google Assistant без никаков проблем.

Ние веќе ви кажуваме, Ако сакате да ги испробате овие нови Amazon Echo со Alexa, или кој било од уредите компатибилни со Alexa, не двоумете се да ја искористите оваа понуда лансиран од Амазон, несомнено е најдобро време целосно да се потопите во технологијата на Интернет на нештата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.