Амазон воведува нов опсег на уреди за ехо

Студио Ехо

Амазон беше првата компанија што се обложи на паметни звучници пред години. Тоа беше во 2014 година кога го започна своето патување на овој пазар со помош на виртуелниот асистент на Амазон: Алекса. Оттогаш тој не спиел во кое било време, што му дозволило останете како референца на пазарот.

Амазонскиот ехо е како Spotify во стриминг музика. За многу луѓе, нема паметни звучници на пазарот, постои Amazon Echo. Момците од ffеф Безос, вчера го претставија обновувањето на опсегот на Ехо за 2019 година, обновување во кое го наоѓаме новиот Еcho, Echo Flex, Echo Dot со часовник и Echo Studio.

Амазон предлагаше години наназад да влезе во секој дом во светот и по стапка што е потребно доколку веќе не го стори тоа, малку му недостасува. Со новата палета на производи „Ехо“, „Амазон“ ни носи нови понуди на производи и значителни подобрувања во работењето на „Алекса“. Еве ви покажуваме сите новости за 2019 година дека Амазон се претстави и веќе се достапни во Шпанија.

Ново ехо

Ехо 3-та генерација

Новиот ехо е трета генерација на Амазон ехо, трета генерација која се интегрира нови поквалитетни звучници со технологија Долби и кои го репродуцираат звукот во 360º. Можеме да го поврземе со моделот од 2-та генерација за да добиеме стерео звук, да го деактивираме микрофонот со одредено копче и е достапен во четири бои: антрацит, индиго, светло сива и темно сива боја.

El Амазон ехо 3-ти генерал  има цена од 99 евра и ќе се појави на пазарот на 16 октомври.

Ехо Флекс

Ехо Флекс

Почнувајќи од 29 евра, Echo Flex станува најевтиниот уред што гигантскиот гигант за интернет ги става на располагање. Овој уред се приклучува директно во штекер, така што е совршен за оние агли каде што има проблем со лабави кабли, како што се основната просторија, гаражата, малите простории ...

Благодарение на неговата мала големина, можеме да го поставиме во кој било агол од нашиот дом за да можеме во секое време, со помош на говорни команди, да управуваме со поврзаните уреди во нашиот дом, да ги знаеме најновите новости ... но и има USB порт да може да полни паметен телефон или кој било друг уред.

El Ехо Флекс од Амазон ќе биде достапно од 14 ноември, но веќе можеме да го резервираме.

Ехо точка со часовник

Ехо Точка со часовник

Втората генерација Echo Dot доаѓа со a вграден часовник. Овој модел е еден од најпродаваните и сега вклучува идеален ЛЕД-екран за поставување на ноќната маса или во кујната каде што е прикажано времето. Нивото на осветленост автоматски се прилагодува на амбиенталното светло, затоа не мора да се грижиме за интензитетот на светлината ако планираме да го користиме во нашата спална соба.

Останатите функции што ни ги нуди оваа втора генерација се исти како и првите, за да можеме да ја побараме моменталната температура, најновите вести, да го стартуваме апаратот за кафе, да го деактивираме алармот ... Echo Dot со часовник е достапен за 69,99 евра и ќе се појави на пазарот на 16 октомври, иако веќе можеме да го резервираме.

Студио Ехо

Студио Ехо

Студиото Ехо е рОдговорот на Амазон и на HomePod на Apple како и различните модели што Сонос ни ги става на располагање. Студиото Ехо е составено од 5 насочни звучници дизајниран да создаде богат, јасен и нијансиран звук. На дното, наоѓаме моќна приклучок за бас што благодарение на неговиот вуфер од 133мм нуди максимална моќност од 330 В.

Вклучува а 24-битен DAC и засилувач од 100 kHz бенд за репродукција на музика со голема верност без загуби. Како и HomePod на Apple, Echo Studio автоматски ја препознава акустиката на просторот во кој се наоѓа и ја прилагодува аудио репродукцијата за да дава најдобар звук во секое време.

Echo Studio е првиот паметен звучник на кој Овозможува извонредно, тродимензионално аудио искуство благодарение на технологијата Dolby Atmos и 360 Reality Audio на Sony, што го прави идеално за синхронизирање со еден или повеќе уреди со Fire TV за репродукција на аудио со повеќеканален звук компатибилен со Dolby Atmos, Dolby Audio 5.1 и стерео аудио формат.

Цената на Студио Ехо Тој е 199 евра и ќе се појави на пазарот на 7 ноември, иако како и останатите модели, веќе можеме да го резервираме.

Нови карактеристики на Алекса

Амазон Алекса

Асистентот на Amazon Echo, Alexa, исто така, доби нови функции што ќе го направат овој асистент еден од семејството.

  • Знај шепот. Отсега натаму, кога ќе ја прашаме Алекса со низок глас, таа ќе ни одговори со ист тон на гласот, за да не го разбуди нашето семејство.
  • Објаснете ги одговорите. Сигурно во повеќе од една пригода, Алекса презеде акција или одговори на начин што не очекувавме. Благодарение на подобрувањата воведени од Амазон, ќе можеме да ја прашаме Алекса, зошто одговорила вака, што разбрала или зошто презела одредена акција. Оваа одлика ќе ги подобри перформансите на личниот асистент и ќе биде достапна на крајот на годината.
  • Избришете ги гласовните записи. Ова лето се појави полемика за работата на СИТЕ гласовни асистенти, бидејќи сите компании заштедуваат парчиња разговори за да ги анализираат кога асистентот не ги разбрал. На овој начин, присутните ги прошируваат своите методи на знаење за брзо разбирање на комуникациите со нивните соговорници. Почнувајќи од крајот на годината, ќе можеме да ја замолиме Александар да го отстрани автоматското снимање на гласовни записи и записници од повеќе од 3 или 18 месеци на континуирана основа.

Семејството Ехо достигнува други уреди

За време на прославата на настанот, Apple не само што ги претстави новите уреди што ги споменав погоре, а кои се единствените што моментално се достапни во Шпанија, туку исто така направи чекор напред и Го проширува опсегот на уреди управувани од Алекса со безжични слушалки, прстен, рутер и очила. Овие уреди во моментов немаат закажан датум на објавување надвор од Соединетите држави.

Ехо пупки  Ехо пупки

Echo Buds е облог на Амазон за светот на безжични слушалки управувани од помошници. Со автономија од 5 часа и футрола за полнење што нуди уште 20 часа автономија, тие стануваат одлична опција за разгледување и тоа Тие директно се натпреваруваат со AirPods на Apple и Galaxy Buds на Samsung.

Понатаму, тие се компатибилен со Siri и „Помошникот на Google“ со потчукнување на еден од слушалките додека Алекса се активира со говорни команди. Тие имаат систем за поништување на бучава дизајниран од Бозе и има цена од 129 американски долари.

Ехо-јамка

Ехо-јамка

Благодарение на овој прстен, кој е поврзан со паметен телефон, можеме да и дадеме упатства на Алекса без да мора да го користиме паметниот телефон, така е изработен од титаниум и исто така вклучува мал звучник со кои можете да одговорите на нашите барања или да ни испратите известувања. Цената на овие очила е 99,99 УСД и може да се пристапи само преку покана

Ехо рамка

Ехо рамка

Google Glass беше добра идеја што немаше среќен крај, главно поради вградената камера. Echo Framde од Амазон се очила кои тие вклучуваат микрофон кои ни овозможуваат да го упатиме асистентот на Амазон. Покрај тоа, благодарение на технологијата Отворено уво, можеме да слушаме известувања или омилена музика без никој друг да забележи.

Цената на овие очила е 179,99 УСД и може да се пристапи само преку покана исто како Ехо-јамката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.