Amazon Echo Spot, ние го анализираме малиот екран на Amazon

Ние сме цврсто посветени на анализа на производи од центричен центар за паметни домови, и голем дел од овие производи неминовно минуваат низ Амазон Алекса, виртуелниот асистент на северноамериканската компанија која одамна стана една од најпопуларните што сега можеме да ја најдеме, всушност, таа има бесконечност на компатибилни паметни производи меѓу она што се издвојува пред сè од семејството Ехо.

Toе го анализираме Amazon Echo Spot, малиот екран на семејството Echo, ќе ги откриеме со нас неговата конфигурација и најистакнатите карактеристики. Без сомнение, Echo Spot е производ кој нема да ве остави рамнодушен, затоа препорачуваме да останете со нас во најдобрата анализа што ќе ја најдете.

За почеток, ви оставаме директна врска до Амазон, каде што можете да ја набавите Amazon Echo Spot за само 129,99со тотално бесплатна испорака без разлика дали сте главен клиент или не. Овој производ се нуди во низа бои за кои ќе ви кажеме подоцна, затоа заземете место.

Материјали и дизајн: Амазон ги постави темелите

Ние сме на прво место по еден вид сфера што е пресечена од едната страна за да ни го понуди комплетно округлиот екран на Echo Spot. Екранот има важна рамка, која е крунисана во горниот централен дел од видеоконференциската камера на производот. Изграден е во мат црна и бела пластика, тие се двете сорти што ни ги нуди Амазон. Во никој случај не откривме проблеми со трагите на отпечатоците на екранот или на самата пластика, нешто што е многу добредојдено. Од друга страна, тој е забележан како стабилен и тежок производ кој ќе изгледа добро на скоро секаков вид мебел. Не забораваме дека има три копчиња: Волумен +; Јачина на звук - и исклучување на микрофонот.

 • Димензии: 104 x 97 x 91 mm
 • Тежина: 420 грама

Долниот дел има отвори кои се поврзани со квалитетот на звукот и вентилацијата на уредот, додека во задниот дел имаме само влез на наизменична струја и излез на AUX што ќе ни овозможи „да го направиме секој производ паметен“ Дека ќе го поврземе овој Amazon Echo Спот, опција што ги вклучува скоро сите производи на семејството и која е многу ценета. Малку повеќе да се каже за дизајнот на Echo Spot, што според мене е прилично убав, освен што има гума на врвот што спречува лизгање и го прицврстува, како и мала вдлабнатина што ја прави компатибилна со низа штандови за да и даде висина што можеме да го купиме и на Амазон за околу 19,99 евра.

Технички карактеристики: «добар» екран и редовна камера

Започнуваме со апсолутно најдоброто, екранот. Ми создаде одлично чувство за време на поставувањето (што може да го видите на видеото погоре). Покажува брзо и совршено реагира на допир, можеби може да биде и поголем, ова е без никаков удар, но реалноста е дека е удобно да се користи и не произведува никаков вид на стрес за да оствариме мал контакт што треба да го имаме со неговиот кориснички интерфејс и разбираме дека тој е фундаментално дизајниран за да може да комуницира со уредот преку Alexa. Сепак, екранот покажува прилично пријатна прилагодлива осветленост и агли на гледање кои не претставуваат никаков проблем. Не забораваме на еден од најважните делови, ова Ехо-место како Ехо Плус Има протокол Зигби, односно ќе функционира како центар за додатоци независен од која било марка, и тоа е детал што треба да се земе предвид.

 • Големина екран: Кружни 6,35 сантиметри
 • Резолуција Екран: 480 x 480 пиксели

Имаме четири микрофони кои и помагаат на Алекса совршено да нè чуе каде сме, предната камера за која немаме точни податоци за резолуцијата што може да ја понудиме, но која е прилично фер за видео конференција, би ја припишал околу 2MP. Од своја страна имаме WiFi 802.11 abgn, што ни дава можност за поврзување на Echo Spot и со мрежи од 2,4 GHz и со сè почестите мрежи од 5 GHz. Како би можело да биде поинаку, имаме Bluetooth.

Звук, прилагодување и конфигурација

Поставувањето е исклучително лесно, сАко веќе имаме некој уред од семејството Ехо, едноставно ќе треба да му дадеме пристап до нашата линија WiFi и нашата сметка на Амазон, магијата ќе го стори останатото. Откако ќе влезете, време е да го прилагодиме, имаме добар број на различни типови на часовник, персонализирајте го секој од нив до крајност, исто така го имаме и пред-конфигуриран екранот за временска состојба со лизгање на прстот за да можеме да го разгледаме. Треба да се напомене дека немаме звучен одговор кога Алекса е активна, но синиот прстен ќе се активира околу екранот кога нè слуша и црвениот прстен кога уредот е пригушен.

На ниво на квалитет и аудио моќ, наоѓаме производ што одговара, но не служи за поставување просторија. Звукот го нарушува и губи квалитетот кога бараме голема јачина на звук, нуди приближно квалитет на Amazon Echo DotНо, тоа е далеку помалку од неговите постари браќа Ехо 2 и Ехо Плус. Можеме да фотографираме, па дури и да правиме видео конференции со камерата Amazon Echo Spot, но наскоро ќе заборавите на оваа можност поради недостаток на компанија, и покрај тоа, квалитетот на врската, аудиото и стабилноста ме оставија прилично изненаден.

Нашето искуство со Amazon Echo Dot

Во мојот случај, веќе имав производи кои вклучуваат Алекса, како што е опсегот Sonos или самиот Amazon Echo 2, сепак, бев многу curубопитен за овој Amazon Echo Dot. Морам да потенцирам дека бев изненаден од екранот, дел во кој далеку имав помалку надеж, исто како што бев разочаран од квалитетот на звукот, каде што очекував нешто повеќе во овој опсег на цени, иако како што велат, што јаде за сервираното.

Добрите

 • Минималистички дизајн пријатен за секоја декорација
 • Градежните материјали се едноставни, но ефикасни
 • Екранот се брани на сите терени
 • Конфигурацијата и корисничкиот интерфејс ги најдов одлични

Contras

 • Квалитетот на звукот може многу да се подобри
 • Квалитетот на фотоапаратот е исто така многу воздржан
 • Недостасува уште некој инч од екранот / li>
 

Не сметам дека е соодветно да го препорачам Amazon Echo Dot како прв производ во опсегот Echo, Препорачувам претходно да нескопосник со подостапни производи како што се Amazon Echo Dot или Amazon Echo Input или прво да се одлучите за производи што ќе ви понудат квалитет на звук како што се Amazon Echo 2 и Echo Plus бидејќи екранот не е повеќе од додаток со кој на крајот ќе комуницирате помеѓу малку и ништо. Се разбира, кога веќе имате добар број производи со Алекса, ова е прилично убаво, како и интересно, но сепак е „додадено“.

Ако ви се допадна, можете да го набавите Amazon Echo Spot за само 129,99 со тотално бесплатна испорака за сите купувачи.

Amazon Echo Spot, ние го анализираме малиот екран на Amazon
 • Оценка на уредникот
 • 3.5 ratingвезден рејтинг
100,99 a 129,99
 • 60%

 • Amazon Echo Spot, ние го анализираме малиот екран на Amazon
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Екран
  Уредник: 80%
 • конфигурација
  Уредник: 90%
 • Квалитет на аудио
  Уредник: 65%
 • Персонализација
  Уредник: 90%
 • компатибилност
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 75%


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.