Amazon Fire TV Stick (2020), класика што сè уште работи

Амазон има низа Fire уреди со кои се обидува да ги исполни потребите на добар дел од корисниците, нудејќи карактеристики за поврзување и прилагодена вредност на парите. Од своја страна, Амазон пожар ТВ стап Потребно е долго време за да ја направиме нашата телевизија „попаметна“.

Амазон одлучи да ја обнови палетата на Fire TV Stick со нов производ кој добива некои новости во оваа 2020 година. Toе ја разгледаме најевтината алтернатива за да му обезбедиме на нашиот телевизор паметни можности со сопствен оперативен систем, погледнете го Amazon Fire TV Stick со нас.

Материјали и дизајн

Во овој дел, американската компанија воопшто не иновира веќе неколку години. Amazon Fire TV Stick се истакнува по својата компактна големина и неколку „важничене“. Идејата е дека тој останува целосно скриен зад телевизорот или мониторот на кој сакаме да го поврземе, и тоа го прави многу добро.

 • Дали ти се допадна? Купи го! >> ЛИНК

Направена е од целосно црна пластика, единствената боја од која можеме да ја набавиме единицата и нема LED диоди или информативни детали. Едноставноста отсекогаш била идентификувано знаме на овој вид производи на Amazon Fire, и ова немаше да биде исклучок.

 • Димензии: X x 86 30 13 mm
 • тежина: 32 грамови

Далеку, на пример, од она што го предлага Google со својот нов светло обоен Chromecast и заоблени дизајни, токму оној што сега ќе се позиционира како главен ривал на Fire TV Stick на Амазон во однос на функционалностите, па дури и на ниво на цената, ако го споредиме со неговиот постар брат, Fire TV Stick 4K.

Ние го вклучивме во полето адаптер за напојување, кабел microUSB (во случај да мислевте дека се изумрени) и продолжувач за HDMI што ќе ни помогне во одредени ситуации, идентична содржина со она што сме имале до денес.

Технички карактеристики

Огнен ТВ стап на Амазон Тоа значеше мало подобрување во техничкиот дел во однос на неговиот претходник, и иако е тешко да се разликуваат, во овој случај јасно зборуваме за изданието што пристигна на почетокот на септември 2020 година и за кое сме анализирале оттогаш .

За да го премести оперативниот систем и останатите технички можности, Амазон се одлучи за процесор Quad-Core 1,7 GHz (Порасна 0,4 GHz) од кои не се споменува ниту еден производител, за други производи од марката може да претпоставиме дека се вратиле да се обложуваат на „МедијаТек“. Можете да го купите од 39,99 евра на Амазон (врска).

Што се однесува до внатрешното складирање, ова Fire TV Stick има вкупно 8 GB, дизајниран главно за апликации, бидејќи поврзувањето преку microUSB со компјутер може да биде проблематично без потребното знаење. Од своја страна, го имаме IMG GE8300 GPU задолжен за нудење на содржина во Full HD 1080p, максималната резолуција поддржана од него. Имаме 1 GB RAM меморија.

Имаме Двојна антена WiFi (MIMO) поддржува мрежи од 2,4 GHz и 5 GHz, нешто што се развило со текот на времето, како што е Bluetooth 5.0 за споделување содржина и BLE за додатоци.

Имаме многу разновидни формати на видео содржини, HDR 10, HDR10 +, HLG, H.265, H.264 и Vp9 се додека нашиот ТВ е целосно компатибилен, се разбира. Иако не се споменува Долби Визија, ние го замислуваме тоа поради проблеми со кралското семејство. Сепак, во звукот го наоѓаме потписот на брендот, Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital + опкружувачки звук и аудио пренесување преку HDMI за Dolby Digital, Dolby Digital + и Dolby Atmos.

Во однос на сликата, ќе имаме максимум од 60 FPS за содржина и во Full HD и во пониски квалитети, нешто што треба да се има предвид. Затоа сме соочени со третата генерација Fire TV Stick.

Командата не се менува, но тоа е доволно

Во овој случај, командата ни овозможува да управуваме со Алекса, виртуелниот асистент на компанијата на Jeеф Безос, преку гласовна контрола. Овој далечински управувач е со димензии 38 x 142 x 16mm и без батерии тежи околу 43 грама.

За да го користиме, ќе ни требаат две батерии ААА кои лесно се вметнуваат низ долниот систем. Покрај тоа, овие батерии се вклучени во пакетот, нешто што треба да се има предвид, бидејќи не сите брендови го даваат овој едноставен детал.

Овој далечински управувач ќе работи и преку Bluetooth и инфраред, и е тоа што една од неговите предности е тоа што ќе можеме да го контролираме телевизорот директно со далечинскиот управувач доколку сакаме, имајќи ексклузивно копче за исклучување на телевизорот, нешто што ќе го цениме во неговата секојдневна употреба.

Што се однесува до гласовните упатства, тоа е повеќе од доволно со неговиот микрофон сместен во горниот централен дел. Во овој дел, контролата на Fire TV Stick напредуваше со текот на времето, но сепак има копчиња што може да бидат претерано тврди или со јасно инфериорен квалитет кога ќе се споредат со телевизори од среден опсег и од повисока класа, нешто што го нарушува корисничкото искуство. Сепак, на телевизор Самсунг гледаме дека можеме да го натераме да работи директно со службениот далечински управувач.

Придружно корисничко искуство

Како и секогаш, овој Fire TV Stick од Амазон Има слој за прилагодување на врвот на Андроид. Системот тече и го прави тоа добро, нудејќи многу добро корисничко искуство, супериорно од она што може да го очекуваме од контролорот. Но, ова е нешто што веќе го знаеја ветерани од опсегот Fire TV Stick.

Исклучително е лесно да се конфигурира, како и секогаш, со неколку едноставни допири и поврзување на нашата сметка на Амазон, ќе ни биде понудено преземање на главните апликации, како на пр. Movistar +, Spotify или Netflix, покрај претходно инсталираните како Amazon Prime Video. Силно препорачувам да одите по алтернативен прелистувач како Firefox.

Штом влезете внатре, само треба да уживате, можеме да инсталираме мноштво апликации и искуството продолжува да биде над ривалите, особено ако ја земеме предвид цената. Всушност, перформансите се супериорни во однос на оние што ги нудат повеќето телевизии од среден опсег од Самсунг и ЛГ, на пример, што го прави идеално битче.

Оган ТВ стап
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
39,99
 • 80%

 • Оган ТВ стап
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Conectividad
  Уредник: 80%
 • конфигурација
  Уредник: 80%
 • апликации
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Компактен и минималистички
 • Се движи со екстремна флуидност
 • Цената е непобедлива
 • Одлична примена Кандида

Contras

 • Искуството за оцрнувања на контролорот
 • Премногу приоритет за поседување содржина во ОС
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.