Amazon Fire TV Stick Max, сега со WiFi 6 и HDR

Амазон продолжува да се обложува на опсегот на Fire TV за да управува, ако веќе не го прави тоа, пазарот за мултимедијални плеери на телевизија. Иако е точно дека паметниот телевизор вграден во најновите телевизори е многу компетентен, овие мали уреди продолжуваат да ни нудат слобода и компатибилност што е тешко да се совпадне.

Го анализираме новиот Amazon Fire TV Stick Max, најновиот облог на Amazon за неговата компактна верзија сега со WiFi 6 и сите HDR технологии. Ќе ги погледнеме сите новости што ги покренува овој нов производ на Amazon и дали навистина вреди во споредба со поевтините алтернативи на истото семејство Fire TV.

Материјали и дизајн

Амазон продолжува да се обложува на овие видови производи од почит кон животната средина, 50% од пластиката што се користи во овој стриминг медиа плеер потекнува од рециклиран материјал по потрошувачката. 20% од пластиката што се користи во далечинскиот управувач потекнува од рециклиран материјал по потрошувачката.

Fire TV Stick 4K Макс

 • Содржина на кутијата:
  • HDMI адаптер
  • USB кон microUSB кабел
  • Адаптер за напојување од 5W
  • Fire TV Stick Max
  • Мандо
  • Батерии за далечинскиот управувач

Димензиите на апаратот се 99 x 30 x 14 mm (само уред) | 108 x 30 x 14 mm (вклучувајќи го конекторот) за тежина помала од 50 грама.

Многу обновена команда

И по тежина и по димензии, контролата останува речиси идентична со претходната верзија, И покрај тоа, тој е намален за еден сантиметар во должина, пред да имаме 15,1 см во традиционалната контрола додека новата контрола останува на 14,2 сантиметри во должина. Ширината останува иста на вкупно 3,8 сантиметри, а дебелината е малку намалена од 1,7 сантиметри на 1,6 сантиметри.

Fire TV далечински

Го менува копчето за да се повика Алекса, која иако одржува пропорции сега е сина и го вклучува логото на виртуелниот асистент на Амазон, различно од сликата на микрофонот што ја покажа досега.

 • Продолжуваме со контролната табла со копчиња и насоки, каде што не наоѓаме никаква промена. Истото се случува со следните две линии на мултимедијална контрола, наоѓајќи од лево кон десно и од горе до долу следново: Backspace / Back; Започнете; Поставки; Назад; Игра / Пауза; Движете се заедно.
 • Се разбира, две копчиња се додаваат на страната и страната на контролата на јачината на звукот. Лево е вклучено копче за „исклучување звук“ за брзо замолчување на содржината, а десно ќе се појави копче за водич, многу корисно за гледање на содржината во Movistar + или информации за тоа што играме.

Конечно, четирите најзабележителни додатоци се за долниот дел, каде што откриваме посветени копчиња, шарени и со значителна големина за Брз пристап: Amazon Prime Video, Netflix, Disney + и Amazon Music соодветно. Овие копчиња во моментов воопшто не се конфигурираат. Така работите, контролата продолжува да нуди горчливо слатки сензации во овој аспект. Ова директно се коси со, на пример, контролите од средната и високата класа од Samsung или LG и создава чудна сензација за промената.

Технички карактеристики

Во овој случај, Amazon Fire TV Stick Max Изненадува по својата големина и фактот што ги содржи сите технологии за репродукција на Амазон фајр ТВ коцка, највисоката верзија на слични производи на Амазон. Со ова сакаме да кажеме дека е компатибилен со 4K резолуција, компатибилен со различните верзии на HDR меѓу кои е Dolby Vision, како и виртуелизираниот аудио Dolby Atmos кој станува толку модерен во последно време.

 • Процесор: Четири-јадрен 1.8 GHz MT 8696
 • GPU: IMG GE8300, 750 MHz
 • WiFi 6
 • HDMI ARC излез

Од своја страна има и функционалност Picture in Picture и за ова е придружена со 8 GB вкупно складирање (8 GB помалку од Fire TV Cube и ист капацитет како неговите помали браќа и сестри) како и 2 GB RAM меморија (идентично со Fire TV Cube). За да го направите ова, користете a Процесор од 1,8 GHz и графички процесор од 750 MHz малку повисок од остатокот од опсегот Fire TV Stick но донекаде инфериорен и во исто време во однос на Fire TV Cube. Сето ова значи дека овој Fire TV Stick Max е 40% помоќен од остатокот од опсегот Fire TV Stick барем според самиот Амазон.

Изненадувачки е во овој момент што тие продолжуваат да се обложуваат на microUSB како приклучок за поврзување за да се обезбеди напојување на уредот, што ќе биде невозможно да се протега преку USB-портата на повеќето телевизори, сепак, Тие имаат детали да ни обезбедат полнач од 5W во кутијата. Интеграцијата на најсовремената мрежна картичка WiFi 6 е токму една од нејзините најголеми предности.

Користење на FireOS на вашиот телевизор

Во однос на резолуцијата на сликата, без ограничувања ќе можеме да постигнеме UDH 4K со максимална брзина од 60 FPS. Ова не значи дека навистина ќе можеме да уживаме во остатокот од содржината во други резолуции што можеме да ги репродуцираме. Резултатот од нашите тестови со главните даватели на аудиовизуелни содржини за стриминг беше поволен. Netflix достигнува нивоа на резолуција од 4K HDR непречено и без грчеви, нудејќи малку поостри резултати отколку преку други системи како што се Samsung TV или webOS. 

Сопствениот и персонализиран оперативен систем многу му помага. Работи малку побрзо од остатокот од опсегот Fire, дури и со навистина тешки апликации и повремен емулатор.

Мислење на уредникот

Овој Fire TV Stick 4K Max е позициониран на 64,99 евра, што е разлика од само 5 евра во однос на верзијата 4K, искрено вреди да платите 5 евра повеќе за да ги имате карактеристиките што ги разликуваат двете. Ако од друга страна студираме да го купиме вообичаениот ТВ стик затоа што не ни треба повеќе од Full HD содржина, разликата е забележителна. Од моја гледна точка, разумно е да се обложиме или на Fire TV Stick за 39,99 евра, или оди директно на Fire TV Stick 4K Max за 64,99 евра наоѓање комплетно врвно искуство.

Fire TV Stick 4K Макс
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
64,99
 • 80%

 • Fire TV Stick 4K Макс
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 4 ноември 2021
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Conectividad
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 80%
 • Платформа
  Уредник: 85%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Компактен и лесен за сокривање
 • Работен оперативен систем и многу компатибилен со различни апликации
 • Работи без грчеви, лесно и удобно

Contras

 • Материјалите за команда може да се подобрат
 • Не работи со USB-то на телевизорот

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.