Осврти на Amazon Flex: Што е тоа? Вреди?

Лого на Амазон Флекс

Amazon Flex станува многу популарен во последно време и вообичаено е да се гледаат реклами или да се слуша за нив Но, што е тоа Amazon Flex? Тоа е услуга на Амазон за оние кои ќе одлучат да работат за компанијата со доставување пакети независно. Одлична платформа со која Амазон има придобивки и придобивки од оние работници кои сакаат да бидат свои газди, за да можат да заработат дополнителни пари со дистрибуција на нивните пакети, што е голема работа за обете страни.

Според некои мислења на работниците кои дистрибуираат со оваа услуга на Амазон, Можете да заработите околу 56 евра за само 4 часа работа, нешто незамисливо во скоро секоја основна работа денес. Ако сте заинтересирани да работите за Амазон независно, останете со нас, затоа што ќе ви кажеме чекор по чекор детално за што станува збор, како можете да се запишете, кои барања ги прашуваат и дали ви е профитабилно или не во особено.

Барања и претплата

За да работите во Амазон како хонорарно лице за испорака, мора да исполнувате низа барања. Повеќето се едноставни и многу прифатливи за секој што сака да работи во овој сектор. Ајде да ги видиме главните барања во списокот:

 • Бидете регистрирани во социјалното осигурување како самовработениСекако дека мора да бидеме во тек со исплатата на месечните рати.
 • Имајте сопствено возило и Б возачка дозвола.
 • Паметен телефон со системска врска со податоци Андроид или iOS.
 • Дека нашиот автомобил поддржува максимална тежина од 2 бруто тони.
 • Минимална возраст 18 години.
 • Не се потребни никакви специфични наслови, нема минимални студии.

Да се ​​претплатиме на Amazon Flex можеме пристапете до нивната официјална страница и прецизно ги следат неговите чекори.Имаме и апликација до која имаме директен пристап од мрежата.

Плата и часови

Според сопствената веб-страница на Амазон, можеме да заработиме плата до 56 евра за секои 4 часа работа. Распоредот е утврден од самиот дилерБидејќи е тотално автономна работа, можете да работите во часовите што ги сакате. Плаќањата ги извршува Амазон секој вторник и петок во неделатаНа пример, ако работите од понеделник до петок, ќе добиете плата во петок, но ако направите дистрибуција помеѓу петок и следниот понеделник, ќе добиете плата во вторник.

Плаќање

Колекцијата ќе се изврши преку нашата банкарска сметка поврзана со профилот без дополнителни трошоци од каков било вид. Како самовработено лице за испорака, одржувањето на возилото, како и бензинот ќе биде одговорност на работникот. Ако еден ден ја напуштиме работата, или затоа што повеќе не сме заинтересирани или затоа што откривме нешто подобро, Амазон ќе ја плати генерираната сума до тој ден.

Распоред

Како што веќе рековме, бидејќи сме автономни, го утврдуваме распоредот, но мора да бидеме сериозни и одговорни да ги испорачаме сите пакети на предвидениот датум, затоа мора да ги земеме сите пакети за кои знаеме дека ќе можеме да ги испорачаме.

Ние сме свој шеф, затоа ќе ја организираме работата најдобро што ни одговара, тоа е повеќе Благодарение на неговата примена, можеме да контактираме со други дилери на Amazon Flex во случај на непредвиден настан и не можеме да се справиме со сите нарачки.

Како функционира

работа

Работата во Amazon Flex е едноставна како што звучи, кога ја преземаме апликацијата Amazon Flex, пакетите ќе се акумулираат во блоковите за испорака. Во оваа апликација ќе добиеме понуди за дистрибуција на стоки што ќе бидат достапни само за нас, ние мора да ги прифатиме или да ги отфрлиме за да им отстапиме место на следните дилери.

Амазон Флекс

Во случај на прифаќање на дистрибуциите предложени во апликацијата, мора да одиме на собирната станица дадена од апликацијата, сите тие порачки ќе ги вчитаме во багажникот на нашиот автомобил и ќе оставиме да се соочиме со нив. Компанијата препорачува да не доаѓате со придружник за извршување на испораки, бидејќи колку повеќе простор имате, толку повеќе можете да управувате со поголем број нарачки. Ефикасноста е многу важна, колку повеќе нарачки правиме подобро.

Препорачливо е да користите мешано возило, во кое задниот дел е доста широк, бидејќи кога прифаќаме нарачка, не знаеме со сигурност од колку пакувања е направено, така што можеби нема да одговараме на сите. Amazon Prime има максима и тоа е да ги испорача своите пакети што е можно поскоро за да бидат задоволни неговите клиенти, затоа ние мора да се грижиме за нив и да ги однесеме до нивниот примач што е можно поскоро.

Мислења на некои работници на Amazon Flex

Предност

Во однос на мислењето на некои работници, тоа е претежно добро, многумина го искористија ограничувањето на оваа пандемија каде што ја изгубија претходната работа за да му дадат шанса на овој модалитет и не можат да бидат посреќни. Некои од овие работници коментираат дека сега заработуваат значително повеќе отколку на претходното работно место и дека ако знаеле порано, ќе им требало многу подолго.

Главната предност е несомнено платата, 14 евра на час е нешто што малкумина го заработуваат дури и со студии, во овој случај тоа е уште понагласено, бидејќи Тие не бараат никаков вид претходна подготовка или академско звање. Другата голема предност што ја истакнуваат доставувачите на Амазон Флекс е распоредот, имајќи ваш сопствен распоред исклучиво прилагодувајќи се на вашите потреби, нешто што генерира многу спокојство при управувањето со приватниот живот. Празниците се повеќе исти, иако често се вели дека самовработените не го знаат тој збор.

Човек за испорака на Амазон

Недостатоци

Меѓу недостатоците, ја наоѓаме онаа што би можеле да ја најдеме во која било трговија што ја вежбаме автономно, бидејќи не знаеме со сигурност кога ќе победиме на фиксна основа. Тоа ние треба да се грижиме за плаќање на надоместокот за социјално осигурување сами секој месец и што ако автомобилот се расипе, покрај тоа што треба да се грижи и за неговата поправка, не можеме да продолжиме да работиме, така што приходот ќе се намали на 0.

Коментирајте во случај да сте нови за самовработување, самовработените немаат надоместок за невработеност, па ако сме принудени да застанеме поради дефект на нашето возило, нема да имаме средства за егзистенција за влечење додека не можеме да го поправиме. Ова се случува во секој случај ако сме автономни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.