Амазон и Гугл продолжуваат да се борат: Производите од гнездо ќе исчезнат од Амазон

Гнездо термостат

Се чини дека војната меѓу двата интернет гиганти никогаш нема да заврши. никој од нив не го потпишува Мирот. И најновиот развој е дека поделбата на гнездо - производи насочени кон автоматизација на домот - повеќе нема да бидат комерцијално достапни онлајн најголем во светот.

Не е прв пат Гугл и Амазон да се соочат. Тоа е влечење јаже, во кое повеќе влечете отколку да олабавувате. И, ако некои услуги на Google не се достапни на компјутерите на Амазон - мислиме на YouTube, една од видео услугите во стриминг најпопуларен на Интернет - сега Амазон напаѓа и престанете да продавате производи на Nest, како што е наведено од порталот Бизнис Insider.

Амазон се обложува на ТВ сериите LotR

Неколку производи од каталогот Нест во моментов се продаваат на Амазон: паметен термостат, на надзорна камера и неколку други производи. Овие тимови нема веднаш да исчезнат од понудата што ја нуди Amazon. Сепак, наводно, бидејќи акциите исчезнуваат од магацините во Амазон, тие повеќе нема да бидат покриени.

Сета оваа одлука е позната на состанокот одржан од претставници на двете компании и на кој, иако не се наведени конкретни имиња, Сè укажува на тоа дека самиот Безос бил задолжен за донесување на одлуката. Вистина е дека Гугл му стои на страната на Амазон во овој сектор, кој од друга страна продолжува да биде неприкосновен лидер. Сепак, вистина е и дека асистентот „Гугл асистент“ е сè поприсутен во опрема од други брендови. И ова може да го загрози владеењето на Алекса и неговите различни модели на Amazon Echo.

Конечно, исто така сме свесни дека секторот за автоматизација на домот е многу важен за Амазон. И можеме да го демонстрираме со најновата аквизиција на гигантот за онлајн трговија: направена е со производителот на паметни брави iRing.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)