Амазон поттикне со интегрирана светлина, се чинеше невозможно да се подобри поттикне [АНАЛИЗА]

Кога производот е толку добар што и покрај неговата прекумерна едноставност, тој опстојува со текот на годините, човек мисли дека можеби најзгодно е да се примени максимата на: Ако работи, не го допирајте. Но, Амазон е ризична компанија и тој не сака да зјапа.

Фирмата на Jeеф Безос го ажурираше основниот Амазон Киндл за да додаде интегрирана светлина, подобрувајќи производ кој изгледаше совршен за неговите карактеристики. Имаме во наши раце и за прв пат Амазон Киндл со интегрирана светлина, останете со нас и откријте како е во нашата детална анализа.

Амазон меѓу својата палета на производи има „достапен“ Киндл, односно најосновниот модел кој сè уште е повеќе од доволен и изобилство за обичните смртници, па затоа е меѓу најпродаваните од северноамериканската фирма и не ги обвинуваме нив. Ви го донесовме „Киндл“ со интегрирана светлина, штотуку лансиран на 10 април, за да можете детално да видите дали вреди да се инвестира, иако веќе можеме да ви кажеме дека ни остави многу добар вкус во устата, проверете го од погледот Не се пронајдени производи од 89,99 € иако ви препорачуваме да бидете будни за идните понуди.

Дизајн и материјали: Доброто ако е едноставно, двојно подобро

Најдовме уред направен од поликарбонат, пластика за цел живот, тоа му дава плус на отпорност и леснотија што не можеме да ги најдеме во други слични уреди, иако за некои корисници чувството е „мала премија“. Не смееме да заборавиме дека она што го имаме при рака е електронска книга. Имаме тежина од само 174 грама за шест-инчен панел и точни димензии од 160 x 113 x 8,7 милиметри, Таа е тенка, со добар аспект на екранот и удобно се вклопува во раката, можеме да читаме користејќи само еден од нив.

 • тежина: 174 грамови
 • Димензии: X x 160 113 8,7 mm

Објавен е во две бои: Црна и Бела. Никаде нема да најдеме копчиња, бидејќи има само едно на дното, веднаш до конекторот microUSB (зошто да не и USB-C во целосна 2019 година) што ќе се користи за полнење. Ова копче во основа ќе биде системот за заклучување што ќе го стави екранот во мирување, како и целосно да го исклучи, за остатокот ќе мора да се движиме со допир со екранот. Неговите малку нагласени рамки се повеќе од доволно за да ги одморат прстите на раката и да не се мешаат во површината за читање, ова е многу ценето.

Технички карактеристики: Повеќе од доволно за читање без ограничувања

Како што рековме, имаме екран на шест инчи електронско мастило, Ова ќе ни овозможи да не страдаме од рефлекси буквално под никакви услови, тоа е што е можно слично со читање традиционална книга. Дури и кога ги користиме вашите 4 LED диоди предно осветлување ќе можеме да уживаме во оваа технологија што ќе ги задржи нашите очи здрави и пред сè нема да нè замори дали ќе ги поминеме часовите поминати пред неа, вистинско уживање.

 • Екран: 6 инчи со резолуција од 167 DPI
 • Интегрирано затемнето 4-LED светло
 • Складирање: 4 GB
 • WiFi

ЗАБЕЛЕШКА: Во теорија има Bluetooth и ова е наведено во упатството за корисник, сепак, се чини дека сè уште не е активирано во Шпанија.

Резолуцијата на екранот е 167 пиксели на инч, би рекле дека е недоволно или скоро патетично ако не земеме предвид дека станува збор за електронска книга, за која е доволно или повеќе од доволно. Капацитетот на складирање е 4 GB што нема да може да се прошири со microSD картичка или каков било вид надворешно складирање. Ставајќи неколку книги, сфативме дека ќе имаме приближно 3 GB простор кога ќе го одземеме Оперативниот систем од меморијата. Можеби е поента да се земе предвид ако чуваме многу книги, нешто што се чини непотребно со оглед на тоа што благодарение на WiFi конекцијата секогаш ќе ги имаме на располагање во нашата библиотека во Амазон.

Предна светлина и кориснички интерфејс

Амазон знае како да не освои со оперативниот систем, пример е опсегот на Fire TV. Имаме лесен за употреба интерфејс на допир, прилично интуитивен, заостанувањето помеѓу повикувањето на движење и колку време е потребно за да се појави на екранот е доста забележливо, но тоа е вообичаено во електронското мастило. Имаме брз пристап до библиотеката, стабилна WiFi конекција и можност за купување книги директно преку Амазон, за тоа треба само да го конфигурираме како што е наведено во видеото што ја придружува оваа анализа.

Можеме да го подвлечеме текстот, да пребаруваме зборови и дефиниции, да преведуваме некои што не ги знаеме на други јазици, па дури и да ја прилагодиме големината на текстот, за ова треба да се повикаме само на видот на контролниот центар, т.е. ние нема да ја напуштиме страницата што ја читавме, сепак, системот за автоматско обележување ќе не потсети на страницата на која бевме без премногу компликации. Предното светло се прилагодува со осветленост, прилично интуитивно и прецизно, што значи дека можеме да читаме ноќе во кревет или во темни средини како што се авиони и возови без апсолутна потреба да вознемируваме некого со надворешно осветлување, тоа е едноставно фантастично. Исто така, употребата на оваа светлина воопшто не ги оптеретува очите според моите тестови.

Исто така, како може да биде поинаку, Амазон нуди огромна количина на корици и додатоци за нашиот Амазон Киндл директно во оваа врска.

Автономија и мислење на уредникот

Амазон ни ветува околу 4 недели, земајќи ја како препорака навика за читање од половина час на ден со исклучена безжична врска и осветленоста на светлината поставена на ниво 13. Во стандардна употреба што се состои од WiFi конекција активирана, просечно отчитување од нешто повеќе од еден час и осветленост при максимална моќност, успеавме да постигнеме две недели употреба со едно полнење, затоа, автономијата (целосно се полни за приближно три часа со 5V 2A полнач) е повеќе од доволна за читање без да стане проблем. Исто така, ако сме далеку од дома и сакаме да ја прошириме, можеме едноставно да ја намалиме осветленоста и да го отстраниме WiFi за да го запреме одводот.

Добрите

 • Удобен е, лесен и отпорен
 • Осветлувањето е совршено и не ги заморува вашите очи
 • Амазон често започнува понуди што ја намалуваат цената
 • Оперативниот систем е одличен за читање без ограничувања

Contras

 • Користете microUSB кабел наместо USB-C во 2019 година
 • Не вклучува адаптер за напојување
 • Мора да се запознаете со корисничкиот интерфејс
 

Се чинеше како луксузно реновирање за Амазон Киндл, што земајќи ја предвид неговата цена и дека не беше ажурирано од 2016 година Немам друг избор освен да го препорачам ова Не се пронајдени производи пред традиционалната верзија без светло што е околу десет евра помалку. Покрај тоа, Амазон сигурно ќе заврши со лансирање понуди кои го прават овој уред многу сочен во последните денови, затоа бидете во тек.

Амазон поттикне со вградена светлина
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
89,99 a 79,99
 • 80%

 • Амазон поттикне со вградена светлина
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Екран
  Уредник: 80%
 • Перформанси
  Уредник: 70%
 • Удобност
  Уредник: 90%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 89%


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.