AMD реагира на мускулите на Интел со втора генерација Threadripper и 32 јадра

AMD

Ако ова утро зборувавме за тоа како Интел користеше настан каков што е тој Computex 2018 да се понапредат од другите ривали на пазарот со a нов процесор, за што тие навистина малку потврдија, освен што беше опремено со 28 јадра, капацитет да работи 56 нишки со основна брзина од 5 Ghz, нешто што буквално нè остави со отворени усти, не мораше да чекаме премногу долго за да знај го одговорот што AMD, и каков одговор.

Токму во записот што му го посветивме на Интел, зборувавме за одговорот што AMD очекувано ќе му го даде на Интел за долго време, а особено во податоците што не ги знаевме, како што е фактот дека, во највисокиот опсег, Интел продаде неговите процесори по цена од околу 1.999 $ додека AMD го стори истото со 999 $. Во оваа нова генерација нешто многу слично сигурно ќе се случи, особено ако се земе предвид дека, само еден ден подоцна, AMD го стави целото месо на плукање.

Навртувач

AMD нè изненадува со втората генерација на Threadripper, низа процесори со до 32 јадра за обработка и 64 нишки за извршување

Влегувајќи во целост да разговараме за иднината во процесорите што AMD ни ги носи, кажете ви дека Threadripper од новата генерација, кој предвидливо ќе се појави на пазарот есента годинава, curубопитно неколку месеци пред Intel да ги лансира своите нови врвни процесори, тоа ќе го стори заедно со архитектурата што нема да има ништо помалку од 32 процесни јадра и 64 нишки што ќе работат со 3 GhzБез сомнение, изјава за намера од AMD, компанија која, по многу години, нема да дозволи Интел да се врати како што не беше многу одамна.

Како што самиот AMD објави, очигледно и за да можат да воведат толкав број на јадра во еден процесор, неговите инженери мораа да го искористат новиот Зеплин умира со 12 линометриски литографски процеси. Како детал, да ви кажам дека овие матрици имаат по осум јадра, на овој начин првиот Threadripper искористи две од овие мразови за да понуди максимум 16 јадра. Оваа втора генерација од палетата процесори конечно ќе има четири мртви, доволно за да ги опреми до 32 јадра.

AMD

И покрај сировата моќ што ја нуди, опсегот Threadripper има и свои недостатоци

Негативниот дел од оваа нова генерација на AMD процесори се наоѓа во потрошувачката на енергија што ја имаат. За да ни ја направите идејата многу јасна, кажете ми дека, ако TDP од првата генерација на овој опсег чипови веќе надминуваше 180 W, во оваа втора генерација нивните енергетски потреби се искачува на незначителни 250 W, нешто што мора да го земеме предвид, особено ако од професионални причини сме заинтересирани да инсталираме процесор со овие технички карактеристики на нашите сервери, кој ќе се користи во најголем дел.

Друго големо ограничување е дека чипсетот X399 поддржува само до четири мемориски канали за осумте потребни сега. Поради ова, двата нови канали што се активираат сега немаат директен пристап до меморијата, нешто што ќе ја зголеми вашата латентност иако, според AMD, ова не значи дека влијае на перформансите. Токму со удвојување на бројот на јадра и намалување на големината на само 2 нанометри овие процесори нудат пониска фреквенцијаБарем за момент, од 3 Ghz база и 0 Ghz во режимот Turbo, во овој момент, ние мора да присуствуваме на AMD бидејќи тие укажуваат дека во крајните верзии оваа работна фреквенција може да биде поголема. Што се однесува до кеш меморијата, се очекува дека во верзијата со 3 јадра ова ќе се зголеми на 4 MB.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.