Андроид 8.1 ќе го намали просторот окупиран од неактивни апликации

Како што се проширува просторот што е достапен на нашиот уред, или затоа што сме ги смениле терминалите или затоа што купивме нова мемориска картичка, се влошува дигиталниот Диоген синдром што сите го имаме внатре. Повеќето од нас, признавам дека се вклучувам себеси, преземаат многу апликации дневно за да тестираат без оглед дали се прилагодува на нашите потреби или само со намера да го тестираат.

Во повеќето случаи, овие апликации остануваат да живеат во нашиот терминал сè до нашиот уред ни ја покажува среќната порака дека нема доволно простор, што нè принудува да започнеме со бришење на оние апликации што едвај ги користевме, покрај тоа што ќе започнеме да преземаме фотографии и видеа на компјутер.

Со доаѓањето на Андроид 8.1, Гугл работи на метод, така што на сите оние корисници погодени од синдромот Дигитален диоген ќе им биде полесно, бидејќи системот ќе открие кои апликации не сме ги користеле некое време и ќе ги компресира на нашиот уред на што сè уште се достапни, но зафаќаат многу помалку простор.

На овој начин, ако сакаме повторно да користиме игра или апликација што ги заборавивме во нашиот терминал, можеме да го направиме тоа повторно, без да мора повторно да го инсталираме. Секако, на почетокот извршувањето на играта ќе потрае малку подолго од вообичаеното бидејќи ќе мора да се декомпресира. Ова е половина решение, бидејќи за големи игри што зафаќаат 1 GB или повеќе, овој систем за компресија можеби не е најправилната опција.

iOS 11, најновата верзија на оперативниот систем на Apple за мобилни уреди, ни нуди слична функција, која можеме да ја активираме или деактивираме по наш вкус, и тоа е одговорен за бришење на апликацијата или играта што не работи веќе некое време во нашиот терминал, чувајќи ги сите податоци или документи што сме ги зачувале во него.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.