Anker PowerConf C300, паметна веб-камера и професионален резултат

Телеработа, состаноци, вечни видео повици ... Можеби сте забележале дека веб-камерата и микрофонот на вашиот лаптоп не се толку добри како што очекувавте, особено сега кога овој вид дигитална комуникација стана толку вообичаен. Денес ви донесуваме многу привлечно решение за сите овие болести.

Ние ја анализираме новата Anker PowerConf C300, веб-камера со високи перформанси со карактеристики на FullHD, широк агол и вештачка интелигенција. Откријте ги со нас сите карактеристики на овој чуден уред и кои се неговите најсилни точки во споредба со директните ривали, и секако и неговите слаби точки.

Материјали и дизајн

Ние веќе ја познаваме Анкер порано, тоа е фирма која има тенденција да се обложува на врвни дизајни и материјали во своите производи, нешто што нејзиниот ценовен однос многу јасно ни го прави. Што се однесува до дизајнот, тој има прилично познат формат, имаме централен панел каде преовладува сензорот во центарот, опкружен со метален обоен прстен во кој ќе ги прочитаме неговите можности. Снимање од 1080p (FullHD) со брзини на фрејмови 60FPS Задниот дел е изработен од мат пластика што дава чувство на квалитет и извонредна цврстина. Има отвор за кабелот во истиот заден дел USB-C што ќе дејствува како единствен приклучок.

 • USB-C кабелот е долг 3m

Вториот е поволна точка затоа што ви овозможува да искористите повеќе простор. Што се однесува до потпората, таа има потпора во долниот дел, прилагодлива на 180º и со конец за завртка за поддршка или класичен статив. Има уште две точки за поддршка со опсег од 180º и, конечно, горната област, каде што е камерата Willе ни овозможи да го ротираме 300º хоризонтално и уште 180º вертикално. Ова им овозможува на фотоапаратот да се прилагоди за употреба на маса, на статив или со поддршка на горниот дел од мониторот, каде што нема да зафаќа простор на екранот.

Во овој аспект, наоѓаме интересен додаток, и покрај тоа што немаме систем за затворање за физичко покривање на леќата интегрирана во фотоапаратот, Да, Анкер вклучува два капаци со форма на лизгање во пакетот и дека се лепило, можеме да ги ставиме и да ги отстраниме по волја на сензорот, на овој начин ќе можеме да ја затвориме камерата и да се осигураме дека не снимаат нас, дури и ако се поврзани со него. Сепак, имаме предна индикација за ЛЕР што ќе нè предупреди за статусот на работа на фотоапаратот.

Инсталација и прилагодлив софтвер

Во суштина, овој Anker PowerConf C300 е Приклучете и играјте, под ова сакам да кажам дека ќе работи правилно само со тоа што ќе го поврзе со пристаништето USB-C на нашиот компјутер, сепак, ние сме придружени со USB-C на USB-A адаптер за случаи кога тоа е потребно. Неговиот систем за вештачка интелигенција и можностите за автоматско фокусирање треба да бидат доволни за нашиот ден на ден. Сепак, важно е да имате софтвер за поддршка, во овој случај станува збор за AnkerWork што можете бесплатно да го преземете, во него ќе најдеме многу опции, но најважно е можноста за ажурирање на софтверот за веб-камера и со тоа продолжување на неговата поддршка.

Во овој софтвер ќе можеме да прилагодиме три агли на гледање 78º, 90º и 115º, како и избор помеѓу три квалитети на фаќање помеѓу 360P и 1080P, минувајќи низ можноста за прилагодување на FPS, активирање и деактивирање на фокусот, HDR и а Функција против треперење Многу интересно кога нè осветлуваат LED сијалици, веќе знаете дека во овие случаи обично се појавуваат треперења што можат да бидат досадни, нешто што особено ќе го избегнеме. И покрај сè, ќе имаме три стандардни режими во зависност од нашите потреби кои во теорија целосно ја искористуваат Anker PowerConf C300:

 • Режим на состанок
 • Личен режим
 • Режим на стриминг

Ви препорачуваме во случај да сте се одлучиле за оваа камера достапни на веб-страницата Анкер и на Амазон, дека брзате да го инсталирате Anker Work и да ја искористите можноста да го ажурирате фирмверот на камерата, бидејќи ќе биде потребно активирање и деактивирање на функцијата HDR.

Користете искуство

Овој Anker PowerConf C300 е сертифициран за правилна употреба со апликации како што е зумирање, на овој начин, решивме дека ќе биде главната камера за употреба за емитување на објавите на iPhone News Во кој од Актуалидад гаџет учествуваме неделно и каде ќе можете да го цените неговиот квалитет на слика. На ист начин, имаме два микрофона кои имаат активно аудио откажување за јасно снимање на нашиот глас и елиминирање на надворешниот звук, нешто што успеавме да потврдиме дека работи изненадувачки добро.

Камерата добро се справува во услови на слаба осветленост бидејќи има систем за корекција на слика за овие случаи автоматски. Не најдовме никакви проблеми во работењето во macOS 10.14 па натаму, ниту во верзиите на Виндоус повисоки од Виндоус 7.

Несомнено се смета за дефинитивна алатка за нашите работни состаноци благодарение на квалитетот на неговите микрофони и разноврсноста што ни ја нуди, ако одлучите да се обложите на Anker PowerConf C300 без сомнение нема да бидете погрешни, досега, најдоброто се обидовме Набавете го од 129 евра на Амазон или на сопствената веб-страница.

PowerConf C300
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
129
 • 100%

 • PowerConf C300
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: Мај 27 2021
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Слики од екранот
  Уредник: 95%
 • Conectividad
  Уредник: 95%
 • работа
  Уредник: 95%
 • Одговара
  Уредник: 95%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Висококвалитетни материјали и дизајн
 • Многу добар квалитет на слика
 • Одлично снимање звук и автоматски фокус
 • Софтвер што ја подобрува употребливоста и добрата поддршка

Contras

 • Недостасува торба за носење
 • Софтверот е само на англиски јазик

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.