arm ги претставува своите нови чипови од 7 нанометри исклучиво за паметни телефони од висока класа

АРМ

Најновата презентација организирана од Рака Ни остави доста интересни вести, од една страна и не помалку посебни, компанијата одлучи дека е време да го ажурира своето лого на компанијата, оставајќи го настрана тоа име што сите го знаевме, секогаш презентирано со големи букви да се преселиме во многу повеќе лого модерно и ажурирано во времето. Од друга страна, а можеби и најинтересниот дел од целата презентација, ништо помалку од три нови чипови произведени во 7 nm кои ветуваат високи перформанси.

Како што вели насловот на овој запис, откако ќе стигнат на пазарот, како што е многу предвидливо, тие ќе го сторат тоа заедно со нова генерација паметни телефони од висока класа што треба да дојде. Не е изненадувачки што со овие нови процесори, од друга страна, се гарантираше дека ќе понуди перформанси способни да надминат неколку процесори што се наоѓаат на пазарот денес и кои, во тоа време, беа дизајнирани да се користат во лаптопите. Со други зборови, arm ни ветува процесор за паметни телефони, способни да ги надминат лаптопите.

arm за време на својата последна конференција ги претставува процесорите Cortex-A76, графичките процесори Mali-G76 и видео процесорот Mali-V76

рака процесор Cortex-A76

Ова на прв поглед може да изгледа како новина без премногу значење бидејќи, според номенклатурата, може да нè доведе до конфузија, особено ако земеме предвид дека, во ова време, пред нешто помалку од една година, беше претставен Кортекс-А75 во општеството. На техничко ниво, разликите помеѓу оваа нова и претходната се многу, особено ако се земе предвид дека Cortex-A76 дебитира со дизајн со микроархитектура со високи перформансиСо други зборови, станува збор за целосно нов процесор кој е дизајниран и произведен целосно од нула од компанијата.

графички процесори

Во овој момент морам да признаам дека во рацете тие биле многу 'готов„Во врска со неговата презентација од тогаш, наместо да го споредуваат овој Cortex-A76 со неговиот претходен, нешто што конечно и како што можете да видите на графиконот на овие редови, дали тие го направија тоа, тие го воведоа кортексот во него -A73. Во врска со ова, Cortex-A76 може да понуди до 200% повеќе перформанси, додека, во споредба со Cortex-A75, перформансите растат за 35%, а потрошувачката на енергија е намалена за 40%Бројките кои, како што можете да видите, се многу интересни, особено имајќи предвид дека овој процесор ќе се користи на мобилни уреди.

Arm му даде на Cortex-A76 многу посебен дизајн за да може работи едно јадро со полна брзина на неодредено време. Ова значи дека конечно можеме да постигнеме многу поконзистентни перформанси во обемот на работа што бараат максимални перформанси. Друга многу интересна поента е дека овој процесор продолжува да е компатибилен со технологијата DynamIQ, што овозможува пониска потрошувачка Cortex-A55 да се користи во кластер на хетерогени процесори, системи кои нудат добри перформанси на нискобуџетните SoC.

графички GPU

Мали-Г76 графички процесор

Како што рековме на почетокот на овој пост, друг од презентираните новини е GPU Mali-G76, модел кој според спецификациите продолжува да се обложува на бифрост архитектура користени од G52 и G72 но кои, за оваа пригода, еволуираа така што овозможуваат 1 пати поголемо подобрување на перформансите. Благодарение на употребата на 5 нанометри, Mali-G7 нуди а 30% намалување на потрошувачката на енергија, нешто што треба да се претвори во уреди со поголема автономија и покрај фактот дека, благодарение на перформансите, игрите можат да бидат многу подобри во однос на графичкиот квалитет и динамиката.

Вистинската намера што ја има раката со лансирањето на овој нов графички процесор е да се постигне, или барем така тие го изразија тоа, дека многу поголема разновидност на терминали може да извршуваат игри од висока класа кои, како што сигурно добро знаете, имаат многу поголеми побарувања во однос на графичката потрошувачка, како и процесорот. Друга многу интересна точка за усвојување на овој чип од страна на производителите е тоа што благодарение на него тие можат да се управуваат на нивните терминали апликации кои ги интегрираат функциите за додадена или виртуелна реалност.

мал-в76

VPU Мали-V76

На последно, но не и најмалку важно, мора да зборуваме VPU Мали-V76, нов видео процесор кој се издвојува од остатокот од опсегот на рацете за инкорпорирање нов кодек способен за декодирање на единствен сигнал од 8K 60fps UHD во исто време или, вака е објавено, до четири 4K преноси истовремено со 60fps.

За да го ставите ова во перспектива, кажете ви дека новиот Mali-V76 е способен да ги удвои перформансите на Mali-V61, исто така кодирајте го видеото во 8K со 30fps. На прв поглед, вистината е дека оваа изведба може да биде, барем, претерана иако многу интересна доколку, како што е случај, производителите почнат да го користат овој процесор во телевизорите и кацигите и за виртуелна реалност и за проширена реалност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.