ASUS ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551, игра и е премиум [Анализа]

Не секогаш имаме можност да анализираме и набљудуваме вакви револуционерни уреди. Овој пат ќе ве потсети неизбежно на Asus Zenbook Pro Duo уред кој исто така го анализиравме овде во Gadget News и од кој овој Zephyrus Duo пие директно во поглед на дизајнот, но како и секогаш, прилагоден на Републиката на гејмерската јавност.

Подлабоко го разгледуваме новиот ASUS ROG Zephyrus Duo, лаптоп за игри со двоен екран со скандален хардвер, дали го исполнува она што го ветува? Токму тоа сакаме да го анализираме во овој лаптоп кој се нуди како единствена и посебна алтернатива на пазарот.

Уникатен и неспоредлив дизајн

Првото нешто што ни го привлече вниманието е неговиот дизајн, иако најдовме разумна сличност, како што веќе споменавме, со неговиот брат во стандардната потрошувачка верзија Zenbook Duo, има свој карактер. Секако во споредба со претходната верзија нема многу промени, сепак задната корица има класични микроперфорации типични за производите на Republic of Gamers и неговите агресивни линии, во овој дел конструкцијата дава чувство на робусност и пред се квалитет, ASUS отсекогаш бил стручен производител во овие аспекти и овој производ немаше да биде помал.

 • Димензии: X x 360 268 20,9 mm
 • тежина: 2,48 килограми

Не е претерано дебел ако се земе предвид се од што е составен, но има доволно ниво на поврзаност. „Двојниот“ екран се крева во поудобна положба се додека го користиме уредот, нешто што мислам дека е од суштинско значење. Љубопитна е и локацијата на дигиталната „trackpad“ на крајната десна страна, принудена во овој случај од намалениот простор за тастатурата, која пак има доволно патување и RGB LED осветлување според очекувањата.

Технички карактеристики

На ниво на процесор ова ASUS ROG Zephyrus Duo Започнува со AMD процесор, поточно Ryzen 9 во неговата верзија 5900HX со повеќе од контрастни перформанси на игри, жртвувајќи ги температурите. Придружуван е од 32 GB DDR4 RAM на 3200 Mhz и на крај, за складирање нема ништо помалку од две NVMe RAID 0 солидна состојба мемории од 1 TB, очигледно во овој уред не е поштеден хардверот и може да се каже дека ASUS ROG фрли целото месо на скара, тешко е да се најдат слични уреди.

Графичкиот процесор не е далеку зад себе, имаме а NVIDIA GeForce RTX 3080 130W и со 16GB GDDR6 меморија, Една од врвните графички картички на пазарот, лансирана на почетокот на 2021 година во специфичен модел за лаптопи, може да се каже дека е една од најдобрите алтернативи достапни на пазарот. Што се однесува до брзината на обработка на податоци, неговиот двоен NVMe SSD во RAID 0 надминува 7 GB / s брзина на пренос (малку повеќе од половина во писмена форма). На техничко ниво, се соочуваме со еден од најразновидните и најмоќните лаптопи што можеме да ги најдеме на пазарот, а тоа Има цена, доколку размислувате да го купите можете да го купите на Амазон со најдобра понуда.

Изобилливо поврзување

Почнуваме, како и секогаш, со физичките пристаништа. Имаме пристаниште во задниот дел за да ја подобриме удобноста HDMI 2.0b во случај да сакаме да додадеме втор монитор, како и порта RJ45 LAN и праз USB-A 3.1. Имаме и пристаниште од страните USB-C 3.1 DP + PD, придружени со две други пристаништа USB-A 3.1, комбиниран конектор за аудио влез и излез и адаптер за напојување кој во овој случај е специфичен за овој лаптоп. Се разбира, USB-C портот што е Power Delivery исто така ќе ни обезбеди енергија во случај да го сакаме.

На ниво на безжично поврзување, овој Zephyrus Duo исто така се одлучи за најновата верзија во сè, што ја имаме WiFi 6 Wi-Fi 6 (Gig +) (802.11ax) 2 × 2 RangeBoost и Bluetooth 5.1, Иако секогаш препорачуваме играње преку кабел и со DMZ Host за IP на компјутерот, реалноста е дека за игри кои не се FPS, оваа шеста генерација на WiFi гарантира доцнење под 5ms и стабилни врски од 600/600 според нашите сопствени тестови. Во овој аспект не најдовме технички проблеми, всушност искуството беше неверојатно добро.

Идеален панел и добро мултимедијално искуство

Мора да започнеме со екран на 15,6 инчи со 4K резолуција за што користи IPS LCD панел добро прилагодени во однос на боите, без протекување на светлина и со добра облога за да се избегнат несаканите рефлексии. Има стапка на освежување од 120 Hz тоа ни го прави задоволството да играме, да, нема веб-камера нешто што е тешко да се разбере кај ваков лаптоп, зошто ASUS?

 • Внесен LAG: максимум 3ms
 • 132% sRGB
 • 100% Adobe
 • FreeSync
 • Пантоне валидиран
 • Држач за игла

Од своја страна ScreenPad Plus е 14,1 инчи и очигледно е тактилен, можеме да работиме со него, да правиме белешки или да го користиме како продолжение на работната површина. Има 3840 пиксели хоризонтално и има систем за автоматско кревање со подигање на капакот на лаптопот што значително ја подобрува вентилацијата.

Од своја страна, има два звучници од 4W со паметен засилувач и 2 високотонци од 2W, што го прави веднаш еден од најдобрите лаптопи кога станува збор за звукот, втор само по MacBooks на Apple. Има поддршка за Dolby Atmos аудио, како и интелигентна технологија за засилување.

 • Aura Sync за RGB осветлување

Во однос на автономијата имаме систем на 4-клеточен Li-ion (90 WHrs, 4S1P) дека иако тоа ќе биде доволно за повеќе од три или четири часа канцелариска автоматизација, тестовите што ги правиме додека играме ќе зависат од изведбата за која станува збор. Не вреди да се задржуваме премногу на овој аспект колку што се препорачува да се игра онлајн.

Мислење на уредникот

Очигледно овој лаптоп е сигурен и едноставен облог, но за тоа морате поминете низ кутијата, колку чини повеќе од 2.900 евра на продажба тие вредат секој грам од овој лаптоп кој изгледа едноставно како да го земете најдоброто од секоја куќа и да го составите во убава и ефикасна шасија.

Zepyrus Duo
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
2899,99
 • 80%

 • Zepyrus Duo
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 2 ноември 2021
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • хардвер
  Уредник: 95%
 • Conectividad
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Автономија
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 70%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Спектакуларен и визуелен дизајн
 • Одлично физичко и безжично поврзување
 • Врвен хардвер во секој поглед

Contras

 • Нема веб-камера
 • Модул за RAM меморија не може да се прошири
 • Цената може да биде преголема

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.