ASUS ZenBook Duo: Лаптоп со двоен екран од иднината

Се враќаме со анализата на персоналните компјутери, веќе долго време немаме стандардна единица на нашата табела за анализа, па замислувам дека е добро време. Имаме во наши раце производ кој генерираше многу очекувања во моментот на неговото пуштање во продажба, и тоа е свртување на завртката кон продуктивноста и сè што сме виделе досега. Ние го тестиравме новиот ASUS ZenBook Duo, лаптоп со два екрани што се чини дека доаѓа од иднината. Се разбира, овие типови производи можат значително да ја зголемат нашата продуктивност, зарем не мислите?

Како што обично правиме, оваа детална анализа ја придружувавме со видео за нашиот канал на YouTube во која можете да видите како настапува овој ASUS ZenBook Duo во реално време. Ве советувам да фрлите поглед, бидејќи на тој начин можете да го проверите отклучувањето и да ја искористите можноста да се претплатите на нашиот канал.

Дизајн и градежни материјали

ASUS решително се обврза да иновира, да ризикува, нешто што производителите на лаптопи не сакаа да го прават, во јасна обврска кон традиционалниот лаптоп или директно кон кабриолетите. Ова ZenBook Duo завртува со завртката, ја става настрана модата на кабриолетите и се обложува на подобрување на традиционалниот модел со интересни новини. Тоа нè натера да најдеме лаптоп кој повеќе личи на работна станица, со некои мерки 323 x 233 x 19,9 mm, што не е особено компактно.

Нашата зелена единица е привлечна. На дното имаме систем што не се лизга имитира кожа и е поместен, можете да ги видите деталите и прецизноста во конструкцијата на овој лаптоп што би можеле да ги вклучиме во рамките на високиот опсег. Имаме вкупна тежина од 1,5 кг, Затоа, и покрај неговата значителна тежина, се чини дека не претставува пречка за неговиот секојдневен транспорт.

Технички карактеристики

Како што рековме, ова ASUS ZenBook Duo се стреми да биде работна станица, поради што тие одлучија да бараат докажан хардвер со значително високи перформанси. Затоа имаме процесор Интел десетта генерација Core i7 (i7-10510U). За извршување на задачите, тоа е придружено со 16 GB меморија DDR3 RAM меморија на 2133 MHz која, без да биде нај „врвна“ на пазарот, нуди доста добри перформанси. Од своја страна, го истакнува складирањето, 512 GB PCIe трета генерација што ни даде околу 1600 MB / s читање и 850 MB / s пишување, значително висок и сигурно го прави уредот да се движи лесен како ветерот.

Што се однесува до поврзување не заостанува, се обложуваме на WiFi 6 Gig +, Иако на тестовите понуди стабилност, пропуштам нешто повеќе опсег, замислувам дека има врска со ситуацијата на антените. Имаме и ние Bluetooth 5.0 за безжичен пренос на датотеки, како и распоредување додатоци. Врските не се таму, бидејќи имаме доволно физички порти за кои ќе зборуваме подоцна.

Приклучоци за приклучување и автономија

Започнуваме со автономија, имаме батерија од 70Wh составена од четири Li-Po клетки. Ова, несомнено, е една од неговите додадени вредности лесен работен ден за да се соочиме со целосно исклучување од електричната мрежа (околу 8 часа автономија ни даде во тестовите). Ова е несомнено најатрактивна точка според мое мислење со оглед на неговиот карактер на "класичен" лаптоп и дизајниран да работи. Очигледно е дека употребата на вториот екран или перформансите на графичката картичка ќе имаат многу да кажат за автономијата.

Изненаден сум што не се обложуваат на USB-C како метод за полнење, сепак, приклучоците за поврзување не недостасуваат на овој уред:

 • 1x USB-C 3.1 Gen2
 • 2x USB-A
 • 1x HDMI
 • 3,5 мм Jackек Влез / Надвор
 • Читач на картички MicroSD

Секако доволно, Сеуште се обложувам на HDMI како незаменлива порта за сите лаптопи и се чини дека ASUS сè уште е сосема јасен за тоа.

Два екрани и молив како белег

Имаме прв панел од 14 инчи и неколку рамки што работат со FullHD (1080p) резолуција заверена од Pantone и со sRGB. Овој екран нуди висока осветленост и добар квалитет со мат слој што ни овозможува да работиме во неповолни услови. Главниот екран е една од најповолните точки во нашата анализа.

Продолжуваме со долниот екран на 12,6 инчи, но јасно ултра-широк, односот на инчи помеѓу едниот и другиот не е репрезентативен. Овој екран има значително помала осветленост од горниот. Тактилно е и е компатибилно со вклученото пенкало, ова ќе се користи главно со проширена работна површина, иако можеме да ги искористиме новостите вклучени во софтверот ASUS за да додадеме кратенки, калкулатор и други интересни делови што ќе ја зголемат нашата продуктивност. Бидете во можност да уредувате фотографија, уредување видео или работа со повеќе документи во исто време на овој ASUS ZenBook Duo беше вистинско задоволство.

Што се однесува до моливот, искрено не сум завршил да му правам. Не е особено лесен и, исто така, интуитивно заврши со користење на прстот за да комуницирате со екранот на допир. Замислувам дека тоа е додаден производ што ќе привлече повеќе кон одредени кориснички ниши. Било кој додаток никогаш не боли.

Општи перформанси и потрошувачка на мултимедија

Звучниците ги потпишува Харман Кардон и неговите микрофони имаат компатибилност со Ц.ортана и Алекса на интегриран начин. Покрај тоа, ние сакаме да го потенцираме и IR сензор за веб-камера што ќе ни помогне да се идентификуваме и да го извлечеме максимумот од производот. Со тоа, ние наоѓаме исклучителна мултимедијална потрошувачка со оглед на квалитетот на екранот и звукот, ова е јасно при високи и ниски јачини на звук, не најдовме бучава и може да кажеме дека е еден од најдобрите интегрирани звучници што сме ги виделе во Лаптоп.

Од своја страна, во однос на перформансите, јасно ни е дека обложувањето на помоќна или актуелна графичка картичка ќе отвореше повеќе врати и немаше да ја казнуваше претерано цената. Дефинитивно не е дизајниран за репродукција, но течно ја уредува фотографијата, но јас повеќе би сакал друга графика во овој опсег на цени. Од друга страна тастатурата има одлично патување и осветлување, но дизајн на кој е тешко да се прилагоди, како и големината и положбата на глувчето практично ве принудуваат да се обложувате на надворешен глушец.

Овој ASUS ZenBook Duo е достапен од 1499 евра во вообичаените продажни места, можете да го купите на ОВОЈ ЛИНК со максимална гаранција.

ASUS ZenBook Duo
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
1499
 • 80%

 • ASUS ZenBook Duo
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 70%
 • Екран
  Уредник: 87%
 • Перформанси
  Уредник: 85%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 75%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 85%

Добрите

 • Ми се допаѓа облогот на двоен екран и традиционален лаптоп
 • Голема автономија и без отсуство на суштински пристаништа
 • Добар SSD и RAM меморија за да одговара на цената
 • Мултимедијалното искуство е многу задоволително

Contras

 • Мислам дека требаше да се обратат за супериорна графичка картичка
 • На долниот дисплеј му недостасува осветленост
 • Моливот не е добро решен
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.