Asus Zenfone 3, Zenfone 3 Deluxe и Zenfone 3 Ultra сега се официјални

Asus

По огромна сума гласини од сите видови денес Asus официјално го претстави новото семејство на паметни телефони, крстено со името на Zenfone 3. Во ова семејство ќе најдеме 3 нови мобилни уреди; Зенфон 3, Зенфон 3 Делукс и Зенфон 3 Ултра. Сите овие нови терминали ќе пристигнат на пазарот многу скоро, насочени кон различни типови на корисници.

Што се однесува до Zenfone 3, станува збор за уред од средна класа со многу внимателен дизајн. На Zenfone 3 y Зенфон 3 Делукс Тие се два терминали од висока класа, иако во првиот случај се наменети за сите оние корисници кои бараат терминал со екран со нормални димензии. Во случајот на Ултра верзија, ќе најдеме 6,8-инчен екран, наменет само за неколку корисници.

Asus Zenfone 3

Asus

Првиот уред на ова ново семејство на терминали од Asus е Zenfone 3, кој има стандарден 5,5-инчен екран и некои повеќе од точни карактеристики и спецификации што ќе го направат извонреден член на т.н. среден опсег на пазарот.

Тука ви го покажуваме главните спецификации на овој Asus Zenfone 3;

 • 5,5-инчен екран со FullHD резолуција од 1.920 x 1.080 пиксели. Супер IPS + LCD
 • Процесор Qualcomm Snapdragon 625
 • 4GB RAM меморија
 • 64 GB внатрешна меморија
 • 16 мегапикселна камера што го интегрира сензорот Sony IMX298
 • 802.11ac WiFi, Bluetooth 4.2, LTE Cat 6
 • Батерија со капацитет од 3.000 mAh
 • USB 2.0 Type-C конектор, аудио со висока резолуција
 • Оперативен систем Android 6.0 Marshmallow со слој за прилагодување Zen UI 3.0
 • Достапно во златна, сина, црна и бела боја

Овој Asus Zenfone 3 е несомнено најскромниот од ова ново семејство на терминали, што ќе биде интересна опција за сите оние корисници кои бараат паметен телефон со внимателен дизајн и повеќе од интересни карактеристики за секој просечен корисник. Неговата цена исто така ќе биде уште еден од неговите одлични квалитети, а тоа е дека, како што ќе видиме подоцна, нема да надмине 300 американски долари.

Asus Zenfone 3 Делукс

Asus

Како би било поинаку Asus не сакаше да го пропушти состанокот со таканаречениот пазар на висока класа и го претстави ова Зенфон 3 Делукс, за што би можеле да кажеме дека тоа е вистински beвер. И, тоа е дека неговиот процесор, најновиот произведен од Qualcomm и што можеме да го видиме во другите предводници на други компании и неговата спектакуларна RAM меморија од 6 GB, се чини уверено дека ќе се соочиме со еден од најмоќните терминали со најдобри перформанси на пазар.

Тука ви го покажуваме Главните карактеристики и спецификации на Asus Zenfone 3 Deluxe;

 • 5.7-инчен супер AMOLED екран со резолуција од 1.920 x 1.080 пиксели
 • Процесор Qualcomm Snapdragon 820
 • 6GB RAM меморија
 • Што се однесува до внатрешната меморија, таа ќе биде достапна во три различни верзии од 64, 128 или 256 GB
 • Главна камера од 23 мегапиксели, f / 2.0, Sony IMX318, EIS, покриена со сафир. Можност за снимање видео во 4K резолуција
 • 802.11ac WiFi, Bluetooth 4.2, LTE Cat 13
 • 3.000 mAH батерија со Qualcomm Брзо полнење 3.0
 • USB 3.0 Type-C, аудио со висока резолуција
 • Двојна сим
 • Оперативен систем Android 6.0 Marshmallow со слој за прилагодување Zen UI 3.0
 • Достапно во боја; златна, сребрена и сива боја

Asus Zenfone 3 Ultra

Asus

Во последно време, се чини дека мобилните уреди со големи екрани се во мода и по презентацијата на Xiaomi Max, токму Asus одлучи да се обложи на терминал од ваков тип. Од Зенфон 3 Ултра без сомнение што најмногу се истакнува екран на ништо повеќе и ништо помалку од 6,8 инчи.

Како и со другите уреди од овој тип на пазарот, спецификациите на терминалот не го придружуваат екранот. Во случајот на овој Zenfone 3 Ultra, спецификациите се спуштени нешто во споредба со Zenfone 3 Deluxe, иако ова е повеќе од интересен фаблет, со многу внимателен дизајн.

Следно ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на овој Asus Zenfone 3 Ultra;

 • 6.8-инчен IPS LCD екран со резолуција од 1.920 x 1.080
 • Процесор Qualcomm Snapdragon 652
 • 4GB RAM меморија
 • Внатрешно складирање до 128 GB
 • 23 мегапикселна камера со сензор Sony IMX318
 • Коективност; 802.11ac WiFi, Bluetooth 4.2, Cat 6 LTE
 • 4.600 mAh батерија со Брзо полнење 3.0
 • USB 3.0 Type-C, аудио со висока резолуција
 • Достапно во сива, сребрена и розова боја
 • Оперативен систем Android 6.0 Marshmallow со слој за прилагодување Zen UI 3.0

Пазарот се полни со уреди од ваков тип, со апсолутно огромен екран, и кој секој пат предизвикува поголем интерес кај корисниците. Неговата цена во овој случај може да стане проблем и е што другите фаблети од овој тип неодамна лансирани имаат многу пониска цена.

Цена и достапност

Во моментов Asus не ни даде индиции за тоа кога ќе се случи слетувањето на новото семејство Зенфон 3Иако според сите гласини нема да потрае премногу долго за да бидат достапни во Азија. Неговото пристигнување во Европа, ако погледнеме на други лансирања, ќе потрае малку подолго и можеби по летото ќе можеме да го купиме во која било европска земја.

Во моментов сето ова се заснова на гласини и претпоставки затоа најдобро е да почекате Asus да го потврди официјалното лансирање. Она што не е официјално, се цените на 3-те верзии на Zenfone 3, кои ви ги прикажуваме подолу;

 • El Zenfone 3 ќе бидат достапни за САД долар 299
 • El Зенфон 3 Делукс ќе бидат достапни за САД долар 499
 • El Зенфон 3 Ултра ќе бидат достапни за САД долар 479

Посветеноста на Asus со своето ново семејство на Zenfone 3 терминали изгледа многу силна и исто така е многу интересна. Со текот на времето, компанијата успеа да го подобри дизајнот на своите уреди и да развие многу избалансирани уреди во однос на карактеристиките и спецификациите.

Во отсуство на можност за тестирање на своите 3 нови мобилни уреди, успехот на Asus на пазарот се чини уверен, иако за да го потврдиме ова ќе треба да почекаме бидејќи веќе знаеме колку е каприциозен пазарот на мобилни телефони во многу наврати.

Што мислите за новиот Zenfone 3 официјално претставен денес од Asus?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.