„Ексклузивниот“ асистент на Bixby на Samsung Galaxy S8 сега може да се користи и на други Samsung

Bixby е асистент претставен од јужнокорејската компанија Samsung на 29 март за новиот Samsung Galaxy S8. Отпрвин, овој асистент е ексклузивен за новите модели на компанијата и ексклузивноста не трае подолго време откако на добро познатиот форум Програмерите XDA веќе успеаја да го пренесат виртуелниот асистент на другите смартфони на Samsung. Покрај тоа, асистентот работи навистина добро во претходниците на овие нови S8, односно во Samsung Galaxy S7 и S7 Edge, па ако една од причините зошто бевте јасни за набавката на овие нови уреди беше Bixby, веќе имате друга причина за тоа да не се направи благодарение на членовите на форумот.

Задачата не е тоа што е комплицирано да се изведува на нашите паметни телефони Самсунг, но за тоа се потребни некои карактеристики или основни барања за тоа. Значи, одиме во делови и Ајде прво да видиме што ни треба, а потоа да видиме како да го инсталираме.

Барања за инсталирање на Bixby

Најпрво уред од самиот Самсунг, ова за момент е нешто од суштинско значење во работењето на пренесување на Bixby на нашиот паметен телефон. Ни треба инсталирана е верзијата Android Nougat во нашиот тим и исто така ни требаат фрлачот на Samsung Galaxy S8. Со ова и АПК што можеме да ги најдеме и преземеме на форумите за развојни програми XDA, сега можеме да го инсталираме волшебникот.

Процес на инсталација

Процесот на инсталација изгледа навистина едноставен ако ги следиме овие чекори што се нудат во форум за програмери, но во основа се состои од:

  • Инсталирајте го фрлачот Galaxy s8
  • Инсталирајте ја АПК-Bixby
  • Внесете ги поставките за стартување на Galaxy s8 и притиснете и задржете го копчето за почетен екран
  • Активирајте го Bixby и рестартирајте

Сега, кога директно ќе го лизнеме прстот налево, Bixby треба да се појави на нашиот уред Samsung. Но, мора да се стави до знаење дека асистентот на Самсунг достапно само на англиски и корејски па затоа не ни е јасно дека овој процес во моментов се препорачува за корисници кои не зборуваат на овие јазици, но тоа зависи од сите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)