Биксби веќе е на шпански јазик, но само за САД

А, асистентот на Самсунг се чини дека ги става батериите во однос на јазиците, а овојпат најдобро од сите е што шпанскиот јазик е веќе достапен. Но, не е сè добро во овие вести и главниот проблем е што изборот на шпански како јазик за асистентот не е достапен за секого, само за корисниците што живеат во САД.

И покрај ова, Самсунг продолжува да работи за да продолжи да се шири во останатите земји. Во овој случај Шпанскиот јазик им се придружува на англискиот и корејскиот како јазици што можат да бидат избрани за асистентот што има ексклузивно физичко копче во Samsung Galaxy S8 за да го активира. 

Копчето дури може да се деактивира ако не го користиме и некои побараа од компанијата да им додели други опции за конфигурација, но нема одговор од Samsung и затоа е исклучено дека има друга алатка барем засега. Новиот додаден јазик сега отвора надеж за милиони корисници кои зборуваат шпански, но функциите се донекаде ограничени и не можеме да кажеме дека спроведувањето на јазикот е завршеноТоа е само во првата фаза и не успева во некои аспекти на комуникацијата.

Всушност, нема официјална потврда од Самсунг за спроведувањето на шпанскиот јазик во асистентот на Биксби, некои корисници се одговорни за ширење на вестите со слики на социјалните мрежи. Засега, можеме да кажеме дека е голем чекор за додавање на шпански јазик за корисниците на овие модели на Samsung, но важно е дека овој јазик беше достапен во Шпанија и Латинска Америка од моментот на лансирање. Засега немаме специфични датуми на неговото официјално спроведување во Шпанија па ќе биде време да продолжиме да чекаме.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)