Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K, снимање кино за нешто повеќе од 1.000 евра

BlackMagic џебна кино камера 4K

Вистината е дека ако ги погледнеме видео камерите насочени кон резултат што треба да се прикаже во кино, цените малку се зголемуваат. Сепак, од BlackMagic Design тие се одлучија за лансирање на нов модел кој ќе им овозможи на многу филмски фанови да создадат свои клипови. Станува збор за BlackMagic џебна кино камера 4K.

Оваа видео камера овозможува снимање видео со највисока резолуција - 4K - и да може да работи со резултатот без никакво влошување на снимањето. Зошто? Па, затоа што работи со видео датотеки во RAW формат - да, точно, исто како и во фотографијата. Затоа, секоја рамка може да се исцеди максимално и да не се губи квалитетот, што е она што најмногу му смета на режисерот. Но, можеби, ова не е најинтересната работа за BlackMagic Pocket Cinema Camera 4K, туку нејзината цена: ќе чини нешто повеќе од 1.000 евра.

Можност за поврзување на SDD дискови

BlackMagic џебна кино камера 4K поврзан SSD

Неговото лансирање е закажано за крајот на оваа година, иако информациите за точниот датум на достапност во Шпанија сè уште не се откриени. Сега, во износ до плати за тоа е 1.145 евра, како што пишува на својата официјална страница. Тоа е, многу достапна камера, со цел проекција во кино за 1.000 евра.

Исто така, оваа BlackMagic џебна кино камера 4K има микро 4/3 сензор, така што пазарот ви нуди голем број леќи за избор - некои од брендовите што можете да ги консултирате се: Canon, Nikon, Pentax, Leica и Panavision. Во меѓувреме, исто така сметаме дека се интересни опциите за складирање на материјалот: можете да го направите преку мемориски картички во брз SD формат, како и компактни флеш картички. Но, ако ова не е доволно, камерата исто така ви овозможува да поврзете елементи за надворешно складирање преку нејзината порта USB-C, како што се дискови SSD.

Од друга страна, BlackMagic Pocket Cinema Camera 4K може да се напојува со употреба на батерија на полнење. ИЛИ може да се поврзе со струјата за да немаме страв додека ги правиме нашите снимки. Што се однесува до звукот, оваа камера има вградени микрофони - двоен систем - кои обезбедуваат професионално снимање на аудио, иако има влез од 3,5 мм и влез miniXL за професионални микрофони.

Голем екран за да контролира сè

Екран на допир BlackMagic Pocket Cinema Camera 4K

Во меѓувреме, нејзината задна камера е голема. Да се ​​биде во можност да видиме што снимаме што е можно подобро е многу важен кај овој тип камери. И ви нуди А. 5-инчен дијагонален екран со повеќе допири; тоа е, како да сте ставиле а паметен телефон во неговиот заден дел. Покрај тоа, тој нуди и Full HD резолуција. Во меѓувреме, и како што можеме да видиме на сликите прикачени на официјалната страница на производот, големината на тимот не чини да биде претерано голема. Да, нешто повеќе од конвенционална SLR камера, но ништо посебно и тоа не ви дозволува да го носите никаде удобно.

Што се однесува до квалитетите на снимање, како што веќе споменавме, може да достигнете до 4K резолуција со брзина до 60 fps. Исто така, можете да снимате видеа во HD и Full HD. Во вториот случај со брзина од 120 fps. Од друга страна, како што е наведено од BlackMagic Design, за снимање видеа во HD квалитет со обична SD-картичка доволно е, сега, ако сакате различна резолуција, веќе треба да се обложувате на SD-картички со голема брзина или дури и SSD-дискови.

Професионален софтвер во прилог на продажната цена

Презентација на BlackMagic Pocket Cinema Camera 4K

Конечно, во рамките на цена од 1.145 евра дека ќе ве чини да ја добиете оваа BlackMagic Pocket Cinema Camera 4K исто така вклучува и целосна лиценца за софтвер ДаВинчи го реши уредувањето на Студио. Оваа софтвер ви овозможува пост-продукција на сите ваши креации.

Сега, ако вашите не се аспирации да ги однесете вашите креации во кино, BlackMagic Design има и поевтина верзија: BlackMagic џебна кино-камера, што како што покажува неговото име, нема 4K резолуција; останува во Full HD и за цена од 880 евра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.