BQ Aquaris X5 Plus ќе се најде во продажба на 28 јули

BQ Aquaris X5 Plus

Вчера дознавме повеќе детали за новиот терминал на шпанската компанија BQ, познат како BQ Aquaris X5 Plus. Терминал кој не само што се издвојува по својот дизајн, туку ќе се истакне и според тоа што е првиот што го користи европскиот систем Галилео.

Галилеовиот систем е Европски сателитски глобален навигациски систем што ќе ги исполни истите функции како GPS, но ќе биде независно и создадено од Европската унија и Европската агенција GNSS (GSA).

Отсега можете да го резервирате новиот Aquaris X5 Plus, терминал што Најосновниот модел може да се купи на 28 јули по цена од 279 евра. Овој терминал, дури и со основна верзија, не намалува ништо од терминалот со среден опсег со Android бидејќи е придружуван од неговиот Qualcomm процесор (Snapdragon 652) 2 GB рам и батерија од 3.200 mAh. Остатокот од терминалниот хардвер е 5-инчен екран со FullHD резолуција, Квантна боја плус и Динорекс; сензорот од 298 MP Sony IMX16 за задната камера што ќе овозможи снимање од 4K и NFC што се чини дека се лепи со BQ уредите.

BQ Aquaris X5 Plus ќе биде првиот паметен телефон што ќе има GPS и Galileo

BQ Aquaris X5 Plus ќе има GPS и GLONASS, системи што ќе работат исклучиво до последниот квартал на 2016 година. Од овој датум, системот Галилео ќе се активира и ќе работи заедно со останатите технологии. 4G конективноста и дуалсим слотот продолжуваат да го придружуваат овој модел, како и впечатливиот дизајн и бои. Beе има две верзии на BQ Aquaris X5 Plus што ќе зависи од рам меморијата и внатрешното складирање. Основната верзија (2 Gb / 16 Gb) ќе чини 279,90 евра, а премиум верзијата (3 Gb / 32 Gb) ќе чини 319,90 евра.

Првата верзија на овој смартфон предизвика сензација на шпанскиот пазар не само за неговиот дизајн и цена но и за нејзината изведба, многу добра изведба придружена од CyanogenMod, ром што се надеваме дека е достапен и за овој модел, нешто што сè уште не го знаеме со сигурност. Дури и да е така, гледаме како е надминат еден од проблемите со кои се соочуваат неговите корисници, малата батерија, што се надеваме дека ќе му даде поголема автономија на терминалот. Во секој случај до 28 јули нема да можеме да знаеме точно како работи на овој нов шпански терминал.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.