C64 mini, враќањето на Commodore 64 ќе биде на 29 март

Мини датум на објавување на Commodore C64

Уште едно митско враќање кај нас. Веќе беше објавено пред неколку месеци. Како и да е, се чекаше да се знае кој ќе биде точниот датум на неговото лансирање, за да биде главен за него. На C64 mini ќе се појави на пазарот за неколку недели, поточно на 29 март како што е собрано во последниот трејлер од неговата презентација.

C64 мини е враќање на најдобриот домашен компјутер што некогаш бил продаден, како што ни кажува компанијата во соопштението за печатот на Фејсбук. Исто така, репликата што ја изградија ќе ја следат како резултат на нејзината оригинална верзија и не само што ќе биде емулатор на митските игри од тоа време, туку ќе биде сè функционален компјутер под ОСНОВЕН јазик.

Вистина е дека иако на сликите можеме да видиме дека изгледот е ист, вклучително и целосната тастатура. Вториот нема да работи. Оттука, на една од нејзините страни, покрај тоа што додаде HDMI конекција за поврзување со надворешни екрани и уживање во игри, исто така ќе имаме USB порти за поврзување на џојстикот и надворешната тастатура со кој треба да се удри клучот и да се сеќаваат на старите времиња.

За останатото, компанијата коментира дека цената во евра ќе биде 79,99 евра и може да се набави од 29 март. Продажната кутија вклучува, покрај репликата, USB џојстик и HDMi кабел да се поврзе со ТВ. Списокот на игри е како што следува:

 • АлејКат
 • Анархија
 • Armalyte: Competition Edition
 • Avenger
 • Долина на битката
 • Болдер-цртичка
 • Ограничувач
 • Игри во Калифорнија
 • Chip's Challenge
 • Конфузија
 • суштества
 • Кибердински воин
 • Cybernoid: Борбената машина
 • Cybernoid II: Одмаздата
 • Дефлектор
 • Секој е Воли
 • Пожарникар
 • Ден на излегување на Gribbly
 • Hawkeye
 • Срцето
 • Хероботикс
 • Состанок на автопат
 • Месечината на Хантер
 • Хистерија
 • Невозможна мисија
 • Невозможна мисија II
 • IO
 • Скокмен
 • Мега апокалипса
 • Мисија н.е.
 • Крт на Монти
 • Монти во бегство
 • Небулус
 • Хотелски свет
 • Ноби Аардварк
 • Јазли на Јесод
 • Парадроид
 • Питстоп II
 • Гранка жаба
 • Робин од дрво
 • Рубикон
 • Скејт луд
 • Skool зашеметен
 • Змија
 • Брза топка
 • Спидбол II: Брутален Делукс
 • Спиндизи
 • Starвездени шепи
 • челик
 • Бејзбол на улични спортови
 • Летни игри II (вкл. Летни игри I)
 • Супер циклус
 • Храм на трилогијата Апшај
 • Лакот на Јесод
 • Нешто на пролет
 • Нештата се враќаат назад
 • Трагејзер
 • Космички автопат: Трејблејзер II
 • Учи Мата
 • Уридиум
 • Кој се осмелува да победи II
 • Зимски олимписки игри
 • Светски игри
 • Зинапс

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.