CCleaner ја менува сопственоста и станува дел од Avast

Во последниве години видовме како новите софтверски компании добија важна ниша на пазарот. Од една страна ги наоѓаме Avast и AVG како алтернативи на Нортон, Панда, Мекафи и други. Но, наоѓаме и апликации кои ни овозможуваат да го исчистиме нашиот компјутер. Меѓу големиот број апликации што го преплавија пазарот, единствената што се истакна меѓу сите е CCLeaner, станувајќи референца не само во светот на компјутерите, туку и во мобилните екосистеми, барем на Андроид, бидејќи iOS овој вид апликација нема место.

Пред нешто повеќе од една година, пејзажот на антивирусни ветерани се намали поПрва аквизиција на AVG од Avast. Повторно момците од Avast, кои веќе имаа апликација за чистење на нашиот компјутер, ја извадија чековницата и го купија CCleaner, не целата компанија што ја развила апликацијата, туку само оваа одлична апликација.

Ова движење, како и тоа пред една година, се чини дека имаат за цел намалување или поточно елиминирање на конкуренцијата на оваа компанија на двете полиња, нешто што европските власти никогаш не сакаат да го сакаат.
Според изјавата во која се потврдени вестите, апликацијата ќе продолжи да работи како и досега, единственото нешто што се менува е компанијата што стои зад неа, а од Пириформ преминува во Аваст.

Идните планови на Аваст можеби тие ќе ја интегрираат оваа услуга во рамките на антивирусот за да понудат поцелосно компјутерско решение, но во моментов нема повеќе информации за тоа и единственото нешто што можеме да го направиме во врска со тоа се шпекулации. Доколку се исполнат намерите на Avast со CCleaner, ќе можеме да се потпреме на тоа од ден на ден за секогаш да ги одржуваме чисти нашите компјутер и Mac, да бришеме апликации, чисто ѓубре ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.