Chromecast со Google TV, анализа, цена и карактеристики

Скоро сите телевизии што ги купуваме денес Тие вклучуваат систем Smart TV кој, во своите различни верзии, генерално ни овозможува да уживаме во многу аудиовизуелни содржини благодарение на новите алтернативи достапни преку Интернет. Сепак, овие паметни телевизори обично имаат ограничувања и на ниво на хардвер и на ниво на софтвер.

Откријте со нас кои се главните карактеристики на овој нов Chromecast со Google TV и дали навистина вреди да се набави овој уред денес.

Како скоро секогаш, овој преглед го придружуваме со тестови за unboxing, конфигурација и реално време за YouTube. Треба само да кликнете на видеото на врвот и да уживате во нашата содржина, најдобри производи за анализа за вас. Претплатете се и оставете ни Лајк ако ви се допаѓа нашата содржина.

Дизајн и материјали: Позната формула

Во однос на дизајнот, Google Тој сакаше да се обложи на она што веќе го знае, наоѓаме уред практично идентичен со претходниот уреди за Chromecast со исклучок дека е нешто подолго. Тој е исклучително компактен дури и во неговиот рамен и лесен HDMI кабел.

уреди за Chromecast

 • Димензии: X x 162 61 12,5 mm
 • Тежина: 55 грама

Има копче на дното за одредени конфигурации како што се обновување на уредот и порта USB-C покрај инфрацрвената порта за командата. Уредот ќе можеме да го набавиме во три бои: бела, розова и сина, сите со персонализирана контрола што ќе се прилагоди на избраната боја.

Изграден е во пластика, што му дава дополнителна леснотија, но Google исто така сакаше да го закаже состанокот со „околината“, информирајќи нè дека овој Chromecast со Google TV е направен со рециклирана пластика од 49%. На ниво на дизајн, наоѓаме производ што е лесен за поставување и во многу грациозни пастелни тонови.

Командата, неопходен елемент

Вклучениот далечински управувач му даде независност на Chromecast тоа до сега беше малку повеќе од сон. Тој е одличен протагонист и се соочува директно со достоен ривал како телевизорот Fire Stick на Амазон.

Имаме многу компактен далечински управувач, премногу компактен за мојот вкус Има контрола на горниот дел, копче «назад», копче «Home», „неми“ звук и директен пристап до YouTube и Netflix. Покрај тоа, имаме две мали копчиња на дното со малку извонредност, но многу релевантни: Исклучете го телевизорот и променете ја влезната порта.

уреди за Chromecast

 • Димензии: 122 x 38 x 18 mm
 • тежина: 63 грамови
 • Вклучен е акцелерометар

Ова копче за промена на влезната порта го позиционира пред далечинскиот управувач Fire TV од Амазон бидејќи ова ќе ни овозможи, на пример, да се префрлиме од Chromecast на PlayStation без да мора да го користиме далечинскиот управувач на телевизорот. Сепак, на нашите тестови со среден опсег Samsung Smart TV мора да кажеме дека далечинскиот управувач работи правилно за да се справи со Google TV.

И, ќе речете каде се копчињата за јачина на звук, што ќе ви ги објасниме за момент. Копчињата за јачина на звук се настрана, позиција од моја гледна точка е абер и неприродна, Не знам дали во показател на иновација или затоа што тие сакаа да го направат далечинскиот управувач толку мал што навистина не може да го собере на друго место, најнегативниот дел од далечинскиот управувач.

Овој далечински управувач работи со две батерии ААА кои се вклучени во производот, нешто за што треба да бидеме благодарни, а ние исто така имаме мени за конфигурација во рамките на подесувања на нашата Google TV што ќе ни овозможи да прилагодиме одредени параметри со идентификување лесно нашата телевизија.

Во врска со можноста за повикување Асистент на Google, Овој Chromecast има посветено копче, ако го притиснеме и задржиме додека зборуваме, неговиот микрофон на дното ќе направи магија. Тоа добро нè детектира и правилно го толкува она што сакаме да го кажеме. Работата на „Асистент на Google“ е добра.

Технички карактеристики, не пропуштајте ништо

Одиме во техничкиот дел, за да започнеме со 802.11ac WiFi на овој Chromecast ќе ни овозможи да се поврземе со мрежи од 2,4 GHz и 5 GHz без проблеми. Покрај тоа, ќе работите рака под рака Bluetooth 4.1 во случај да сакаме да ги искористиме надворешните контролери или контролите лесно конфигурираат.

Во однос на резолуцијата, ќе можеме да го достигнеме максимумот на 4K 60FPS со HDR, затоа имаме компатибилност со Dolby Vision, HDR и HDR10, на ист начин со кој го придружуваат звукот Dolby Atmos, Dolby Digital и Dolby Digital Plus. Не, туку во делот на мултимедијалната извонредност.

уреди за Chromecast

Уредот се напојува со полнач од 5W и ја користиме можноста да го посочиме тоа нема да можете да користите USB на вашиот телевизор, бидејќи издава извештај за грешка при полнење, затоа ќе мора да го користите вклучениот кабел и адаптер, што барем е долга за него.

Google TV, фрлач на Android TV

Ова ми се чини дека е главниот проблем на уредот. Google не работеше на нов сопствен оперативен систем за овој производ, Наместо тоа, тој постави обичен фрлач на неговиот „митски“ Андроид ТВ, што го казнува искуството доста.

Невозможно е (без трикови) да инсталирате надворешни АПК И немаме веб-прелистувачи, нешто што го прави Fire TV OS, заснован на Android. Не можејќи да пристапите до нешто едноставно како веб прелистувач тоа е нешто што почнува да го троши нашето искуство од почеток.

Јасно е дека конфигурацијата е плус, лесна и брза како што се случи со Chromeacst. Меѓутоа, во одредени ситуации системот станува незгоден. Откриваме дека апликациите како што се Movistar + или HBO работат со идентични верзии со оние на Android TV, каде што тие не можат да се пофалат со оптимизација.

Ова го прави искуството заматено, нудејќи резултати потопични за Tizen OS отколку Fire TV, чекор зад производот што го нуди Amazon и со јасно повисока цена, и токму затоа Chromecast со Google TV не ги исполни моите очекувања, оние на корисник кој го резервирал производот во надеж дека ќе го замени Tizen OS или Fire TV OS.

Chormecast можете да го купите со Google TV на нивната веб-страница (линк), или различни продажни места како што се Fnac или MediaMarkt од 69,99 евра.

Chromecast со Google TV
 • Оценка на уредникот
 • 2.5 ratingвезден рејтинг
69,99
 • 40%

 • Chromecast со Google TV
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 60%
 • Мандо
  Уредник: 60%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 60%

Добрите

 • Атрактивни материјали и дизајн
 • Лесна употреба, достојна за претходниот Chromecast
 • Лесно се инсталира и копчето „Внесува“ на далечинскиот управувач

Contras

 • Контрола премногу мала и лесна
 • Лоша локација на копчето за јачина на звук
 • Лошо оптимизиран ОС, без истражувач или инсталатор на АПК
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)