Chromecast Ultra Што има ново во овој Chromecast?

хромекаст-утра

Ние сме loversубители на Google Chromecast, затоа во времето кога ви донесовме А. Преглед на Google Chromecast 2, и денес сакаме да зборуваме за Chromecast Ultra. Овој уред, лансиран само кратко време, освен од својот „мал брат“, ги задоволува потребите на оние кои сакаат да уживаат во најдобрите видео и аудио можности во секое време. Се соочуваме со ерата на 4K, Сони веќе го претстави својот PlaySation Pro со можности во оваа резолуција и мултимедијалните центри се додаваат да се емитуваат во 4K. Google сакаше да ги задоволи loversубителите на 4K, за тоа се појави Chromecast UltraСепак, можеби цената не е толку привлечна како што треба.

На хаос, Chromecast Ultra има можност да репродуцира стриминг содржина со резолуција Ултра HD (4K) со можност за прилагодување на HDR параметрите. Ова значи дека неговите способности за обработка се подобрени, како и големината. Сепак, соочени сме со вообичаениот проблем, WiFi конекциите во огромното мнозинство од домовите се пречка за стриминг на содржини со висока резолуција, сепак, Chromecast Ultra го има решението, RJ45 конекција, класичниот кабел за етернет.

Покрај тоа, оваа нова верзија на Chromecast е прилагодена на она што во Шпанија го знаеме како Wi-Fi Plus (понудено од некои телефонски компании), што не е ништо повеќе од рутер кој емитува во опсези од 5GHz со капацитет да емитува до 300Mbps . За разлика од неговите помали браќа и сестри, Chromecast Ultra нема да се нуди во различни опсези на бои, тој ќе биде во строга црна боја. Толку тесна колку и нејзината цена, 79 € за јасно прескап уред, и причините се очигледни, бидејќи по таа цена или за малку повеќе можеме да најдеме мултимедијални центри кои веќе репродуцираат содржина во 4К и можеби ни нудат повеќе можности на ниво на софтвер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.