ChromeOS 64 доаѓа со долгоочекувани подобрувања

Ажурирање на ChromeOS 64

Се чини дека десктоп оперативниот систем на Google е инсталиран на сè повеќе компјутери. Барем, секоја година се презентираат неколку нови модели кои овозможуваат дополнителна функција. Сега, со ажурирањето на оперативниот систем ChromeOS, пристигнуваат некои подобрувања. Y некои од нив беа многу очекувани од корисниците.

Ако сте лојален следбеник на брендот или едноставно ви се допаѓа технологијата, ќе знаете дека нешто повеќе од една година Chromebook-уредите или сите компјутери што имаат овој ОС, можат да работат со Android-апликации. Ова го направи оперативниот систем попопуларен и интересот за нив расте на интересен начин. И со доаѓањето на ChromeOS 64 сега ќе бидат можни подобрувања како што се слики на екранот или можност за извршување на неколку апликации за Android истовремено.

ChromeOS 64 е следното ажурирање што ќе стигне до корисниците во наредните денови. Една од новите функции е моќноста сликајте слики од екранот на едноставен и едноставен начин како да е мобилен Андроид или таблет. Тоа е, сега треба само да го притиснете копчето за намалување на јачината на звукот во исто време. Seeе видите дека во моментот кога е фатено.

Исто така, можеме да користиме функција Сплит-поглед во кои можеме да комбинираме неколку прозорци со Андроид апликации трчање во исто време. Тоа е, ќе добиеме многу корисен вид на мултитаскинг за работа. Во меѓувреме, што се однесува до прелистувачот, корисникот ќе добие блокатор на поп-ап реклами, како и блокатор на реклами со звук - видете колку се досадни.

Конечно, со ова ажурирање ChromeOS 64 исто така ќе објави лепенка за да се запрат ранливоста на Spectre и Meltdown од кои толку многу се зборуваше во последните неколку недели. Објавата отиде во живо минатиот 1 февруари преку официјалниот блог, па во текот на следната недела можевте да видите како ова ажурирање стигнува до вашиот тим.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.