CMD: 5 важни команди во Windows кои не сте ги знаеле

трикови што треба да ги користите со Windows cmd

Во повеќето упатства што ги понудивме во блогот Винагре Асесино, познато е дека се користи „cmd“ за да се добијат некаков вид резултати во Windows, нешто што генерално, тоа вклучува трикови првенствено.

Сè што споменавме за "cmd" може да се смета за произволно, основно или едноставно специјализирана функција за оние што имаат целосно познавање на неговата правилна употребаПостојат уште неколку функции што сигурно ќе ни бидат потребни во секој момент и кои сега, ќе ги предложиме како 5 трикови што треба да ги користите кога ви се потребни овие функционалности.

1. Трик со cmd со IpConfig

Прво на сите, ние ќе ви предложиме да проверите дали написот во кој споменавме употреба на кратенка за тастатура за повикување на "cmd" со административни дозволи без потреба да го користите десното копче на глувчето. Ние го препорачавме затоа што во овој напис ќе се користи во секое време на таа карактеристика.

На првиот трик што ќе го споменеме се однесува информациите што може да ни ги понуди «IPConfig» во рамките на Виндоус, што за жал може да се регистрира само во прозорецот за команден терминал, освен ако не користиме мал прекинувач:

ipconfig | clip

копирајте ја содржината од ipconfig до cmd

Ако ја напишеме реченицата предложена погоре, сите информации на „Ipconfig“ ќе биде привремено зачувана во меморијата на компјутерот; За да го добиеме, ќе треба да отвориме обичен документ со текст и да продолжиме со вметнување на информациите таму.

2. Отворете ја локацијата на папката во рамките на „cmd“

Постојат моменти кога ќе треба да одиме во одредена папка во рамките на командниот терминал (очигледно, со користење на cmd), нешто што може да биде комплицирано ако патеката за избор има долго име, чудни карактери или празни места во името. Сè што треба да сториме е да го отвориме истражувачот на датотеки и да ја лоцираме папката каде што сакаме да ја внесеме од овој прозорец на командниот терминал.

cmd во папка

Со десното копче на глувчето можеме да ја избереме функцијата од контекстното мени што вели "Отвори команда за Windows тука" како што сугерира сликата од екранот што ја сместивме во горниот дел.

3. Прегледајте ја историјата на командите што се користат во „cmd“

Ако отворивме прозорец за команден терминал и некои од нив се користени таму, со цел да најдете специфична Треба да го користиме лизгачот од десната страна и да започнеме да се искачуваме на почетокот на списокот. Поволно е што можеме да користиме мал прекинувач во оваа работна област.

doskey /history

историја на команди во cld

Само командите што ги користевме ќе се појават во оваа историја, отфрлајќи или оставајќи ги настрана, што може да резултираше од нивното извршување.

4. Повлечете и испуштете папка во прозорецот за команден терминал

Во буквалниот број "2" опишуваме како се користи трик што ни помогна да влеземе на одредена локација, со истражувачот на датотеки. Постои уште еден поинтересен начин за прифаќање на трикот, кој се потпира на задачата да треба да "изберете, влечете и испуштите" одредена папка од истражувачот на датотеки до прозорецот на командниот терминал.

повлечете ја папката над cmd

Како резултат, ќе можете да се восхитувате дека автоматски ќе се лоцираме во папката што ја влечевме овде. Со кој било од двата методи што ги предложивме, избегнавме да ја користиме командата «cd» што обично се користи за да се дојде до одредена локација.

5. Извршување на неколку команди во истиот момент

Ова е уште еден од триковите за лесно усвојување во која било верзија на Виндоус со „cmd“; Ако во одреден момент имаме потреба да извршуваме неколку команди и не сакаме да бидеме присутни во тој момент поради недостаток на време, тогаш би можеле да извршиме еден вид на мало програмирање во рамките на прозорецот на командниот терминал.

ipconfig && netstat

Кодот што го поставивме на врвот е мал пример за тоа што би можеле да правиме со ова програмирање; секоја од наредбите мора да биде одделена со „&&“, да може да постави голем број од нив во една линија и подоцна, да мора да го притисне копчето «Внесете".


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.