Како да ја оневозможите Кортана во 3 чекори

Cortana

Ако сте корисник на Виндоус 10, сигурно ќе знаете што е досега Cortana, дека, во многу прилики, убав гласовен асистент создаден од „Мајкрософт“ за да се обиде да ни го олесни животот во секојдневните задачи, без разлика дали се поврзани со работа, одмор или воопшто во секојдневниот живот, иако како што се случува со останатите присутни кои не опкружуваат, можеби сè уште не сте го пробале доволно. Како напредок, како што е наведено од компанијата одговорна за нејзиниот развој, оваа услуга ни овозможува извршувајте задачи на многу едноставен начин како што се создавање потсетници, поставување аларми, па дури и имање некој со кого можеме да разговараме, да ги додаваме нашите задачи или да ги ажурираме оние што веќе ги имате на вашиот календар или во екстремни случаи, во моменти кога сме сами.

Лично, или барем мислам така, можеме да кажеме дека се соочуваме со многу интересна услуга и пред сè неверојатно корисно и лесен за употреба, да не спомнувам дека денес може да биде едно од најнапредните во однос на развојот и можностите што може да ви ги понуди кога ќе научиме да комуницираме со него. Од друга страна, исто така е точно дека истото претставува темна страна што можеби како корисник не сакате да го знаете и тоа има многу врска со малата безбедност што може да ја покаже во однос на употребата што ја прави на многу важни податоци, кои, пак, се приватни или барем ние би како тоа.

Ако го имаме ова на ум, иако Мајкрософт не сака да ја оневозможиме Кортана, Можеби е повеќе од интересно фактот дека не само што престануваме да го користиме асистентот, туку дури и ја деактивираме неговата употреба бидејќи, ако не го сториме тоа, тој ќе продолжи да собира информации од нас за да ги има на располагање доколку е потребно. Доказ за тоа што Мајкрософт не сака да ја деактивираме Кортана е дека за да продолжиме со ова мора да спроведеме низа чекори кои не се премногу интуитивни, па дури може да изгледаат и доста комплексни бидејќи, меѓу другото, мора да пристап до уредникот на регистарот. Како појаснување, не мислам дека тие се комплексни како такви, особено ако ги следите чекорите што ги посочувам подолу, иако можеме да го класифицираме ова деактивирање како нешто што не е премногу лесно или очигледно за да се постигне.

Кортана може да биде вистинска главоболка за сите оние корисници кои се загрижени за безбедноста на нивните приватни податоци

Мајкрософт

Постојат многу причини зошто можеби сакате да го деактивирате виртуелниот асистент развиен од Мајкрософт, јас лично би ти рекол да го деактивираш асистентот ако никогаш не го користите или ако сте доста загрижени за безбедноста на вашите податоци и кој може или не може да има пристап до нив. Токму, еден од проблемите со користењето на Кортана лежи во бесплатната употреба што ја прави во приватноста на корисникот кој поседува одреден компјутер.

Пред да продолжите, скршете копје во корист на Кортана бидејќи, иако има одредени проблеми со приватноста, нешто од што заедницата се жали многу, вистината е дека исто така би можеле да кажеме дека тоа е една од најинтересните и најкорисните вести за оваа нова и најновата верзија на Виндоус. Конечно, вие сте вие ​​што треба да одлучите да ја жртвувате на некој начин вашата приватност или оваа корисност на вашиот компјутер.

Ова се негативните делови на Кортана

Кортана има неколку негативни детали кои можат да останат незабележани од кој било корисник. Меѓу елементите што можат даудри'нагласи дека, за да функционира, виртуелниот асистент мора сними го својот глас за да разбере што зборуваш кога ќе му побараш нешто, тој мора чувајте ја вашата локација да ги прилагодите вашите одговори на страницата каде што сте во тој момент, зачувајте ги контактите, за да можете да се повикате на нив, настани на вашиот календар ...

Како што можете да видите, има многу податоци што овој личен асистент може да ги зачува во врска со вашиот живот, па затоа треба да се грижиме за сè што може да стори Кортана, или поточно Мајкрософт, со нив. Од страна на „Мајкрософт“, вистината е дека тие не се замараат со објавување дека се многу претпазливи со нивната употреба и дека чувствителните податоци не се зачувани, па дури и нè упатуваат на употреба на низа упатства за конфигурирање на нивниот виртуелен асистент така што само ги зачувуваме податоците што ги сакаме, чекор за кој никогаш не сме сигурни дали се извршени или не, бидејќи можеме совршено да го конфигурираме асистентот на еден начин и дека тој продолжува да се однесува на друг без некогаш да знаеме.

Со овие едноставни чекори ќе можете да ја деактивирате Кортана

Оневозможување на Кортана во Виндоус 10 може да биде а многу едноставен процес Ако ги следите чекорите што ги посочувам подолу. Како детал, да ви кажам дека иако тоа не е лесен пат, особено за почетниците корисници, вистината е дека дури и не треба да инсталирате надворешни алатки за да можете да ја деактивирате услугата, нешто што секогаш се цени бидејќи ја елиминираме можност за инсталирање на други видови апликации што не ги сакаме или, во зависност од веб-страницата на која ги преземаме, дури и инсталирање на малициозен софтвер, вируси ...

Во првиот чекор ќе мора само да ги притиснете копчињата истовремено Windows + R. Ова дејство предизвикува оперативниот систем да отвори нов прозорец со наслов Run, може да видите слика од него веднаш под овие редови. Во истиот овој прозорец е местото каде што треба да го напишете зборот "regedit'за подоцна да кликнете на прифати и со тоа да имате пристап на многу едноставен начин до уредникот на регистарот на оперативниот систем, многу интересна функционалност, како и опасна.

За да разберете малку што правиме, кажете ви дека пристапуваме до уредникот на регистарот на оперативниот систем, една од тајните функционалности на системот, едно од оние места каде што треба само да ја измениме содржината на некоја системска променлива што се наоѓаме се додека сме потполно сигурни во она што го правиме бидејќи практично, за да го објасниме тоа на некој начин, би пристапиле до таа област каде што оперативниот систем е конфигуриран, подигнување, функционалност ...

Инсистирам повторно во уредникот на регистарот мора да бидеме многу јасни за тоа што правиме бидејќи секоја промена во неа може да доведе до одредена нестабилност во Виндоус, па дури и несоодветно затворање, низа проблеми низ кои никој корисник не сака да поминува.

Откако ќе се отвори прозорецот за уредник на регистар Windows, можете да го видите неговиот изглед веднаш под овие редови, ќе мора да се движите низ папките кон адресата 'HKEY_LOCAL_MACHINE \ СОФТВЕР \ Политики \ Microsoft \ Windows', т.е пристап до папката HKEY_LOCAL_MACHINE што ќе ја најдеш во дрвото лево и прикажи ја неговата содржина со кликнување на тој вид главен знак'>' Во рамките на ова ќе ја најдете папката СОФТВЕР, во рамките на последните Политики… и така натаму сè додека не стигнете до папката Windows.

Откако ќе ја избереме папката Windows, треба да провериме дали има папка со името внатре „Пребарување на Виндоус“. Ако ова не постои, ние мора да го создадеме и, за ова, треба само да кликнеме на папката со десен клик. При извршување на ова дејство, се појавува контекстуално мени каде што мора да пристапиме до опцијата 'Нуева"и потоа, во паѓачкото копче" Клуч ". При пристап до оваа последна опција ќе се создаде нова папка која, како што сигурно ќе претпоставите, ќе мора да ја преименувате како 'Пребарување на Windows".

Откако ќе се создаде папката, ја избираме и, на списокот десно, тој празен екран што е прикажан, мора да кликнеме со десното копче на глувчето и повторно да избереме 'нови'и подоцна опцијата што се појавува со името 'DWORD (32-битен)'. Откако ќе заврши овој чекор, ќе се отвори прозорец за конфигурирање на својствата на оваа датотека. Конфигурацијата е едноставна како и доделувањето, како што можете да видите на крајот од овој пост, името на 'AllowCortanaи дајте ја вредноста 0. Ова е променлива за системска конфигурација што ја бара кога ќе започне за да знае дали услугата Кортана треба да се стартува или не, ако оваа променлива е присутна во системот и нејзината вредност е 0, таа не започнува, ако не постои или неговата вредност е 1 кога оперативниот систем започнува, за време на процесите за подигнување, виртуелниот асистент е активиран.

Откако ќе ја имате оваа датотека, вие само треба да Рестартирајте го системот и ќе ја имате Кортана оневозможена. Како последен детал, само кажете ви дека, како што сигурно ќе претпоставите, ако во која било прилика од разни причини сакате повторно да го активирате виртуелниот асистент Виндоус 10, само треба да ги следите истите чекори што ги презедовме за да го деактивирате, е, пристап до уредникот на регистарот, одете на адресата "HKEY_LOCAL_MACHINE \ СОФТВЕР \ Политики \ Microsoft \ Windows \ Windows Барање'и уредувајте ја датотеката AllowCortana со исклучок дека, при уредување на датотеката, наместо да ја доделите вредноста 0 на имотот AllowCortana, треба да му ја доделите вредноста 1 и повторно да го стартувате компјутерот. На овој едноставен начин, кога ќе ја започнете вашата сесија, Кортана повторно ќе работи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Давид вредно dijo

    Toе мора да ставите што повеќе упатства за Google Now, Siri, Android, Facebook, WhatsApp ... Секој има пристап до нашиот глас, локација и контакти.