Crosscall Core-X4: паметен телефон надвор од патот [Преглед]

Не е сè во мобилните телефони со гламур, закривени екрани, испакнати камери и нежен и шарен дизајн. Постојат низа уреди дизајнирани за оние кои не можат да го поминат својот живот грижејќи се за телефонот, за оние кои прават ризични активности или напорна работа, зборуваме за „ругеризирани“ телефони или ултра отпорни. Сакам да ги нарекувам џипови, бидејќи кога ќе видам едно од овие, мислам на класичниот Land Rover 4 × 4 како поминува низ рид во Ирска.

Новиот Crosscall Core-X4 поминува низ лабораторијата за тестирање на Актуелидад Гаџет, мобилен телефон со одлични карактеристики, но… неуништлив? Ние го проверуваме.

Дизајн: Подготвен за битка

Телефонот има значителна големина, особено на ниво на дебелина, нешто вообичаено кај овој тип на уреди. Имаме 61 х 78 х 13 милиметри за вкупно 226 грама, не е лесен или тенок, но не треба да биде ниту Таа мора да биде доволно цврста за да се избегнат деформитети или оштетувања при пад. Најдовме компендиум помеѓу метали, пластика и гума што очигледно може да се пофали со отпорност. На десната страна ги имаме сензорот за отпечатоци, контролата на јачината на звукот и копчето за повеќе функции што може да се прилагоди, што е исто така присутно на другата страна.

На предната страна имаме истакнати рамки за заштита на панелот. Задниот дел е оставен со агресивни агли, специјалниот конектор X-Link и камера со еден сензор што не излегува. Овој магнетски приклучок X-Link е успех, има можност за полнење и пренесување, како и заклучување за да се обезбеди позицијата на мобилниот и ми беше лесен за употреба и диференцирачка карактеристика во Crosscall Core-X4 што дава тоа додаде вредност. Заедно со овој X-блокатор, имаме огромна разновидност на производи што можеме да ги купиме, како што се прицврстувачи, приклучоци за полнење ... итн.

Технички карактеристики

Ние го започнавме техничкиот дел со признат процесор, Qualcomm Snapdragon 450, Сепак, тој е во понизок-среден опсег во однос на моќта и автономијата. Тоа е придружено со 3 GB RAM меморија, Доволно фер за секојдневните задачи, така што не треба да имаме какво било преправање за перформансите во однос на видео игрите, на пример. Основната меморија е 32 GB, иако може да се прошири со microSD картичка до 512 GB, доволно стандардно складирање, но не и диференцијален фактор. Во техничкиот дел имаме сопствен хардвер за влезни терминали на Андроид.

Извршуваме малку прилагодена верзија на Андроид 9.0 пита, Верзија од почетокот на 2019 година, тековната верзија е постандардизирана Андроид 10. Од своја страна, имаме 4G конекција во однос на телекомуникациите, Безжичен Bluetooth 4.2, можност DualSIM, FM радио и на пример, имаме на располагање 3,5 мм приклучок, нешто што недостасува во сегашните телефони. Исто така, треба да се напомене дека microSD не зафаќа слот за microSIM и се цени. Дефинитивно во техничкиот дел, овој Crosscall Core-X4 не е техничко чудо ако она што го сакаме е да исцедиме видео игри или слично, не е дизајнирано ниту за него. Ние исто така споменуваме дека имаме NFC, односно можеме да направиме бесконтактни плаќања со различните достапни платформи.

Камера и екран

Имаме панел 5,45 инчен IPS LCD екран со HD + резолуција од традиционален аспект 18: 9. Овој екран е покриен со Горила стакло 3 Има iousубопитни карактеристики како што е можноста да се користи додека се влажни и исто така да се користи со ракавици (се заклучува кога е влажно). Имаме добро вклопување, рамен панел кој помага да се заштити, и доволна осветленост и сооднос на боја за надворешна употреба. Очигледно е панел што не достигнува резолуции од FullHD, па затоа не можеме да очекуваме чуда кога станува збор за консумирање мултимедијална содржина.

Што се однесува до камерата, сензор од 48MP со систем за обработка на Fusion4. Резултатот е доволен, за традиционални фотографски снимки со добро осветлување. Работите очигледно се менуваат кога паѓа светлината, иако обработката на сликата се бори против неповолните услови. Дефинитивно фотоапаратот е доволен за неопходни снимки, без да биде фокусиран на уживање во тоа. Успеавме да снимиме видео во FHD на 30FPS. Од своја страна, предниот сензор од 8MP нè вади од метеж и прави пристојни слики. Ви го оставаме тестот за камера подолу:

Ајде да зборуваме за отпор

Имаме IP68 отпорност на вода и прашина, Но, ова само по себе можеби не ви кажува многу, и веќе има неколку уреди со овој капацитет на пазарот. Сепак, работите се менуваат кога зборуваме за Отпорност на MIL STD810G, уредот е подложен на тринаесет тестови на отпорност за да се добие ова сертифицирање. Потоа може да биде потопен до 2 метри во повеќето течности најмалку 30 секунди. Исто така е тестиран во шестстрани капки до два метра и екстремни температури од -25ºC до + 50ºC без возбуда.

Нашите тестови го ставија овој уред под логичен стрес, секогаш без намера да предизвикаат штета. Направивме врнежи и „влажни“ што можат да се појават во кохерентна ситуација за која се покажа дека не може да се намали. Покрај тоа, нивните микрофони имаат сертифицирано запечатување „Гор“.. На крајот на краиштата, нашите тестови ги поминаа со забелешка на ниво на отпор, се чини добра опција ако она што го бараме е борбен уред, отпорни, наменети за оние кои вршат екстремни спортови или работат во компромитирани ситуации кои во повеќето случаи завршуваат со животниот век на многу традиционални уреди.

Мислење на уредникот

Затоа сме на терминал со скромни перформанси во однос на хардверот, но кој од своја страна има некои „ругеризирани“ карактеристики таму каде што се истакнува, нејзината вистинска причина да се биде. Сепак, првата бариера може да се најде во цената. Повеќето уреди со слични карактеристики исто така имаат слична цена, околу 450 евра во зависност од избраната гледна точка (ЛИНК).

Crosscall Core-X4
 • Оценка на уредникот
 • 3.5 ratingвезден рејтинг
449 a 499
 • 60%

 • Crosscall Core-X4
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Екран
  Уредник: 65%
 • Перформанси
  Уредник: 65%
 • Камера
  Уредник: 65%
 • Автономија
  Уредник: 75%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 60%

Добрите

 • X-Link и X-Block систем со многу опции
 • Гаранции за дизајн и отпор, тешко е да се совпаднат
 • Поврзување и дополнителни опции

Contras

 • Можеа и подобро да се обложат на хардверот
 • Цената може да се прилагоди малку повеќе на овие карактеристики
 • Ми недостасува Андроид 10
 

Пакетот вклучува: Слушалки, кабел, полнач, X-блокатор и уред. Haveе мора да ги измерите неговите добрите и лошите страни, препорачуваме да го погледнете видеото со кое го придружуваме овој пишан преглед за да можете да донесете одлука.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.