Он Дир купува стартување за вештачка интелигенција за да им помогне на фармите во трактори

Ако зборуваме за земјоделскиот сектор, особено ако зборуваме за машинеријата, мора да зборуваме за Johnон Дир, една од најважните компании во овој сектор. Оваа фирма не сака да остане зад себе во развојот на нови технологии и штотуку најави купување на Blue River Technology, калифорниски стартап што дизајнира алатки за машинско учење за земјоделство.

Оваа аквизиција, која имаше цена од 305 милиони долари, го потврдува интересот на оваа компанија за нејзиното пребарување подобрување на тековните земјоделски системи. Во случајот на реката Блу, Johnон Дир купува алатки за вештачка интелигенција кои ќе им помогнат на земјоделците да скенираат полиња, да проценуваат земјоделски култури, да отстрануваат плевел ... сето тоа во исто време.

Технологијата на Blue River, наречена „види и прскај“ е составена од пакет камери што се прикачени на распрскувачите на земјоделски култури и користат машинско учење за да ги идентификуваат растенијата во секое време. Доколку меѓу нив се открие плевел, тој ќе се испрска со пестицид, додека ако е дел од културата, ќе се попрска со ѓубриво. Сите овие параметри може да ги конфигурира земјоделецот и благодарение на овој систем, Blue River осигурува дека може да се заштедат до 90% од хемиските производи потрошени на терен, покрај намалувањето на трошоците за работна сила.

Deон Дир работеше на автономни трактори пред Гугл и Тесла да започнат да се интересираат за овој сектор, иако еволуцијата што ја постигнаа не е истата што можеме да ја најдеме во овие компании, бидејќи тие секогаш човечкиот надзор е неопходен, бидејќи деловите што треба да ги патуваат се полни со променливи и неочекувани задачи со кои само луѓето можат да се справат, барем засега. Во рамките на земјоделството, некои аспекти можат да се автоматизираат, но за жал сè уште нема технологија што ќе ни овозможи да изградиме земјоделец-робот што им овозможува на земјоделците да се одморат од еден на друг ден.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.