Dell UltraSharp е 8K монитор кој никого не остава рамнодушен

Резолуциите се голема борба во последните неколку години. Постојат доста уреди кои имаат можности над класичниот Full HD, како што е MacBook Pro Retina со својот 2K екран, 5K iMac чија резолуција е дел од името и многу телевизии во 4K Ultra HD резолуција што почнуваат да се појавуваат продавниците. Сепак, класичната Full HD резолуција е сè уште најприсутна и за содржината и за сите видови панели. Ова не значи дека секогаш има компании кои имаат намера да ги задоволат потребите на најсложените, пример е Dell и неговиот UltraSharp 8K екран што има некои навистина брутални карактеристики.

Може да ги изгубите очите обидувајќи се да пронајдете пиксел овој 8K монитор што го носи Sharp за најделикатниот. Навистина одличен екран, но надвор од досегот на просечен корисник. Цената е забрана, како што можете да си замислите, над 5.000 евра.

Има резолуција од 7680 × 4320 на 31,5 инчи, што резултира со густина на инч од 280. главен конкурент на панелот 5K што Apple го вклучува во својот iMac, иако со многу повисока цена, и без достапна содржина, барем лесно достапна. Се прашуваме дали Dell ќе вклучи позадини од 8K за својот монитор.

За жал нема HDR технологија, но ако имате опсези од 100% AdobeRGB, 100% sRGB, 100% Rec. 709 и 98% DCI-P3. Се разбира, тоа ќе ги воодушеви професионалците за слика. Покрај тоа, неговата основа ќе ви овозможи да го ротирате мониторот така што ќе го користиме и вертикално и хоризонтално. За жал, дури и со најдобрите компјутери или со PlayStation 4K нема да можеме да уживаме во вистински резолуции над 4K. Не е неопходност за кој било lубител на добри екрани, но ако тоа е приказ на технологија на која можеме да му се заблагодариме на Dell, тоа ќе биде година на одлични резолуции.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Режим Мартинез Палензуела САбино dijo

  Го сакам тоа

 2.   Хуан Апт dijo

  Секогаш сакате најново?

  1.    Хуан Апт dijo

   Купи го и дај ми ја твојата телевизија?

  2.    Режим Мартинез Палензуела САбино dijo

   Ако е компјутерски монитор

бул (точно)