Мобилна споредба: Doogee V10 vs Doogee V20

Doogee продолжува да се обложува на пазарот за паметни и груби мобилни телефони, односно имаат низа карактеристики кои ги прават уникатни и особено отпорни. Така дојдоа да го лансираат V20, уред кој е позициониран како кулминација на неколкугодишното искуство и посветеност. Новиот Doogee V20 е директен наследник на Doogee V10, модел кој собра одлични резултати. И двата уреди имаат некои сличности, но очигледно имаат големи разлики поради големата иновација од последните години, ги споредуваме.

Искористете ги Понуда на Doogee V20 Dual 5G со регистрирање меѓу првите 1.000 купувачи.

Сличности на двата уреди

Една од главните сличности меѓу двата уреди е тоа што и двата почнуваат од премисата дека ако не се скршат, не мора да се поправаат. Двата модели монтираат процесор со осум јадра за да ги подобрат своите перформанси и да понудат функции по редослед на денот. На ист начин, Имаат сензор за отпечатоци сместен на страничната рамка на уредот, селфи камера од 16 MP и брзо полнење до 33 W придружено со NFC и поддршка за бројни фреквенции кои ги прават многу компатибилни на која било територија.

Како би можело да биде поинаку, двата уреди имаат највисоки сертификати во однос на отпорност на лошо време од секаков вид, како на пр. IP68, IP69K и секако воениот стандард MIL-STD-810 со неговата последователна сертификација.

Меѓутоа, сега е време да се фокусираме на очигледните разлики.

Разлики помеѓу двата уреди

Како диференцијална карактеристика, стариот Doogee V10 имаше инфрацрвен термометар на задната страна за да може брзо да ја мери температурата, но со Doogee V20 сакаше да оди чекор понатаму и додаде иновативен екран на задната страна кој ќе ни понуди одредени информации како известувања, времето и многу повеќе. Нешто што досега сме го виделе само на некои врвни терминали.

 • Подобар AMOLED екран и поголема резолуција
 • Заден екран за да ни обезбеди информации

Предниот или главниот екран, исто така, направи важен скок, а тоа е дека сега наоѓаме сјаен екран AMOLED со 6,43-инчен FHD + резолуција, кој доаѓа да го замени класичниот 6,39-инчен ЛЦД со HD + резолуција што беше поставен на Doogee V10. Ова несомнено беше еден од најважните скокови во однос на приспособувањето кон технологиите од најновата генерација, на ист начин AMOLED панелот на Doogee V20 произведен од Samsung ќе нуди сооднос 20:9 во споредба со 19: 9 на Doogee V10, со одличен контраст и HDR способности, а исто така ја подобрува осветленоста што може да ја понуди.

Во овој случај, големината во mAh на батеријата е значително намалена, Додека Doogee V10 нуди 8.500 mAh, новиот Doogee V20 ќе остане на 6.000 mAh. Додека и двете го одржуваат брзото полнење од 33 W, новиот Doogee V20 ќе нуди безжично полнење со стандард Qi до 15W, што ги надминува 10W безжичното полнење што Doogee V10 го одржува досега. Ова го прави Doogee V20 покомпактен и полесен, сепак, Doogee ветува дека времето на користење на уредот се одржува со батерија со помал капацитет поради оптимизациите и на оперативниот систем и на ниво на хардвер, сето ова очигледно има корист од AMOLED панелот што го сега користи и што ја подобрува потрошувачката на вклучен екран.

Камерата е уште една од точките што претрпе најголемо влијание со реновирањето, ајде да ги погледнеме двете камери:

 • Dodge V20
  • 64MP главна камера
  • Камера за ноќно гледање од 20 MP
  • Широкоаголна камера од 8 MP
 • Dodge V10
  • 48MP главна камера
  • Широкоаголна камера од 8 MP
  • Макро камера од 2 MP

Од овој момент камерата е значително подобрена како што видовме, додека останува (како што рековме претходно) добрите перформанси на селфи камерата од 16 MP на предната страна.

На ниво на меморија и складирање, Doogee V20 расте од 128 GB на V10 на 256 GB на сегашниот модел, користење UFS 2.2 технологија за подобрување на перформансите за пренос на податоци. Секако, се одржуваат 8 GB RAM меморија на двата уреди.

Веројатно Doogee V20 е очигледната еволуција која има за цел да го поддржи наследството на Doogee V10. продолжението на Doogee V серијата која исто така ќе се нуди со големи попусти и понуди на официјалниот портал Doogee. Датумот на издавање ќе биде објавен наскоро и љубителите на цврсти телефони ќе бидат добредојдени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.