Dreame H12: Теренска влажна и сува правосмукалка [Преглед]

Dreame, азиската фирма специјализирана за паметни производи за домот, повторно раскинува со вообичаениот, вакуум уред, но овој пат има намера да иновира со отстранување на сите бариери кои се претпоставува дека се соочуваат со овој вид производи.

Dreame H12 е револуционерна влажна и сува правосмукалка, вистинската сеопфатна алатка за чистење на домот. Го анализираме овој нов производ на Dreame кој е повикан да го револуционизира пазарот, дојде време да ја користите вашата правосмукалка за да исчистите апсолутно сè што ќе ви текне. Ова се сите негови карактеристики, функционалности и ние ќе ви кажеме дали вреди да се купи или не.

Димензии: Голем и лесен

Како и обично, Dreame обично ја носи својата најпрофесионална палета во темно сива боја, а тоа се случи и со овој Dreame H12. И покрај ова, Dreame не дава официјални податоци за големината, кој е сличен по должина на кој било друг безжичен рачен вакуум со овие карактеристики.

Сепак, она што го привлекува вниманието, иако спаѓа во логиката на неговите функционалности. Резултатот е вкупно 4,75 килограми за уред кој доаѓа добро спакуван и кој треба да го склопиме само со поставување на цевките, нема да ни требаат инструкции.

Пакетот вклучува доволно содржина за да ве поттикне веднаш да излезете од кутијата, како и со многу други производи на Dreame:

 • Главното тело
 • Манго
 • Четка за чистење Dreame H12
 • Резервна ролна четка
 • База за полнење
 • Држач за додатоци
 • филтер за замена
 • Течност за чистење
 • Адаптер за напојување

Во овој момент конструкцијата на Dreame H12 ни нуди многу добри сензации, Како што често се случува со брендот, се гледа многу добро завршен производ.

Технички карактеристики

Dreame H12 има номинална моќност од 200W, што е одличен опсег ако го споредиме со други производи со слични карактеристики. Сепак, тоа негативно влијае на нивната автономија.

Зборувајќи за батеријата, таа има соединение од вкупно шест ќелии од 4.000 mAh што ќе даде максимално време на работа од 35 минути, за што ќе ни требаат најмалку пет часа полнење. Со „максимум“ веќе имаме идеја за конечниот резултат. Врз основа на нашите тестови, разумно време за чистење од 25-30 минути е поблиску до реалноста.

 • Влажно и хемиско чистење
 • чистење на аголот
 • Паметно откривање на нечистотија
 • Предводен екран
 • Самочистење

Дефинитивно, овој Realme H12 нуди автономија далеку од она што би можеле да го очекуваме со оглед на другите правосмукалки од истиот бренд, но сепак, неговите различни способности мора да се вреднуваат.

Различни системи за чистење

Треба да се напомене дека овој Dreame H12 е совесно дизајниран да нуди разновидни решенија. За да започнете, има асиметричен дизајн кој му овозможува на ролерот да пристапи до рабовите и добро исчистете дури и во најтешките области.

Уредот има способност да детектира влажна нечистотија и сува нечистотија. Користи систем за вшмукување и чистење за чистење на која било површина, како што видовме во нашите тестови. Има систем за циркулација на вода во реално време така Технички, извршува три функции истовремено: правосмукалка, чистење и миење..

Има различни сензори на четката кои помагаат да се идентификува нечистотијата и да дејствува соодветно за да понуди соодветен резултат. Во „Автоматски режим“ LED прстенот ќе покаже како функционира системот за чистење:

 • Зелена Боја: Хемиско чистење
 • Жолта боја: Чистење од течности или средна нечистотија
 • Црвена боја: влажно и суво чистење

Дополнително, во овој LED панел и истовремено ќе ни бидат понудени информации за процентот на преостаната батерија.

Систем за самочистење и глас

Уредот вклучува подлога на која ќе можеме да го поставиме телото на правосмукалката и додатоците. Токму во оваа база за полнење можеме да продолжиме до системот за самочистење, многу важно имајќи ја во предвид порозноста на валјакот, што ќе ни обезбеди да одржуваме стандард на чистота кога ни треба суво сервисирање.

Вклучува секундарна четка за гребење, па за да ја исчистиме ќе треба само поставете ја правосмукалката на основата и добро притиснете го копчето да го исплакнете ролерот додека не сметаме дека е чист.

Исто така, и екранот и гласовниот информативен систем ќе не одржуваат во тек со чистењето, Без разлика дали сме го поставиле на автоматски режим, режим на интелигентно откривање, како и статусот на системот, на пример, тој ќе не извести ако треба да го наполниме резервоарот за вода за да продолжиме со чистењето.

 • Автоматски режим: За основно и едноставно чистење, ќе ги извршува функциите за чистење, вакуумирање или мешање според барањата откриени од неговите сензори.
 • Режим на вшмукување: Ако сакаме само да цицаме течности, можеме да го користиме режимот на вшмукување.

Можеме да исчистиме прилично голема површина со оглед на тоа што има резервоар за чиста вода од 900 ml, што очигледно ќе влијае на тежината на производот и брзината на чистење.

За да го решиме проблемот со тежината и агилноста на производот, го откриваме тоа влечењето на системот за планирање прави мало туркање напред и помага при поместување на правосмукалката, нешто што многу го цениме.

Мислење на уредникот

Овој производ, како што се случува со другите од највисоките асортиман на Dreame, ни нуди согледан квалитет и многу високи сензации на ефективност. Реалноста е дека тоа е доста сложен производ, дизајниран за разновидност и најтешка нечистотија.

Овој тип на производи доста добро се согласува со порцелански, керамички или винилни подови, меѓутоа, во случај на дрвени или дрвени подови, донекаде сме несигурни во користењето на овие течности, кои генерално се обесхрабрени. Сепак, исто така нè уверува дека имаме можност да ги апсорбираме овие течности на платформата, гарантирајќи повисоко ниво на сушење.

Од 14 септември можете да го купите овој Dreame производ во Amazon по многу конкурентна цена. Искористете ги предностите на полето за коментари ако сакате да ни оставите какви било прашања за неговото функционирање.

Dreame H12
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
399
 • 80%

 • Dreame H12
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 11 септември на 2022
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Аспирација
  Уредник: 90%
 • Прочистете
  Уредник: 70%
 • Додатоци
  Уредник: 80%
 • Автономија
  Уредник: 70%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 70%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • Лесен за користење
 • компатибилност

Contras

 • тежина
 • Автономија

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->